Stíhejte Králíka, zní na odposlechu v kauze Vidkun. Vlivný člen ČSSD byl teď obviněn

Může to vypadat, že plán bývalého předního olomouckého policisty Karla Kadlece se podařilo dotáhnout. Kadlec svému podřízenému Radku Petrůjovi podle odposlechu loni říkal, že je potřeba "za každou cenu" stíhat podnikatele Jaroslava Králíka. Petrůj i Kadlec byli již loni na podzim obviněni v takzvané kauze Vidkun. Před několika týdny si ale převzal usnesení o zahájení trestního stíhání také místopředseda prostějovské ČSSD Jaroslav Králík.
Policisté obvinili podnikatele a místopředsedu prostějovské ČSSD. Ilustrační foto.
Policisté obvinili podnikatele a místopředsedu prostějovské ČSSD. Ilustrační foto. | Foto: René Volfík\Economia

Šumperk - Podnikatel Jaroslav Králík, který má na Olomoucku pověst muže, jenž dokáže téměř vše zařídit, má další problémy s policií. Před několika týdny si místopředseda prostějovské ČSSD převzal obvinění. Vyšetřovatelé ho začali stíhat poté, co mu již loni v červenci obstavili na účtu 916 tisíc korun.

Tři měsíce poté Útvar pro odhalování organizovaného zločinu spustil jiný zátah. Policisté tehdy zatkli a obvinili dvojici čelných olomouckých policistů Karla Kadlece a Radka Petrůje, hejtmana Jiřího Rozbořila a podnikatele Ivana Kyselého. V médiích se následně objevily odposlechy, na nichž Kadlec říká Petrůjovi, že Králíka je potřeba stíhat "za každou cenu". Králíka nakonec neobvinila olomoucká policie, jejíž kriminálce Petrůj šéfoval, ale detektivové ze Šumperku.

"Vedeme trestní řízení proti padesátiletému muži z Prostějovska, kdy vzhledem k probíhajícímu šetření nebudeme prozatím sdělovat bližší informace," uvedl policejní mluvčí Josef Bednařík. "Obviněn jsem byl v lednu. Považuji trestní stíhání za zcela nesmyslné," řekl Aktuálně.cz Králík.

Odměnu policie zajistila

Ani podnikatel se o detailech stíhání bavit nechce. Deníku Aktuálně.cz však člen ČSSD již loni na podzim popsal, že bezmála jeden milion mu policie zmrazila kvůli vyšetřování kauzy spojené s miliardovou výstavbou kanalizace pro moravské obce.

Částku 916 tisíc korun Králík vyfakturoval za rady investorovi projektu - firmě Vodohospodářská zařízení Šumperk, kterou společně ovládají města a obce v regionu. Dnes již bývalí manažeři firmy pak ale na Králíka podali trestní oznámení kvůli podezření, že si poradce účtoval fiktivní práce. "Jsou porušeny veškeré zásady trestního stíhání, kdy důkazy svědčící v můj prospěch nejsou vůbec použity a jsou používány pouze důkazy, které mají sloužit v neprospěch dané osoby," tvrdí Králík.

Dokumenty o jeho činnosti na žádost policie dohledal Petr Suchomel, současný předseda představenstva společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk. "Existuje přes tisíc stran e-mailů včetně příloh s komunikací o tom, co pan Králík udělal," řekl Suchomel.

Králík za vším vidí spiknutí dnes stíhaných Kadlece a Petrůje. Advokát Petrůje Tomáš Vymazal však již dříve odmítl, že by jeho klient nějak s kauzou prostějovského podnikatele nějak manipuloval.

Přišel o posty v dozorčích radách, řekl Králík

Králík dnes čelí stíhání a neuspěl ani se stížnosti, kterou si proti obvinění podal. Pracuje jako advokátní koncipient a poradce. Stíhání mu prý způsobilo celou řadu komplikací.

"Byl jsem za ČSSD nominován do dozorčích orgánů Lesů ČR a Česká pošta. Kvůli tomu předpokladu, že mám být trestně stíhán, mi to bylo znemožněno," uvedl Králík. "Začínají se mi vyhýbat komerční subjekty, aby se náhodou nedostaly do problémů. Ztratil jsem nějaké nasmlouvané věci. Celkem se daří mě poškozovat," dodal.

Otázkou zůstává, proč by měl být právě Králík jedním z terčů policejní zvůle. Lidé z politických kruhů na Hané tvrdí, že za vším stojí složité a propletené vztahy podnikatelů a politiků v olomouckém regionu. A také Králíkova rozporuplná role lobbisty, který "dokáže mnoho věcí zařídit". Tím si sice udělá spoustu přátel a zavázaných lidí, na druhé straně ale i nepřátel a konkurentů.

Nejasné je i to, proč policista Kadlec prozradil plán o snaze stíhat Králíka "za každou cenu" dalšímu obviněnému - podnikateli Ivanu Kyselému, blízkému příteli exministra vnitra Ivana Langera. Jak již Králík uvedl dříve, Kyselého ani Kadlece osobně nezná.

Podle policie kriminalisté na Olomoucku případy ovlivňovali a torpédovali, vyšetřování je řez do živého a varování směrem k těm, kteří chtějí manipulovat s kauzami, říká Sabina Slonková z Neovlivní.cz | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy