Anketa: Zrušení "ová" v příjmení žen je jen módní výstřelek, tvrdí část jazykovědců

Magdaléna Čevelová, Marie Kolajová
8. 9. 2019 10:45
Je to téma, které dělí společnost na dva tábory - přechylování, tedy přidávání přípony -ová k ženskému příjmení. Jak bychom pak ženská příjmení skloňovali? zní hlavní obava části jazykovědců, kteří s ustupováním od tradice nesouhlasí. Druhá skupina však oponuje, že z jazykového hlediska to problém není, neboť čeština si s tím poradí, a ve snaze omezovat možnost volby proto vidí spíše výraz úřední svévole. Vláda zrušení povinnosti přechylovat před pár dny zamítla. Co na to říkají jazykovědci? Přečtěte si 10 názorů v anketě deníku Aktuálně.cz.
Lingvistka Jana Valdrová senátoru Canovi vysvětlila, jak by vypadal svět, v němž by muži přejímali jména svých žen.
Lingvistka Jana Valdrová senátoru Canovi vysvětlila, jak by vypadal svět, v němž by muži přejímali jména svých žen. | Foto: Archiv Jany Valdrové

Jana Valdrová, jazykovědkyně specializující se na lingvistiku genderových a sexuálních identit

Podle mého názoru zde rozhodl ministr Hamáček nekompetentně, bez porozumění a bez znalosti věci. Přechylování příjmení nebylo v českém veřejném prostoru zapotřebí. Nepřechýlená příjmení nikdy nebránila komunikaci mezi lidmi a nezpůsobovala nedorozumění, a to až do konce 2. světové války. Je to od Jana Hamáčka strategická chyba, nic by jej to nestálo a napravil by situaci, kterou dnes ženy obcházejí přihlášením se k cizí národnosti. A možná tím ČSSD ztratila další hlasy, které tak naléhavě potřebuje.

 

Právě se děje

Další zprávy