Anketa: Zrušení "ová" v příjmení žen je jen módní výstřelek, tvrdí část jazykovědců

Magdaléna Čevelová, Marie Kolajová
8. 9. 2019 10:45
Je to téma, které dělí společnost na dva tábory - přechylování, tedy přidávání přípony -ová k ženskému příjmení. Jak bychom pak ženská příjmení skloňovali? zní hlavní obava části jazykovědců, kteří s ustupováním od tradice nesouhlasí. Druhá skupina však oponuje, že z jazykového hlediska to problém není, neboť čeština si s tím poradí, a ve snaze omezovat možnost volby proto vidí spíše výraz úřední svévole. Vláda zrušení povinnosti přechylovat před pár dny zamítla. Co na to říkají jazykovědci? Přečtěte si 10 názorů v anketě deníku Aktuálně.cz.
Jazykovědec Karel Oliva.
Jazykovědec Karel Oliva. | Foto: Jakub Plíhal

Jazykovědec Karel Oliva

Myslím si, zcela v souladu s argumentací Jana Hamáčka, že k takovému kroku nejsou žádné racionální důvody. Jistěže k tomu mohou být nějaké důvody emotivní, ty bych ale pro znění takové novely nebral v úvahu. Přechylování je součástí českého jazykového systému, který zejména umožňuje bezproblémové skloňování ženských osobních jmen. Takové vyjádření pádu je nutné pro správnost české věty, bez přechylování by naopak často byla gramatická správnost narušena a především by věta ztrácela přinejmenším jasnost, často i vůbec srozumitelnost.

Rovněž bych chtěl upozornit na to, že novela se týká zápisu jména do matriky, případně snad i nějakých dalších, odvozených úředních dokumentů, a nikomu nepředpisuje, jak se má představovat ve společnosti, co si má psát na vizitky nebo na dveře a podobně. Připadá mi to jako do značné míry uměle vyvolávaný problém, zákony nikomu nenutí, jak bude sám/sama sebe nazývat, to je věcí každého, jaká bude společenská akceptace přechylování či nepřechylování je věc jiná, tu novela ani zákon neřeší a ani řešit nemohou, to je otázka společenského a samozřejmě zejména jazykového vývoje který ale, myslím, v tomto bodě dává výraznou většinovou přednost zažitému modelu.

 

Právě se děje

Další zprávy