Kreml se dostal do bezvýchodné situace, říká ruský politolog. Odpor vůči vládě zesílí

Martin Novák Martin Novák
4. 2. 2021 19:08
Rozsudek tří a půl roku vězení pro Alexeje Navalného ještě více prohloubí rozdíly mezi Rusy. Kritik Kremlu oslovuje mnoho nespokojených lidí, včetně příznivců komunistů, říká v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz politolog Ilja Graščenkov z moskevského Centra pro rozvoj regionální politiky. Podle něj Navalnyj při návratu do Ruska už počítal s tím, že skončí ve vězení.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Jak moc rozsudek nad Navalným polarizuje Rusko? A zesílí odpor proti vládě?

Ano, to se přesně děje. Navalného podpora nebyla v minulosti nijak velká, ale když začal organizovat mítinky jednoduše kritizující vládu bez nějakých konkrétních požadavků, začalo se k němu hlásit víc lidí - a teď to bude ještě více.

Navalnyj oslovuje už i levicově orientované lidi, včetně voličů komunistů a strany Spravedlivé Rusko, která má zastoupení v parlamentu. To není zanedbatelné, s komunisty sympatizuje v Rusku pořád dost lidí. Navalnyj teď zkrátka zajímá všechny ty, kteří jsou z nějakého důvodu nespokojení s vládnoucím režimem a hledají, jakým způsobem by to dali najevo nebo na co by se upnuli. V ruské společnosti je velký rozkol a bude ještě narůstat.

Je trest tří a půl let vězení pro Navalného dokladem slabosti, nebo síly Putinova režimu?

Trest byl dohodnutý a stanovený dopředu. Navalnyj určitě počítal s tím, že půjde sedět. Jinou variantu režim neměl, protože kdyby Navalného osvobodil, ukázal by slabost. Ale samozřejmě teď se nelze vyhnout dojmu, že se Navalného bojí. Je to vlastně projev síly a slabosti zároveň. Rozhodnutí zavřít Navalného ale přinese režimu mnoho problémů. Například západní země jako Spojené státy nebo Německo budou tlačit na jeho propuštění, a jak už jsem říkal, ruskou společnost rozsudek velmi rozděluje. Režim se ocitl v trochu bezvýchodné situaci, nenašel odvahu nechat Navalného na svobodě.

Nakolik se na nespokojenosti části Rusů podílí pandemie koronaviru a protipandemická opatření?

Opatření v Rusku nejsou tak tvrdá a přísná jako v jiných evropských zemích. Tvrdá karanténa vlastně nebyla nikde s výjimkou Moskvy. Nemocnice i lékaři přes velké zatížení nápor nemocných zatím zvládají. Ale koronavirus s sebou nese ekonomické problémy. Lidé přicházejí o práci nebo o svůj byznys, přitom daně rostou.

Jakou roli v současné době hraje televizní zpravodajství? Televizní kanály ukazují Navalného v negativním světle. Má to stále takový vliv, nebo už více Rusů konzumuje zprávy na internetu a sociálních sítích?

Televize zůstává v Rusku klíčovým médiem hlavně pro starší lidi, kteří se moc neorientují v sociálních sítích a nemají řekněme příliš kritické myšlení. Řídí se prostě pravidlem, že když něco říkají nebo ukazují v televizi, tak je to pravda. Připadá jim, že na internetu nebo sociálních sítích jsou spíš pomluvy nebo různé výmysly. Informace on-line si hledá menšina Rusů, převážně mladí lidé. Rozdíly ve vnímání Navalného jsou tedy mezi těmito skupinami rozdílné. Pro jedny je Putin zlem a Navalnyj hrdinou, u druhých je tomu naopak.

Ilja Geraščenkov.
Ilja Geraščenkov. | Foto: fedpress.ru

Považujete za reálné, že Putin i přes ústavní změny, které mu umožňují znovu kandidovat na prezidenta, nakonec uvolní prezidentské křeslo někomu jinému?

Sám Putin zatím nehovoří o tom, jak se rozhodl. Ještě neoznámil, zda v roce 2024 bude znovu kandidovat. V každém případě se vytvořila situace, kterou v Rusku nazýváme předáváním moci. Pokud se Putin rozhodne pro variantu někomu prezidentský post předat, samozřejmě nastane otázka, zda bude jeho nástupcem někdo s politikou více otevřenou zahraničí a Západu, nebo naopak ten, kdo z Ruska udělá něco jako pevnost. Druhá varianta by znamenala, že nastoupí někdo z takzvaných siloviků. Tedy z armády, vnitra nebo zpravodajských služeb. V této souvislost padají například jména gubernátora Tulské oblasti Alexeje Djumina (bývalého šéfa Putinovy ochranky, pozn. red.) nebo ministra obrany Sergeje Šojgua.

Video: Ruské bezpečnostní složky brutálně potlačily víkendové protesty

Policie zatkla v Moskvě stovky lidí. Žádali propuštění opozičního lídra Navalného. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy