ODS v Praze láká voliče. Na kampus i Silicon Valley

Kateřina Eliášová
19. 8. 2010 16:15
ODS představila lídra Svobodu i program pro vědu a vzdělání
Poslanec a šéf pražské ODS Boris Šťastný
Poslanec a šéf pražské ODS Boris Šťastný | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražská ODS představila první část programu, se kterým chce v Praze uspět v říjnových komunálních volbách.

Týká se vědy, vzdělání a výzkumu, garantem programu je jeden ze sedmi kandidátů na primátora Bohuslav Svoboda.

ODS, která v Praze po posledních parlamentních volbách výrazně oslabila, teď nabízí velkolepé plány.

Počítá třeba s výstavbou nového vysokoškolského kampusu nebo s vědecko-technickým centrem podobným tomu v Silicon Valley v Kalifornii.

Kampus místo olympijských her...

Pražští radní z ODS už o vybudování ústředního vysokoškolského kampusu mluvila v letošním volebním období, a to v souvislosti se náopadem uspořádat v metropoli olympijské hry.

Mluvilo se o pozemcích v Letňanech, kde měl kampus vzbiknout po ukončení her. Z plánů ale sešlo. Předseda pražských občanských demokratů Boris Šťastný nicméně slíbil, že ODS (pokud vyhraje volby) začne hledat vhodný pozemek.

"Praha bude mít jistě nějaké pozemky, kde by mohl kampus vyrůst. Budeme je bybí usilovně hledat," uvedl.

... a Silicon Valley k tomu

ODS by taky ráda v Praze podpořila vznik tzv. vědecko-výzkumného inkubátoru, centra podobnému tomu v Silicon Valley v Kalifornii.

Stejně jako v případě VŠ kampusu ale zatím její představitelé netuší, kde by mohlo centrum vzniknout.

"Naším cílem je v následujících čtyřech letech vytvořit takové podmínky, aby v Praze vznikl vyspělý technologický inkubátor. Je naší prioritou že to, co slíbíme," slíbil Šťastný. Centrum inovací, patentů a vynálezů by mělo dát mimo jiné šanci se rozvíjet nadějným studentům a vědcům.

Více mateřských škol

ODS taky slibuje více mateřských školek, dokonce chystá svůj vlastní návrh zákona, který by podpořil jejich výstavbu.

"Stejně tak, jako má investor při výstavbě nových domů a bytů povinnost zajistit dostatek parkovacích míst, tak bychom rádi změnili zákony tak, aby měl povinnost zajistit rovněž dostatečný počet míst v mateřských školkách pro děti, které se do nové zástavby nastěhují," uvedla členka poradního týmu lídra, starostka Prahy 2 a poslankyně Jana Černochová (ODS).

Občanští demokraté by rovněž chtěli, aby se děti učily angličtinu už v posledním roce mateřských škol a v první a druhé třídě základních škol.

Bohuslav Svoboda má ve svém poradním sboru i lidi z akademické sféry, radí mu například emeritní rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm nebo děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy