Podle dnešního verdiktu ústavních soudců je paragraf zákona o soudech a soudcích, podle kterého byla Brožová v únoru odvolána, v rozporu s ústavou.
Podle tohoto paragrafu může být předseda soudu, který neplní řádně své povinnosti, odvolán tím, kdo ho do funkce jmenoval - tedy prezidentem republiky.
Předseda není podřízený prezidenta
Ústavní soud dnes ale řekl, že tento princip znamená nepřípustný zásah výkonné moci do moci soudní. Podle ústavních soudců je nezávislost soudní moci zaručena Ústavou. "Jednou ze základních podmínek vlády práva je svobodné a nezávislé soudnictví," uvedla soudkyně zpravodajka Dagmar Lastovecká.
Princip zakotvený ve zrušeném paragrafu "kdo jmenuje, ten odvolává" je podle soudu typický pro systém státní správy, ve kterém se uplatňuje vztah podřízenosti a nadřízenosti.
Takový vztah ale podle ústavní soudkyně Dagmar Lastovecké není mezi prezidentem a předsedou Nejvyššího soudu. Předseda Nejvyššího soudu totiž není podřízeným prezidenta ani ministra spravedlnosti. Kdyby Ústavní soud tento přístup akceptoval, mohl by tím být "ohrožen princip personální nezávislosti soudců". "Naprostou podmínkou nezávislosti soudní moci je i nezávislost personální," uvedla Lastovecká.
Podle ní předsedové soudů jsou současně i soudci a není možné přijmout myšlenku jejich dvojího právního postavení - na jedné straně jako úředníka státní správy, na druhé straně jako soudce.
Komentáře až později
Brožová, která je po vážně nehodě stále v domácím léčení, se nebude podle mluvčí Nejvyššího soudu ke dnešnímu rozhodnutí nijak vyjadřovat. "Vzhledem ke všem podaným žalobám a jejich úzké provázanosti není na místě nález jakkoliv komentovat," uvedl také manžel předsedkyně a známý brněnský právník Jaroslav Brož.
Prezident Václav Klaus, který je nyní v Rumunsku, nebude podle ředitele své kanceláře Jiřího Weigla rozhodnutí Ústavního soudu zatím komentovat a vyjádří se k němu poté, co se s ním seznámí.
Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun uvedl, že rozhodnutí soudu respektuje. "Ministerstvo zahájí práce na podobě zákona, který bude v souladu s ústavou," uvedl Dimun s tím, že je několik možností, jak to udělat.
A zatímco politici sociální demokracie dnešní rozhodnutí ústavních soudců kritizovali, zástupci ostatních stran jej respektují, přivítala ho i Soudcovská unie.
SPOR OVLIVNIL PRÁCI NEJVYŠŠÍHO SOUDU
|
Dnešním rozhodnutím Ústavního soudu spor ale nekončí. Brožová totiž v ústavní stížnosti napadla také samotné rozhodnutí prezidenta Klause o jejím odvolání. Projednávání této stížnosti zatím Ústavní soud odložil s tím, že nejprve v plénu rozhodne o sporném paragrafu.
Po plenárním rozhodnutí věc převezme jeden ze senátů Ústavního soudu a bude jednat o samotném odvolání či setrvání Brožové ve funkci.
Dnešní verdikt ale napovídá, kterým směrem se případ bude vyvíjet. Soudkyně Dagmar Lastovecká dnes uvedla, že rozhodnutí o zrušení protiústavního paragrafu automaticky neznamená, že Ústavní soud vyhoví stížností Brožové proti odvolání z funkce. Musí ale dnešní rozhodnutí vzít na vědomí. Podle Lastovecké se dá rozhodnutí čekat v řádu několika týdnů.