Bývalý polský prezident Walesa navrhl Navalného na Nobelovu cenu za mír

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 2. 2021 16:25
Bývalý polský prezident Lech Walesa, který byl před lety oceněn Nobelovou cenou za mír za nenásilný boj proti komunismu, navrhl uvězněného ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného jako kandidáta na udělení tohoto ocenění. Uvedl to ve čtvrtek polský list Gazeta Wyborcza na svém webu.
Alexej Navalnyj u soudu.
Alexej Navalnyj u soudu. | Foto: Reuters

"Velice mne těší, že mohu navrhnout Alexeje Navalného na Nobelovu cenu za mír za rok 2020 jako výraz uznání jeho odvahy a úsilí o odhalování korupce, za obranu politické plurality a odpor proti narůstajícímu autoritářství režimu v Ruské federaci," uvedl bývalý prezident v dopise Nobelovu výboru.

"Přední ruský bojovník proti korupci Navalnyj v současnosti bojuje proti totalitě o ideály demokracie, základní práva a lidské svobody a o právní stát, stejně jako jsem bojoval v komunistickém Polsku před několika desetiletími," napsal Walesa.

Nominace je podle něj v souladu s názory světových vůdců, organizací a institucí, odsuzujících způsob, jakým ruské úřady zacházejí s opozičníkem. Ale i přes tyto projevy uznání a úcty mezinárodního společenství jsou v Rusku nadále zabíjeni ochránci lidských práv, političtí aktivisté a nezávislí novináři, anebo jejich zdraví i životy jsou ohroženy, uvedl Walesa.

"Věřím, že udělení Nobelovy ceny za mír panu Navalnému bude milníkem v uznání klíčové práce, jaké se chápou političtí aktivisté při obraně práv druhých lidí a pro zachování míru," zdůraznil Walesa, který Nobelovu cenu za mír získal v roce 1983. Stalo se tak poté, co se komunistický režim pokusil potlačit první nezávislé odbory ve východním bloku a současně protikomunistické hnutí Solidarita vyhlášením výjimečného stavu (fakticky stanného práva) a uvězněním jeho vůdců, včetně Walesy.

Navalnyj loni v srpnu přežil pokus o otravu. V bezvědomí jej přepravili ze Sibiře do Berlína, kde mu zachránili život. Podle západních laboratoří a Organizace pro zákaz chemických zbraní jej otrávili látkou ze skupiny novičok.

Podle Navalného se tak stalo na příkaz Moskvy. Kreml to popírá, stejně jako tvrzení opozičníka, že zavraždit jej nařídil přímo prezident Vladimir Putin a otrávit se jej pokusila tajná služba FSB.

Po návratu z léčení v Německu do Moskvy Navalného zadrželi hned na letišti a soud mu toto úterý změnil dříve uložený podmíněný trest na nepodmíněný, za mřížemi má být skoro tři roky. Desítky tisíc Rusů vyšly do ulic mnoha měst napříč Ruskem protestovat. Policie podle odhadů zadržela více než 10 tisíc lidí, stovky z nich už soudy potrestaly krátkodobým vězením či pokutami.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy