Topolánek s Talmanovou se stěhují z obecního bytu

Martina Machová Kateřina Eliášová, Martina Machová
13. 10. 2009 12:45
Důvodem podle expremiéra je to, že Praha neprodlouží jeho přítelkyni Lucii Talmanové smlouvu
Lucie Talmanová s Mirkem Topolánkem se stěhují z městského bytu
Lucie Talmanová s Mirkem Topolánkem se stěhují z městského bytu | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Expremiér a předseda ODS Mirek Topolánek se stěhuje. Dosavadní podnájem v městském bytě v Dušní ulici na Starém Městě vymění za komerční bydlení. Jeho nové bydliště bude o ulici dále - V Kolkovně.

Sám předseda stěhování potvrdil. 

"Mí soukmenovci z magistrátu neprodloužili Lucii Talmanové desetiletou nájemní smlouvu a my jsme byli nuceni hledat nový pronájem. Byt jsme našli přes agenturu, nájem je výrazně vyšší," zaslal vysvětlení pomocí SMS.

Lucie Talmanová přes svou asistentku jen vzkázala, že se ke svému stěhování nebude vyjadřovat.

Podle pražského magistrátu jí nájemní smlouva vyprší letos v prosinci. 

Město mluví jinak

Na důvodu stěhování se však Mirek Topolánek a město neshodnou. 

Šéf bytového odboru pražského magistrátu Vladislav Dykast totiž tvrdí, že město nikoho z bytu vystěhovat nechce. 

Je podle něj dokonce ochotno nájemníkům, kterým končí smlouva stejně jako Lucii Talmanové, prodloužit bydlení o další tři roky.

"Je jen na nich, zda budou mit zájem. Pokud ano, neni v tom problem, ale v tom případě by tam musela bydlet paní Talmanová, která nájem získala. Pokud by to pronajímala někomu jinému, pak by to bylo porušeni pravidel," konstatoval Dykast.

Premiér Mirek Topolánek přijel na zahájení s partnerkou Lucií Talmanovou.
Premiér Mirek Topolánek přijel na zahájení s partnerkou Lucií Talmanovou. | Foto: Ondřej Besperát

Kritika za nízký nájem

Mirek Topolánek a jeho partnerka čelili kvůli bytu v Dušní ulici časté kritice. Oponenti poukazovali na to, že Lucie Talmanová před lety s magistrátem podepsala výhodné nájemné.

Místopředsedkyně sněmovny za ODS platí za byt o třech pokojích 14 tisíc korun. Jedná se sice o tržní nájemné, ale v podmínkách smlouvy z roku 2000 mimo jiné stojí, že se činže během let nezvýší.

V době, kdy byl pronájem sjednán, nebyla v Praze obvyklá takzvaná valorizační doložka. Magistrát ji zavedl před pěti lety

Jiní platí i 50 tisíc

Média na výhodný podnájem místopředsedkyně sněmovny upozornila naposledy loni. Bylo to poté, co pražský magistrát vyhlásil soutěž o byt v témže domě.

Volný čtyřpokojový byt nabídla za nejméně 30 tisíc korun. Jiné dva byty, které se od roku 2000 v domě uvolnily, město pronajalo dokonce za 50 tisíc korun měsíčně.

Dům v Dušní ulici magistrát koncem 90. let opravil a luxusní byty pronajal v soutěži obálkovou metodou.

Lucie Talmanová působila před svým zvolením do poslanecké sněmovny na Praze 1 jako místostarostka. Zpočátku společně s poslaneckým mandátem vykonávala práci radní, později už v komunálních volbách nekandidovala. 

 

Právě se děje

před 1 minutou

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 10 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy