Anketa: Zrušení "ová" v příjmení žen je jen módní výstřelek, tvrdí část jazykovědců

Magdaléna Čevelová, Marie Kolajová
8. 9. 2019 10:45
Je to téma, které dělí společnost na dva tábory - přechylování, tedy přidávání přípony -ová k ženskému příjmení. Jak bychom pak ženská příjmení skloňovali? zní hlavní obava části jazykovědců, kteří s ustupováním od tradice nesouhlasí. Druhá skupina však oponuje, že z jazykového hlediska to problém není, neboť čeština si s tím poradí, a ve snaze omezovat možnost volby proto vidí spíše výraz úřední svévole. Vláda zrušení povinnosti přechylovat před pár dny zamítla. Co na to říkají jazykovědci? Přečtěte si 10 názorů v anketě deníku Aktuálně.cz.
Foto: Eduard Daniš (Photography)

Radim Ošmera z Katedry českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity

Úplné zrušení přechylování není jistě politicky korektní, je mnoho žen, které přechylování neřeší a jeho zrušení by neuvítaly. Možnost si vybrat už mají ženy i nyní. Bohužel často záleží na konkrétním úředníkovi, jestli to povolí, nebo ne. Ty ženy, pro které je nepřechylování důležité, by měly mít možnost výběru.

Z jazykového hlediska je to lhostejné, přestože budou jazykovědci tvrdit, že je to nepraktické. Čeština si s tím poradí, pokud bude autor textu/promluvy dbát na to, aby jeho sdělení bylo srozumitelné. Čeština je uzpůsobena na skloňování, koncovka "ová" je součástí systému a její absence bude působit rušivě, ale na sdělení - pokud si dáme pozor - se nic měnit nebude. Jazyk tak neztratí nic ze své krásy ani kultivovanosti. To i proto, že žen, které o to zrušení požádají, bude, jak se domnívám, menšina.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy