Kreml se dostal do bezvýchodné situace, říká ruský politolog. Odpor vůči vládě zesílí

Martin Novák Martin Novák
4. 2. 2021 19:08
Rozsudek tří a půl roku vězení pro Alexeje Navalného ještě více prohloubí rozdíly mezi Rusy. Kritik Kremlu oslovuje mnoho nespokojených lidí, včetně příznivců komunistů, říká v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz politolog Ilja Graščenkov z moskevského Centra pro rozvoj regionální politiky. Podle něj Navalnyj při návratu do Ruska už počítal s tím, že skončí ve vězení.
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Jak moc rozsudek nad Navalným polarizuje Rusko? A zesílí odpor proti vládě?

Ano, to se přesně děje. Navalného podpora nebyla v minulosti nijak velká, ale když začal organizovat mítinky jednoduše kritizující vládu bez nějakých konkrétních požadavků, začalo se k němu hlásit víc lidí - a teď to bude ještě více.

Navalnyj oslovuje už i levicově orientované lidi, včetně voličů komunistů a strany Spravedlivé Rusko, která má zastoupení v parlamentu. To není zanedbatelné, s komunisty sympatizuje v Rusku pořád dost lidí. Navalnyj teď zkrátka zajímá všechny ty, kteří jsou z nějakého důvodu nespokojení s vládnoucím režimem a hledají, jakým způsobem by to dali najevo nebo na co by se upnuli. V ruské společnosti je velký rozkol a bude ještě narůstat.

Je trest tří a půl let vězení pro Navalného dokladem slabosti, nebo síly Putinova režimu?

Trest byl dohodnutý a stanovený dopředu. Navalnyj určitě počítal s tím, že půjde sedět. Jinou variantu režim neměl, protože kdyby Navalného osvobodil, ukázal by slabost. Ale samozřejmě teď se nelze vyhnout dojmu, že se Navalného bojí. Je to vlastně projev síly a slabosti zároveň. Rozhodnutí zavřít Navalného ale přinese režimu mnoho problémů. Například západní země jako Spojené státy nebo Německo budou tlačit na jeho propuštění, a jak už jsem říkal, ruskou společnost rozsudek velmi rozděluje. Režim se ocitl v trochu bezvýchodné situaci, nenašel odvahu nechat Navalného na svobodě.

Nakolik se na nespokojenosti části Rusů podílí pandemie koronaviru a protipandemická opatření?

Opatření v Rusku nejsou tak tvrdá a přísná jako v jiných evropských zemích. Tvrdá karanténa vlastně nebyla nikde s výjimkou Moskvy. Nemocnice i lékaři přes velké zatížení nápor nemocných zatím zvládají. Ale koronavirus s sebou nese ekonomické problémy. Lidé přicházejí o práci nebo o svůj byznys, přitom daně rostou.

Jakou roli v současné době hraje televizní zpravodajství? Televizní kanály ukazují Navalného v negativním světle. Má to stále takový vliv, nebo už více Rusů konzumuje zprávy na internetu a sociálních sítích?

Televize zůstává v Rusku klíčovým médiem hlavně pro starší lidi, kteří se moc neorientují v sociálních sítích a nemají řekněme příliš kritické myšlení. Řídí se prostě pravidlem, že když něco říkají nebo ukazují v televizi, tak je to pravda. Připadá jim, že na internetu nebo sociálních sítích jsou spíš pomluvy nebo různé výmysly. Informace on-line si hledá menšina Rusů, převážně mladí lidé. Rozdíly ve vnímání Navalného jsou tedy mezi těmito skupinami rozdílné. Pro jedny je Putin zlem a Navalnyj hrdinou, u druhých je tomu naopak.

Ilja Geraščenkov.
Ilja Geraščenkov. | Foto: fedpress.ru

Považujete za reálné, že Putin i přes ústavní změny, které mu umožňují znovu kandidovat na prezidenta, nakonec uvolní prezidentské křeslo někomu jinému?

Sám Putin zatím nehovoří o tom, jak se rozhodl. Ještě neoznámil, zda v roce 2024 bude znovu kandidovat. V každém případě se vytvořila situace, kterou v Rusku nazýváme předáváním moci. Pokud se Putin rozhodne pro variantu někomu prezidentský post předat, samozřejmě nastane otázka, zda bude jeho nástupcem někdo s politikou více otevřenou zahraničí a Západu, nebo naopak ten, kdo z Ruska udělá něco jako pevnost. Druhá varianta by znamenala, že nastoupí někdo z takzvaných siloviků. Tedy z armády, vnitra nebo zpravodajských služeb. V této souvislost padají například jména gubernátora Tulské oblasti Alexeje Djumina (bývalého šéfa Putinovy ochranky, pozn. red.) nebo ministra obrany Sergeje Šojgua.

Video: Ruské bezpečnostní složky brutálně potlačily víkendové protesty

Policie zatkla v Moskvě stovky lidí. Žádali propuštění opozičního lídra Navalného. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy