Za fiktivní práce ženou vlivného poradce z ČSSD k soudu. Musím se tomu smát, říká

Radek Nohl Radek Nohl
31. 7. 2016 7:31
Poradce a místopředseda prostějovské ČSSD Jaroslav Králík skončí před soudem. Obžalován byl za to, že si údajně nechal zaplatit za fiktivní práce, které souvisely s miliardovou výstavbou kanalizace pro moravské obce. Králíkovo jméno zaznělo na odposleších v kauze Vidkun. Policisté, kteří jsou dnes obviněni, mluvili o tom, že je potřeba ho stíhat "za každou cenu".
Případ předního člena ČSSD na Olomoucku skončí u soudu.
Případ předního člena ČSSD na Olomoucku skončí u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Případ předního člena sociální demokracie na Olomoucku Jaroslava Králíka, jehož jméno se objevilo na odposleších v kauze Vidkun, skončí před soudem. Obžalován byl za to, že si údajně nechal zaplatit za fiktivní práce, které souvisely s miliardovou výstavbou kanalizace pro moravské obce.

"Ve věci byla již podána obžaloba a tato trestní věc je vedena u Okresního soudu v Šumperku," potvrdil Aktuálně.cz žalobce Lubomír Sedláček. Soudce nařídil první líčení na září, další by se mělo konat na začátku října. "Já se tomu už musím smát," reaguje Králík na podání obžaloby.

Poradce a advokátní koncipient tvrdí, že případ od začátku doprovází pochybnosti. Loni mu policie obstavila na účtu 916 tisíc korun, aniž by ho z něčeho obvinila. Králíka začali vyšetřovatelé stíhat až o půl roku později. Od té doby si stěžuje na práci policie, podal několik podnětů, ale neuspěl. "Věřím, že se tím soudy budou konečně zabývat," uvedl Králík.

Jeho jméno se do pozornosti médií dostalo poté, co Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zatkl a obvinil v kauze Vidkun dvojici čelných olomouckých policistů Karla Kadlece a Radka Petrůje, hejtmana ČSSD Jiřího Rozbořila a podnikatele Ivana Kyselého.

V médiích se následně objevily odposlechy, na nichž Kadlec říká Petrůjovi, že Králíka je potřeba stíhat "za každou cenu". Aktéři kauzy Vidkun ho ale nakonec neobvinili. Došlo k tomu až pár měsíců poté, co už o funkce u policie přišli.

Peníze policie zmrazila

Částku ve výši 916 tisíc, které členovi sociální demokracie zmrazila policie, vyfakturoval Králík za rady investorovi projektu - firmě Vodohospodářská zařízení Šumperk, kterou společně ovládají města a obce v regionu.

Dokumenty o Králíkově činnosti na žádost policie dohledal Petr Suchomel, současný předseda představenstva společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk. "Existuje přes tisíc stran e-mailů včetně příloh s komunikací o tom, co pan Králík udělal," řekl Suchomel.

Králík za vším vidí spiknutí dnes stíhaných Kadlece a Petrůje. Advokát Petrůje Tomáš Vymazal však již dříve odmítl, že by jeho klient s kauzou prostějovského podnikatele nějak manipuloval.

Prostějovský sociální demokrat uvedl, že mu stíhání způsobilo celou řadu komplikací. "Byl jsem za ČSSD nominován do dozorčích orgánů Lesů ČR a Česká pošta. Kvůli tomu předpokladu, že mám být trestně stíhán, mi to bylo znemožněno," uvedl Králík. I když patří mezi přední členy sociální demokracie na Olomoucku, na kandidátce se dosud neobjevil, a jak dodává, vstoupit do politiky ani nechce.

Podle policie kriminalisté na Olomoucku případy ovlivňovali a torpédovali, vyšetřování je řez do živého a varování směrem k těm, kteří chtějí manipulovat s kauzami, říká Sabina Slonková z Neovlivní.cz | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 16 minutami

Trump zrušil veškeré sankce, které USA uvalily na Turecko kvůli operaci v Sýrii

Americký prezident Donald Trump nařídil zrušit veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho vojenskému vpádu na severovýchod Sýrie. Trump to oznámil na tiskové konferenci s tím, že Turecko informovalo americkou vládu, že v Sýrii ukončí bojové operace a že klid zbraní bude trvalý.

Trump také naznačil, že sankce proti Turecku mohou být opět uvaleny, pokud by se "stalo něco, co by se mu nelíbilo".

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Pohledávky britské Citibank vůči OKD jsou platné, rozhodl soud

Pohledávky za více než deset miliard korun, které za společností OKD přihlásila v roce 2016 britská banka Citibank, jsou oprávněné. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Spor pravděpodobně bude pokračovat u vyšší instance, protože zástupce insolvenčního správce i státní zástupce se odvolají. Rozhodnutí soudu právníci obou stran odmítli komentovat.

Těžební firma OKD se do úpadku dostala v roce 2016. Insolvenční správce Lee Louda tehdy pohledávky Citibank zamítl, a banka se tak nemohla účastnit insolvenčního řízení, jinak by byla největším věřitelem firmy. Citibank zastupuje držitele dluhopisů, které vydala v roce 2014 společnost New World Resources (NWR), jež v té době byla majitelem OKD. Společnost OKD za tyto závazky ručila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy