ODS v Praze láká voliče. Na kampus i Silicon Valley

Kateřina Eliášová
19. 8. 2010 16:15
ODS představila lídra Svobodu i program pro vědu a vzdělání
Poslanec a šéf pražské ODS Boris Šťastný
Poslanec a šéf pražské ODS Boris Šťastný | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražská ODS představila první část programu, se kterým chce v Praze uspět v říjnových komunálních volbách.

Týká se vědy, vzdělání a výzkumu, garantem programu je jeden ze sedmi kandidátů na primátora Bohuslav Svoboda.

ODS, která v Praze po posledních parlamentních volbách výrazně oslabila, teď nabízí velkolepé plány.

Počítá třeba s výstavbou nového vysokoškolského kampusu nebo s vědecko-technickým centrem podobným tomu v Silicon Valley v Kalifornii.

Kampus místo olympijských her...

Pražští radní z ODS už o vybudování ústředního vysokoškolského kampusu mluvila v letošním volebním období, a to v souvislosti se náopadem uspořádat v metropoli olympijské hry.

Mluvilo se o pozemcích v Letňanech, kde měl kampus vzbiknout po ukončení her. Z plánů ale sešlo. Předseda pražských občanských demokratů Boris Šťastný nicméně slíbil, že ODS (pokud vyhraje volby) začne hledat vhodný pozemek.

"Praha bude mít jistě nějaké pozemky, kde by mohl kampus vyrůst. Budeme je bybí usilovně hledat," uvedl.

... a Silicon Valley k tomu

ODS by taky ráda v Praze podpořila vznik tzv. vědecko-výzkumného inkubátoru, centra podobnému tomu v Silicon Valley v Kalifornii.

Stejně jako v případě VŠ kampusu ale zatím její představitelé netuší, kde by mohlo centrum vzniknout.

"Naším cílem je v následujících čtyřech letech vytvořit takové podmínky, aby v Praze vznikl vyspělý technologický inkubátor. Je naší prioritou že to, co slíbíme," slíbil Šťastný. Centrum inovací, patentů a vynálezů by mělo dát mimo jiné šanci se rozvíjet nadějným studentům a vědcům.

Více mateřských škol

ODS taky slibuje více mateřských školek, dokonce chystá svůj vlastní návrh zákona, který by podpořil jejich výstavbu.

"Stejně tak, jako má investor při výstavbě nových domů a bytů povinnost zajistit dostatek parkovacích míst, tak bychom rádi změnili zákony tak, aby měl povinnost zajistit rovněž dostatečný počet míst v mateřských školkách pro děti, které se do nové zástavby nastěhují," uvedla členka poradního týmu lídra, starostka Prahy 2 a poslankyně Jana Černochová (ODS).

Občanští demokraté by rovněž chtěli, aby se děti učily angličtinu už v posledním roce mateřských škol a v první a druhé třídě základních škol.

Bohuslav Svoboda má ve svém poradním sboru i lidi z akademické sféry, radí mu například emeritní rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm nebo děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy