Anketa: Zrušení "ová" v příjmení žen je jen módní výstřelek, tvrdí část jazykovědců

Magdaléna Čevelová, Marie Kolajová
8. 9. 2019 10:45
Je to téma, které dělí společnost na dva tábory - přechylování, tedy přidávání přípony -ová k ženskému příjmení. Jak bychom pak ženská příjmení skloňovali? zní hlavní obava části jazykovědců, kteří s ustupováním od tradice nesouhlasí. Druhá skupina však oponuje, že z jazykového hlediska to problém není, neboť čeština si s tím poradí, a ve snaze omezovat možnost volby proto vidí spíše výraz úřední svévole. Vláda zrušení povinnosti přechylovat před pár dny zamítla. Co na to říkají jazykovědci? Přečtěte si 10 názorů v anketě deníku Aktuálně.cz.
Foto: Kristýna Erbenová

Ondřej Bláha, odborný asistent katedry Bohemistiky na Univerzitě Palackého

Pokud by v Česku skutečně došlo k plošnému zrušení přechylování příjmení u žen, považoval bych to za nepromyšlený a vlastně i za docela hrubý zásah do veřejné komunikace a vůbec do života obyvatel Česka.

Pokud by přechýlenost či nepřechýlenost byla ponechána na vůli konkrétní nositelky ženského příjmení, nebyly by důsledky sice nijak hrozné, ale přinejmenším by vznikl zmatek. Na tom, jak je žena vnímána ve vztahu k muži (a naopak), nemá jazyk sám o sobě skoro žádný podíl. Jak se budeme navzájem vnímat, to záleží na každém jednotlivém člověku a zákon na tomto konkrétním problému nic nespraví.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy