Za fiktivní práce ženou vlivného poradce z ČSSD k soudu. Musím se tomu smát, říká

Radek Nohl Radek Nohl
31. 7. 2016 7:31
Poradce a místopředseda prostějovské ČSSD Jaroslav Králík skončí před soudem. Obžalován byl za to, že si údajně nechal zaplatit za fiktivní práce, které souvisely s miliardovou výstavbou kanalizace pro moravské obce. Králíkovo jméno zaznělo na odposleších v kauze Vidkun. Policisté, kteří jsou dnes obviněni, mluvili o tom, že je potřeba ho stíhat "za každou cenu".
Případ předního člena ČSSD na Olomoucku skončí u soudu.
Případ předního člena ČSSD na Olomoucku skončí u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Případ předního člena sociální demokracie na Olomoucku Jaroslava Králíka, jehož jméno se objevilo na odposleších v kauze Vidkun, skončí před soudem. Obžalován byl za to, že si údajně nechal zaplatit za fiktivní práce, které souvisely s miliardovou výstavbou kanalizace pro moravské obce.

"Ve věci byla již podána obžaloba a tato trestní věc je vedena u Okresního soudu v Šumperku," potvrdil Aktuálně.cz žalobce Lubomír Sedláček. Soudce nařídil první líčení na září, další by se mělo konat na začátku října. "Já se tomu už musím smát," reaguje Králík na podání obžaloby.

Poradce a advokátní koncipient tvrdí, že případ od začátku doprovází pochybnosti. Loni mu policie obstavila na účtu 916 tisíc korun, aniž by ho z něčeho obvinila. Králíka začali vyšetřovatelé stíhat až o půl roku později. Od té doby si stěžuje na práci policie, podal několik podnětů, ale neuspěl. "Věřím, že se tím soudy budou konečně zabývat," uvedl Králík.

Jeho jméno se do pozornosti médií dostalo poté, co Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zatkl a obvinil v kauze Vidkun dvojici čelných olomouckých policistů Karla Kadlece a Radka Petrůje, hejtmana ČSSD Jiřího Rozbořila a podnikatele Ivana Kyselého.

V médiích se následně objevily odposlechy, na nichž Kadlec říká Petrůjovi, že Králíka je potřeba stíhat "za každou cenu". Aktéři kauzy Vidkun ho ale nakonec neobvinili. Došlo k tomu až pár měsíců poté, co už o funkce u policie přišli.

Peníze policie zmrazila

Částku ve výši 916 tisíc, které členovi sociální demokracie zmrazila policie, vyfakturoval Králík za rady investorovi projektu - firmě Vodohospodářská zařízení Šumperk, kterou společně ovládají města a obce v regionu.

Dokumenty o Králíkově činnosti na žádost policie dohledal Petr Suchomel, současný předseda představenstva společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk. "Existuje přes tisíc stran e-mailů včetně příloh s komunikací o tom, co pan Králík udělal," řekl Suchomel.

Králík za vším vidí spiknutí dnes stíhaných Kadlece a Petrůje. Advokát Petrůje Tomáš Vymazal však již dříve odmítl, že by jeho klient s kauzou prostějovského podnikatele nějak manipuloval.

Prostějovský sociální demokrat uvedl, že mu stíhání způsobilo celou řadu komplikací. "Byl jsem za ČSSD nominován do dozorčích orgánů Lesů ČR a Česká pošta. Kvůli tomu předpokladu, že mám být trestně stíhán, mi to bylo znemožněno," uvedl Králík. I když patří mezi přední členy sociální demokracie na Olomoucku, na kandidátce se dosud neobjevil, a jak dodává, vstoupit do politiky ani nechce.

Podle policie kriminalisté na Olomoucku případy ovlivňovali a torpédovali, vyšetřování je řez do živého a varování směrem k těm, kteří chtějí manipulovat s kauzami, říká Sabina Slonková z Neovlivní.cz | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 57 minutami

Babiš požádal, aby státy EU zvážily kvůli Vrběticím vyhoštění ruských diplomatů

Premiér Andrej Babiš požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. Řekl to v sobotu novinářům po příchodu na neformální jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Portugalsku. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.

Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. "Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK
Další zprávy