Překvapení u soudu. Čepro odročeno

Sabina Slonková
23. 12. 2005 9:59
Praha - Soud, který může ovlivnit existenci strategické státní společnosti Čepro, byl odročen na únor. 
Foto: Ondřej Besperát

Městský soud v Praze, který měl dnes přinést rozhodující rozsudek, proti všeobecnému očekávání kauzu odročil. O osudu Čepra se tak bude rozhodovat až 22. února.

Na žádost Čepra bude vyslechnut bývalý předseda představenstva Čepra Zdeněk Sedmík, který zastával tuto funkci do května 2003. Do jednací síně by se měl dostavit osobně, uvedl soudce. Soudce také na žádost Tukového průmyslu zváží výslech zaměstnankyně této firmy Marcely Medřické. Výslech se bude týkat existence veřejného celního skladu Tukového průmyslu v prostorách společnosti Čepro.

V procesu jde přitom Čepru - společnosti, která mimo jiné schraňuje státní hmotné rezervy - o víc, než "jen" tři miliardy. Dnešní verdikt je důležitý i pro posuzování dalších kauz, v nichž jde státní firmě Čepro celkem o další tři miliardy. Tyto případy se opírají o dodnes soudem nezrušené pohledávky vůči Čepru, které drží lidé spojení s Krejčířem. Spory o tyto pohledávky společnost prohrála proto, že se její zástupci nedostavovali k soudu. Později tvrdili, že se kdesi v podniku ztratily soudní obsílky. Více o případu ČTĚTE ZDE.

Pokud by Čepro všechny tyto spory prohrálo, ohrozilo by to další existenci této státní společnosti. Stát by pak musel najít řešení, jak firmu zachránit.

Jak to tehdy začalo?

Počátky dnes souzeného příběhu mají kořeny v devadesátých letech. Čepro tehdy uzavřelo dohodu o provozování celního skladu s firmou Tukový průmysl. Princip spočíval v tom, že Čepro bude skladovat firmám pohonné látky a také je i vydávat, ale clo zaplatí Tukový průmysl. Společnost však neplatila, a státu tak podle celníků vznikl téměř třímiliardový dluh, který měla zaplatit právě firma Tukový průmysl.

Foto: Ondřej Besperát

Ta to však odmítala s argumentem, že Čepro vydávalo ze skladu zboží bez vědomí Tukového průmyslu, a odpovědnost za celní dluh tak nese tato státní firma.

Společnost Tukový průmysl založil a řídil bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan. Ten dnes spolu s Radovanem Krejčířem čelí v jiné kauze obvinění z pokusu o vyvedení dalších miliard korun z Čepra.

Aféra smetla vedení Čepra

Hospodářské machinace a ataky na společnost loni vyústily v kompletní změnu managementu Čepra. Svou funkci musel po tlaku premiéra Jiřího Paroubka v létě opustit ředitel firmy Tomáš Kadlec, bývalý zpravodajský důstojník a člověk blízký expremiérovi Stanislavu Grossovi. Odešel i tým jeho nejbližších spolupracovníků. Nové vedení Čepra v čele s bývalým šéfem Unipetrolu Pavlem Švarcem následně podalo na své předchůdce trestní oznámení, protože podle jejich názoru svým chováním společnost poškodili. #reklama

Strategická firma se navíc loni ocitla na pokraji krachu, banky jí přestaly půjčovat a nakonec se za úvěry musel zaručit stát. Následně politici dokonce navýšili základní jmění společnosti o tři miliardy korun.

 

Právě se děje

Další zprávy