Praha - Během devíti měsíců jsem vykonal více než 150 kontrol a podnikatelům prokázal krácení tržeb ve výši několika milionů korun. V desítkách případů byly tržby kráceny o více než 100 procent, byly i takové, kdy to bylo přes 500 procent.
Tak o své práci hovoří pan Hynek. Není to jeho pravé jméno, jelikož je vázán mlčenlivostí a je ochoten se bavit jen pod příslibem anonymity. Státní úředník, který už více než 20 let pracuje ve finanční správě, v jednom z českých krajů dennodenně prověřuje restaurace a obchody, jak se popasovaly s elektronickou evidencí tržeb (EET).
Hynek, jenž je jedním ze stovek "berňáků", kteří obdobné kontroly provádějí, na EET nedá dopustit, byť ze všech stran slyší nadávky.
"Konečně máme v rukou nástroj, který je opravdu účinný. Dříve jsme byli odkázáni pouze na to, co nám o sobě řekli sami podnikatelé. Evidence tržeb se kontrolovala jen zpětně a nebyli jsme schopni někoho usvědčit, že podvádí. Když vám totiž hospodský po uzavření zdaňovacího období předložil ke kontrole krásně namalovanou knihu tržeb za předešlý rok - třeba jen sešit či excelovou tabulku -, tak jste měl pramalou šanci mu doložit, že je to celé fabulace. Teď ten nástroj máme - vše se eviduje on-line a také může být okamžitě kontrolováno a případně i okamžitě trestáno," vidí Hynek pozitiva.
Základ je prý ale pořád stejný, pro poctivce se podle něj nic zásadního nemění, jen si podnikatelé museli pořídit elektronické pokladny a naučit se s nimi pracovat. "Velmi by mě mrzelo, kdyby se to celé zase zrušilo. Mělo by být i v zájmu všech podnikatelů, aby bylo konečně narovnáno konkurenční prostředí, aby ti poctiví nebyli v nevýhodě," říká kontrolor.
Dvanáct účtenek od 90 lidí
V rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje své zážitky z nedávné doby. Třeba když v době oběda "monitorovali" hospodu v malém městečku a napočítali, že dovnitř přišlo během dvou hodin asi 90 lidí. "Nicméně obsluha vystavila jen 12 účtenek za celkem 1500 korun. Přijde vám to normální?" táže se úředník a barvitě popisuje, jak probíhala následná konfrontace s majitelem.
Důležité je podle něj v těchto situacích využít momentu překvapení. "Já tomu říkám akce Pohlreich," vidí Hynek svůj vzor v nesmlouvavém šéfkuchaři Zdeňku Pohlreichovi, který známkuje česká pohostinství v populární televizní show.
Než berňáci zasáhnou, obvykle provedou kontrolní nákup (v restauraci se sami naobědvají) a čekají, zda dostanou stvrzenku. Mají také neustále k dispozici služební notebook, přes nějž mohou třeba z auta zaparkovaného před vchodem do provozovny sledovat, nakolik počet hostů koresponduje s počtem vystavených účtenek. "V systému vidím jen celkový počet účtenek a účtované částky, určitě nezjistím, kdo si co dává k jídlu," ujišťuje Hynek, že anonymita z hlediska jídelníčku je zachována a nikdo z berňáků nesčítá svíčkové a guláše.
Každý z kontrolorů si postupem času vytváří své specifické know-how, jak definitivně usvědčit provozovatele z daňového podvodu. Při "šťáře" může využít i skutečnosti, že většina majitelů hospod má nějaký interní systém, jak ohlídat své vlastní zaměstnance - kuchaře a číšníky - aby je neokrádali. Více už Hynek říkat nechce, aby nevyzradil své trumfy.
EET ve čtyřech krocích
-
Elektronická evidence tržeb byla spuštěna k 1. prosinci loňského roku. V první fázi jen pro restaurace a ubytovací služby, následovali letos k 1. březnu podnikatelé z oblasti velkoobchodu a maloobchodu.
-
Třetí fáze EET má začít 1. března 2018. Bude se týkat stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty, rovněž farmářských trhů, služeb účetních, advokátů a lékařů, též autoservisů a pneuservisů.
-
Poslední fáze, od června 2018, má zahrnout většinu řemeslníků a další služby.
-
Finanční správa na konci srpna informovala, že kvůli EET už provedla přes 55 tisíc kontrol, ve 12 tisících případech byly zjištěny prohřešky. V 8234 případech bylo zahájeno správní řízení.
-
Uloženo bylo zatím 1688 pokut za 15 milionů korun. Osm provozoven bylo uzavřeno.
-
Do systému se zatím zapojilo 155 tisíc podnikatelů.
-
Ministerstvo financí počítá, že po zavedení EET se letos zvedne výběr daně z příjmu fyzických osob o 3,4 miliardy korun, inkaso DPH by se podle odhadů mělo zvýšit o 4,5 miliardy korun.
-
Výnosy má pomoci zvýšit i právě chystaná účtenková loterie.
Na Babišově straně
Když pan Hynek o všech těchto případech hovoří, je smutný, že své zkušenosti z terénu nemůže vynést na světlo světa a prezentovat je i českým politikům. Zvláště těm, kteří chtějí EET po říjnových volbách zrušit - TOP 09, ODS či pirátům. "Milerád bych vzal pány politiky, aby třeba měsíc společně se mnou sledovali, jak to u nás doopravdy chodí. Oni jsou úplně odtrženi od reality a netuší, co se za zdmi parlamentu děje," myslí si. Z Hynkových slov lze dovodit, že minimálně v daňové oblasti plně podporuje politiku šéfa ANO Andreje Babiše, který ve funkci ministra financí EET prosadil, kontrolor se ale zdráhá své politické preference sdělovat otevřeně.
Připouští, že finanční úředníci při kontrolách poměrně často vycházejí z udání spoluobčanů. Řeči o tom, že celá jeho práce připomíná estébácké praktiky, ale nemá rád. "Velice mě mrzí, že pohled na EET je tak negativní. Jako zaměstnanec i já odvádím z každé vydělané koruny daň a nevidím jediný důvod, proč by se to nemělo týkat i podnikatelů. Všichni přece chtějí hezké dálnice, kvalitní zdravotnictví a školství. Všichni teď před volbami křičí, že chtějí zvedat mzdy. Ale to všechno také něco stojí a vše je placeno z daní nás všech," argumentuje během rozhovoru.
Popisuje také své zážitky z jedné pouti, kde se dostal do ostrého konfliktu s prodávajícími, který prý málem přerostl v násilí. Jedna trhovkyně svou nepoctivost měla obhajovat slovy, že "přece šidí všichni".
Hynek se přesvědčil, že to není pravda, významná část podnikatelů je podle něj stále poctivých. "Překvapila mě jedna hospoda, která se dvěma servírkami dokázala zaevidovat 62 účtenek za 40 minut. Byl to fakt mazec, holky lítaly po place jak divé a klobouk dolů, jak to zvládaly. A pak že to nejde stíhat!" odmítá výmluvy ostatních.
Z kapek plná vana
Obecně má zkušenost takovou, že více daňové nepoctivosti je v malých podnicích rodinného typu, kde se všichni dobře znají, mohou si navzájem věřit a "bonzáctví" nehrozí.
"Velké podniky a obchodní řetězce jsou natolik účetně a elektronicky provázané, že u nich tento způsob krácení příjmů ani nepřipadá v úvahu," myslí si státní úředník, přičemž připouští námitku, že velké řetězce mohou optimalizovat daně zcela jiným způsobem a na daleko vyšší úrovni, když vyvádějí své zisky ze země do daňově přívětivějších zemí.
"Ano, jsou to vesměs malí podnikatelé, ale jsou jich tisíce. A z tisíce kapek nakape plná vana," brání se názoru, že český stát se daleko více zaměřuje na malé živnostníky a miliardáři zůstávají ušetřeni. "A kolik těch velkých firem tady je? A navíc zde máme další velmi účinné nástroje, jako je kontrolní hlášení," nevidí žádnou nevyváženost.
Nicméně i tento daňový kontrolor souhlasí, že stát bude mít velký problém, až do EET v dalších dvou fázích spadnou takové profese, jako jsou malíři pokojů, instalatéři či právníci, které je těžké dohnat v terénu.
"Je otázka, zda taková kontrola může být rentabilní," uvažuje nahlas. Přesto věří, že s jistým větším úsilím lze i u těchto profesí nepoctivce identifikovat. Třeba tak, že budou analytici porovnávat vykazované příjmy v rámci jedné profese, a pokud budou u někoho nápadně nižší, berňáci mu půjdou "v patách". Že se tak už skutečně můžeme přiblížit státu estébáckého charakteru, si Hynek nepřipouští.
Není zastáncem výjimek. Třeba v tom duchu, že by EET byla povinná jen pro podnikatele s ročním obratem nad 500 tisíc korun, jak je dnes mnohými navrhováno. Tvrdí, že tisíce živnostníků budou v takovém případě vykazovat tržby těsně pod půl milionu. "A jak jim dokážete, že skutečnost je daleko vyšší, když nebudete mít EET?" klade otázku.
Slitování nemá ani nad malými venkovskými provozovnami, často s živnostníky důchodového věku. "Je to pro ně daleko těžší, to uznávám, ale EET nelze nařizovat podle věku. Musí platit pro všechny stejně, bez výjimky, jinak se to celé rozsype," projevuje svůj názor.
A na závěr ještě Hynek v ironickém duchu nabízí službu všem, kteří mají ekonomické problémy: "Pozvěte si mě do své provozovny a začne se vám možná až zázračně dařit. Je totiž zcela běžné, že podnikatelům po mé návštěvě několikanásobně stoupnou tržby."
Deset případů okrádání státu
Ač v anonymní podobě, dává Hynek k dobrému desítku dalších kontrolních "úlovků":
-
V hospodě se třemi zaměstnanci "na place" se mi podařilo doložit krácení příjmů o 150 tisíc korun za 6 kalendářních dnů.
-
V další hospodě, opět s třemi číšníky, byla za jeden den dle EET vykázána tržba jen 15 tisíc korun, skutečnost ale byla 40 tisíc korun, došlo tedy zkrácení o 25 tisíc korun.
-
Větší restaurace, s pěti obsluhujícími, zkrátila za 3 měsíce tržby o zhruba 1,5 milionu korun.
-
V menší hospůdce byla během oběda vykázána tržba 5500 Kč a mně se podařilo prokázat skutečnou tržbu přes 12 tisíc korun.
-
V dalším podobném podniku jsem zjistil, že současné měsíční tržby činí kolem 200 tisíc korun, což značí roční obrat 2,5 milionu. Ta hospoda takto funguje už 7 let, přitom ale není dodnes plátcem DPH, tedy 7 let vykazovala roční tržby nižší než 1 milion korun.
-
V jiné nejmenované provozovně se mi podařilo prokázat roční obrat kolem 6 milionů korun, přitom vykazovala pouze 2 miliony.
-
Jeden malý vesnický motorest vykazoval několik let roční obrat kolem 800 tisíc korun - tedy opět pod jeden milion, aby nebyl plátcem DPH. Ovšem po zavedení EET činí jeho měsíční obrat v průměru 130 tisíc korun měsíčně, což ročně dělá 1,5 milionu.
-
V jedné prodejně se nám podařilo prokázat zkrácení tržeb za 45 dnů o 1,5 milionu korun. V den naší návštěvy byla skrze systém EET zaevidována tržba 15 tisíc korun, skutečná byla ale 95 tisíc.
-
Podařilo se nám také prokázat, že jeden kemp vůbec nepřiznával příjmy za ubytování a ani neměl EET-pokladnu.
-
Kapitola sama pro sebe je vietnamská obchodnická komunita. Zrovna včera jsem načapal jednoho Vietnamce prodávajícího potraviny, který již dříve jednu pokutu dostal, a přesto nezaevidoval během půl hodiny 8 zákazníků. Podruhé to už bude mít samozřejmě dražší…