Praha - Praha má vážný problém. Je v časové tísni s vyplňováním olympijského uchazečského dotazníku. Ten musí město Mezinárodnímu olympijskému výboru poslat do 14. ledna příštího roku. Chybí mu ale podstatná část: garanční příslib vlády.
Vše se zabrzdilo kvůli hledání nového ministra školství, který musí vládě olympijský dotazník předložit.
Ve hře jsou už jen dva termíny: 19. prosinec a 9. leden. Pokud vláda nestihne materiál projednat, šance města stát se pořadatelským městem OH v roce 2016 jsou prakticky nulové.
Nový ministr Ondřej Liška dostal olympijský materiál na stůl minulý týden, zatím není jasné, kdy jej vládě předloží. Pokud by se nepodařilo materiál na vládě včas projednat a Praha by tak neměla garanci vlády, přesto by vyplněný dotazník odeslala.
"Šance, že bychom se dostali do výběru pořadatelských měst by se ale rovnala nule. Bez garance vlády to nejde," přiznal Tomáš Petera, který stojí v čele společnosti Praha olympijská. Ta má přípravu kandidatury Prahy na pořádání OH na starost.
Petera: S ministrem jsem zatím nemluvil
I přes to, že má Praha na odevzdání dotazníku už jen měsíc, Tomáš Petera s ministerem Liškou ještě nemluvil. Prý zatím jednal pouze s jeho náměstkem. "Jednání s novým ministrem se jaksi nedaří. Zatím jsme se nestihli potkat," řekl Petera.
I kdyby vláda stihla materiál k olympiádě probrat, existuje další riziko. Garanci i tak nemusí Praha získat. Premiér Mirek Topolánek minulý týden při interpelacích v Poslanecké sněmovně řekl, že není ochoten "v tuto chvíli dát garance pro pořádání olympiády". Jasné zatím není ani to, jak se k pořádání olmypijských her v Praze staví nový ministr Ondřej Liška. Aktuálně.cz se zatím nepodařilo získat jeho vyjádření.
Máme nová čísla
Přípravy na pořádání her ale probíhají dál. Tomáš Petera dnes novinářům představil zbrusu novou finanční studi PricewaterhouseCoopers, která vyčísluje náklady na pořádání her. Praha olympijská za ni zaplatila 2 miliony korun.
Oproti tři roky staré studii ta nová odhaduje přímé náklady na 88 miliard. Dalších 35 miliard tvoří náklady nepřímé. To je o necelých 13 miliard méně, než původní odhady.
"Máme novou koncepci," vysvětluje pokles nákladů na hry Petera.
Čtěte v souvislostech
- Průzkum k olympiádě: Většina lidí žádá referendum
- Olympijská firma chce po Praze dalších 30 milionů
- Odpor k olympiádě sílí, proti jsou vládní poslanci
- Liška visí nad Brnem: Češi, chtějte olympiádu
Podle něj vznikne méně stadionů, než se původně předpokládalo. Budou tři: atletický a ceremoniální stadion v Letňanech, cyklistický velodrom a areál pro soutěže ve vodních sportech. Navíc, řada nových sportovišť začala podle něj v zemi vznikat bez ohledu na to, že se Praha chystá pořádat olympiádu.
"88 miliard jsou peníze, které budeme potřebovat. Těch 35 miliard nepřímých nákladů jsou peníze, za které už se začalo stavět nebo jsou už ve schvalovacím procesu," tvrdí Petera.
Jako příklad uvedl plavecký stadion Šutka, který Praha letos začala spravovat a se kterým Praha počítá jako s olympijským plaveckým stadionem. Bude se také více rekonstruovat, než stavět zcela nová sportoviště. Opravou by tak měla například projít hokejová a basketbalová hala a bazén na pražském Edenu.
Kdo to všechno zaplatí
Nejvíce peněz na financování her chce Praha získat z výnosů olympiády. Čtyřicetimiliardový balík obstarají peníze od Mezinárodního olympijského výboru, peníze od sponzorů, výnosy z prodeje lístků a televizních práv.
22 miliard by měla dát Praha a kraje, ze soukromého sektoru by mělo připlout 30 miliard, zbytek tedy 25 miliard by měl uvolnit z rozpočtu stát.
"18,5 miliardy by mělo jít na zajištění bezpečnosti her investice by měly jít do nového softwaru, technického vybavení policistů, hasičů a zdravotníků, 8 miliard pak do výstavby tréninkových sportovišť a kempů," vypočítal Petera.
Kdo kolik zaplatí - přehledeně
Kdo má dát peníze | Částka (v milionech Kč) |
POCOG (Orgnizační výbor OH) | 40 786 |
Veřejný - Praha | 19 682 |
Veřejný - kraje | 2 663 |
Veřejný - stát | 25 715 |
Soukromý | 30 |
Celkem | 88 777 |