Praha prodává byty. Nabízí paneláky i luxusní adresy

Kateřina Eliášová
7. 9. 2010 15:50
Návrh, aby byty odkoupili, dostanou nynější nájemníci
Ilustrační záběr
Ilustrační záběr | Foto: Pavel Baroch

Praha - Měsíc před volbami chystají pražští radní prodej téměř pěti tisíc obecních bytů, mnohé na luxusních adresách v samotném centru v Celetné ulici či na Staroměstském náměstí. Nabídnuty budou lidem, kteří v nich žijí v nájmu.

Kromě bytů v centru jsou v seznamu také paneláky na sídlišti Černý most.

"Město do konce září odešle informativní dopis více než čtyřem a půl tisícům nájemcům, aby zjistilo, zda je o koupi zájem," řekl Aktuálně.cz ředitel bytového odboru pražského magistrátu Vladislav Dykast.

Byt expremiéra se neprodá

V seznamu, který radní schválili, chybí byty v Dušní ulici, kde dříve bydlela v pronájmu mimo jiné exmístopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová s manželem Mirkem Topolánkem.

Dykast uvedl, že pro město mají tyto byty velký výnos, městu z nich plynou vysoké nájmy. "Proto jsme je do seznamu k prodeji nezařadili," vysvětlil Dykast.

Prodávat se naopak budou gotické domy v Železné ulici (z roku 1361) nebo v Dlouhé (1357), které byly postaveny ještě za vlády Karla IV. Dykast zatím nedokázal odhadnout, za jakou cenu budou k mání.

"Jsme teprve ve fázi rozesílání informativních dopisů. Pokud bude s prodejem bytů souhlasit nadpoloviční většina nájemníků domu, pak teprve dojde na oceňování, které bude provádět soudní znalec," upřesnil Dykast.

Prodej zatím jen nájemcům

Praha zatím neuvažuje o prodeji těchto bytů třetí straně, předkupní právo budou mít stávající držitelé nájemních smluv.

"Kdo si nebude chtít koupit, nebo to nebude v jeho možnostech, zůstane v nájmu," slibuje Dykast.

Za jakých podmínek to bude, ale Dykast neřekl s vysvětelním, že to nedokáže. "Samotný prodej bytů, pokud k němu nakonec dojde, uskuteční až nové vedení radnice," dodal.

Praha se k prodeji svých bytů rozhodla zejména proto, že považuje stávající nájemní smlouvy za nevýhodné.

"Z našeho pohledu nemají přiměřenou právní ochranu. Jsou to byty s historicky uzavřenými smlouvami, jsou tam klienti, o kterých nic nevíme, mají smlouvy na dobu neurčitou, což se u nově uzavíraných smluv již neděje. Mnohdy je problém takové smlouvy vypovědět," vysvětlil Dykast.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy