reklama
 
 

Topolánek s Talmanovou se stěhují z obecního bytu

13. 10. 2009 12:45
Důvodem podle expremiéra je to, že Praha neprodlouží jeho přítelkyni Lucii Talmanové smlouvu

Praha - Expremiér a předseda ODS Mirek Topolánek se stěhuje. Dosavadní podnájem v městském bytě v Dušní ulici na Starém Městě vymění za komerční bydlení. Jeho nové bydliště bude o ulici dále - V Kolkovně.

Sám předseda stěhování potvrdil. 

"Mí soukmenovci z magistrátu neprodloužili Lucii Talmanové desetiletou nájemní smlouvu a my jsme byli nuceni hledat nový pronájem. Byt jsme našli přes agenturu, nájem je výrazně vyšší," zaslal vysvětlení pomocí SMS.

Lucie Talmanová přes svou asistentku jen vzkázala, že se ke svému stěhování nebude vyjadřovat.

Podle pražského magistrátu jí nájemní smlouva vyprší letos v prosinci. 

Město mluví jinak

Na důvodu stěhování se však Mirek Topolánek a město neshodnou. 

Šéf bytového odboru pražského magistrátu Vladislav Dykast totiž tvrdí, že město nikoho z bytu vystěhovat nechce. 

Je podle něj dokonce ochotno nájemníkům, kterým končí smlouva stejně jako Lucii Talmanové, prodloužit bydlení o další tři roky.

"Je jen na nich, zda budou mit zájem. Pokud ano, neni v tom problem, ale v tom případě by tam musela bydlet paní Talmanová, která nájem získala. Pokud by to pronajímala někomu jinému, pak by to bylo porušeni pravidel," konstatoval Dykast.

Kritika za nízký nájem

Mirek Topolánek a jeho partnerka čelili kvůli bytu v Dušní ulici časté kritice. Oponenti poukazovali na to, že Lucie Talmanová před lety s magistrátem podepsala výhodné nájemné.

Místopředsedkyně sněmovny za ODS platí za byt o třech pokojích 14 tisíc korun. Jedná se sice o tržní nájemné, ale v podmínkách smlouvy z roku 2000 mimo jiné stojí, že se činže během let nezvýší.

V době, kdy byl pronájem sjednán, nebyla v Praze obvyklá takzvaná valorizační doložka. Magistrát ji zavedl před pěti lety

Jiní platí i 50 tisíc

Média na výhodný podnájem místopředsedkyně sněmovny upozornila naposledy loni. Bylo to poté, co pražský magistrát vyhlásil soutěž o byt v témže domě.

Volný čtyřpokojový byt nabídla za nejméně 30 tisíc korun. Jiné dva byty, které se od roku 2000 v domě uvolnily, město pronajalo dokonce za 50 tisíc korun měsíčně.

Dům v Dušní ulici magistrát koncem 90. let opravil a luxusní byty pronajal v soutěži obálkovou metodou.

Lucie Talmanová působila před svým zvolením do poslanecké sněmovny na Praze 1 jako místostarostka. Zpočátku společně s poslaneckým mandátem vykonávala práci radní, později už v komunálních volbách nekandidovala. 

autoři: Kateřina Eliášová, Martina Machová | 13. 10. 2009 12:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama