Pražský politik řídil omámený. Dopravní komisi vede dál

Domácí Kateřina Eliášová, Markéta Chaloupská, Domácí
27. 1. 2010 9:00
Případ vlivného politika dalo zastupitelstvo opětovně k ledu

Praha - Občanská demokratická strana bude mít ještě minimálně tři týdny ve významné funkci v zastupitelstvu hlavního města muže, jehož před čtyřmi měsíci zadržela policie za volantem pod vlivem drog.

Zastupitel Jiří Láryš, který zastává funkci předsedy dopravní komise, dosud nepředložil kolegům důkazy, že šlo o výjimečný poklesek, a ne o projev trvalé závislosti. Ani nemusel - politici v Praze 1, ať ti z ODS či z opozice, Láryšův skandál velkoryse přehlížejí.

Poslední důkaz benevolence předložili zastupitelé v úterý. Zatímco ještě koncem minulého týdne slibovali, že Láryšův případ projednají na zasedání zastupitelstva, nakonec jej z jednání vynechali.

Nikdo z přítomných politiků se na drogy za volantem nezeptal, natož aby se někdo pokusil navrhnout policejní aféru kolegy jako bod schůze.

Probralo to byro

Proč byl Láryšův případ vynechán?

"Zabývali jsme se tím v pondělí hodinu na oblastní radě ODS," uvedl jako důvod za občanské demokraty radní Antonín Kazda.

"Zatím nemáme v ruce žádné dokumenty o jeho případu, proto jsme se dohodli, že pan zastupitel Láryš podstoupí testy, které dělají soudní znalci v oboru toxikologie. Ty by měly prokázat nebo vyvrátit dlouhodobé užívání drog v uplynulých několika letech. Podle nich se pak rozhodneme," dodal s tím, že výsledky budou k dispozici nejspíš za tři týdny.

Což de facto znamená, že zastupitel Láryš, kterému dopravní policie při kontrole prokázala amfetamin v těle, minimálně ještě po tuto dobu povede městskou dopravní komisi.

Nejsem povinen

Zastupitel Láryš si testy jako důkaz, že není na drogách závislý, ještě udělat nenechal, ač ho o to starosta Prahy 1 Filip Dvořák požádal už 8. ledna.

Se svým případem zatím nijak nespěchá. "Je to jen moje dobrá vůle," vysvětluje Láryš fakt, že test na drogy dosud nepodstoupil. "Je to něco navíc, není to žádná moje povinnost," říká.

Na otázku, kdy se tedy na testy chystá, neodpověděl.

Jde to zjistit, nejde to zjistit

Z vyjádření odborníků na drogovou problematiku vyplývá, proč by politik mohl hrát na čas.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Marie Balíková z Ústavu soudního lékařství a toxikologie 1. LF UK vysvětlila, že drogu v organismu lze zjistit ze vzorku vlasů.

Podle ní ale záleží na tom, jak jsou vlasy dlouhé a jestli už neodrostly. "Když se látka vyskytuje v krvi, tak se to zapouzdří i do vlasů, které pak rostou určitou rychlostí." De facto je tedy možné, že po několika měsících není po přítomnosti drogy ani památka.

Někteří odborníci na drogovou problematiku dokonce tvrdí, že testy nejsou schopné prokázat, jestli člověk soustavně bere drogy.

"Neexistuje způsob, který by laboratorně dokázal, že ten člověk bere dlouhodobě. Jestli drogu užívá pravidelně a v posledních třech dnech si nic nedal, tak to žádný test neprokáže," míní vedoucí Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. LF UK v Praze a spolupracovník Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti, lékař Michal Miovský.

Podle něj je pravděpodobnější, že člověka závislého na drogách odhalí psychiatr nebo psycholog.

"Existují různé diagnostické nástroje, ale i tady to je do jisté míry poznamenané tím, co ten člověk řekne. Tam se spousta věcí nedá dokázat."

Podobný názor má i jeden ze zakladatelů Drogového střediska Drop In Ivan Douda.

"Že nic nikdy nebral, to nikdo nikomu neprokáže. Alespoň si nejsem vědom toho, že by toho nějaké testy byly schopny," řekl.

Z pruhu do pruhu

Láryše policisté zastavili loni 26. září v pražských Vysočanech. Jel rychle a navíc přejížděl z jednoho pruhu do druhého.

Podle policejní mluvčí Evy Miklíkové policejní hlídce připadal opilý, ale test nic takového neprokázal.

"Měl nekoordinované pohyby. Působil roztěkaně, nervózně. Tak policisté udělali test na návykové látky, který dopadl pozitivně," řekla mluvčí.

Proto jej hlídka odvezla na toxikologickou zkoušku, kde lékař ze vzorku moče zjistil, že má zastupitel v těle amfetamin, tedy látku, která je v pervitinu nebo extázi. Krevní test Láryš podle policistů odmítl.

Celý případ se v říjnu 2009 dostal na stůl Obvodnímu soudu pro Prahu 2.

"Soudce vydal trestní příkaz, proti kterému podal pan Láryš odpor, takže bylo nařízeno hlavní líčení," řekl Aktuálně.cz před časem soudce Jiří Říha z Obvodního soudu pro Prahu 2, který je s případem seznámen.

Hlavní líčení proběhlo na začátku ledna, soud ale rozhodl, že jeho prohřešek není trestným činem a celou věc postoupil pro podezření ze spáchání přestupku magistrátu.

"Znalec z toxikologie potvrdil přítomnost amfetaminu v jeho těle, nám se ale nepodařilo prokázat, že by byl pan Láryš natolik pod vlivem, aby ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu," sdělila žalobkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 2 Denisa Smutná.

Pervitin
Pervitin | Foto: Policie ČR

Hlavně řídit neohroženě

Podle šéfa protidrogové centrály (NPC) Jakub Frydrycha amfetamin tlumí únavu a rozšiřuje periferní vidění.

"Z podobných důvodů se používal například u vojáků a letců. Ta látka vás má udržet svěží, člověk má pocit, že má 'drive', cítí se neohroženě," řekl Frydrych.

Člověk, který má v těle tuto látku, může však cítit i úzkost a mít stavy paranoii.

 

Právě se děje

Další zprávy