Anketa: Zrušení "ová" v příjmení žen je jen módní výstřelek, tvrdí část jazykovědců

Magdaléna Čevelová, Marie Kolajová
8. 9. 2019 10:45
Je to téma, které dělí společnost na dva tábory - přechylování, tedy přidávání přípony -ová k ženskému příjmení. Jak bychom pak ženská příjmení skloňovali? zní hlavní obava části jazykovědců, kteří s ustupováním od tradice nesouhlasí. Druhá skupina však oponuje, že z jazykového hlediska to problém není, neboť čeština si s tím poradí, a ve snaze omezovat možnost volby proto vidí spíše výraz úřední svévole. Vláda zrušení povinnosti přechylovat před pár dny zamítla. Co na to říkají jazykovědci? Přečtěte si 10 názorů v anketě deníku Aktuálně.cz.
Foto: Eduard Daniš (Photography)

Radim Ošmera z Katedry českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity

Úplné zrušení přechylování není jistě politicky korektní, je mnoho žen, které přechylování neřeší a jeho zrušení by neuvítaly. Možnost si vybrat už mají ženy i nyní. Bohužel často záleží na konkrétním úředníkovi, jestli to povolí, nebo ne. Ty ženy, pro které je nepřechylování důležité, by měly mít možnost výběru.

Z jazykového hlediska je to lhostejné, přestože budou jazykovědci tvrdit, že je to nepraktické. Čeština si s tím poradí, pokud bude autor textu/promluvy dbát na to, aby jeho sdělení bylo srozumitelné. Čeština je uzpůsobena na skloňování, koncovka "ová" je součástí systému a její absence bude působit rušivě, ale na sdělení - pokud si dáme pozor - se nic měnit nebude. Jazyk tak neztratí nic ze své krásy ani kultivovanosti. To i proto, že žen, které o to zrušení požádají, bude, jak se domnívám, menšina.

 

Právě se děje

Další zprávy