Praha po tramvajích mění i náladu. Pravice dostala úder

Zdeněk John
13. 10. 2012 19:48
ODS a TOP 09 mají štěstí, že se v Praze nekonaly i krajské volby, říká sociolog Herzmann
TOP 09 předloni vyhrála v Praze parlamentní volby i volby do městského zastupitelstva, letos nepostoupila ani do jednoho ze soubojů o senátorské křeslo
TOP 09 předloni vyhrála v Praze parlamentní volby i volby do městského zastupitelstva, letos nepostoupila ani do jednoho ze soubojů o senátorské křeslo | Foto: Jakub Novák

Praha - V Praze se po linkách tramvají a autobusů radikálně mění také preference voličů. Ukazují to výsledky prvního kola senátních voleb v pražských obvodech, ale také výsledky krajských voleb v blízkých obcích, kam z Prahy jezdí MHD.

Nepříjemná je tato zpráva hlavně pro ODS, pro niž bylo hlavní město dlouholetou nedobytnou baštou.

Direkt zprava od Pražáků

Ale ODS není v průšvihu sama. Direkt od Pražáků dostala i další pravicová strana, TOP 09. Strana, která předloni vyhrála v Praze parlamentní volby i volby do městského zastupitelstva, se nedostala ani do jednoho ze soubojů o senátorské křeslo.

Ve třech ze čtyř obvodů, v nichž se v Praze v pátek a v sobotu volilo, má velké potíže i Nečasova strana. Někde až nepřekonatelné.

Třeba v Praze 2 kandidátka ODS Milena Kozumplíková vůbec nepostoupila do druhého kola, v Praze 4 sice herec Tomáš Töpfer prošel, ale větší naději na úspěch za týden má vzhledem k předpokládané podpoře voličů neúspěšných kandidátů jeho konkurent, sociální demokratka Eva Syková.

V Praze 8 vůbec poprvé v senátních volbách v hlavním městě uspěl komunista. Jiřímu Dolejšovi, vítězi 1. kola, bude sekundovat Daniela Filipiová (ODS), ale to jen díky pouhým 98 hlasům, o které předběhla sociálního demokrata Martina Potůčka. Pouze v Praze 12 Tomáš Grulich (ODS) uhájil pozice, ale čeká ho za týden nepřehledný souboj se sociálním demokratem Františkem Adámkem. Velkou voličskou podporu tu přitom získal třetí komunista Petr Šimůnek.

Na cestě do Vídně a do Berlína

Praha zlevicověla a dost možná se přiblíží sousedním metropolím Berlínu a Vídni, které jsou tradičně sociálnědemokratické.

"Velkým štěstím pro pravici se zdá být fakt, že v Praze se letos hlasuje jen o senátorech," napsal v komentáři pro Aktuálně.cz sociolog Jan Herzmann.

Pravice, především ODS, ale neztrácí jen v samotné Praze. Důvod zkoumat, co se děje, má i v obcích, s nimiž je spojena pupeční šňůrou, i když už leží ve Středočeském kraji.

Například v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi v krajských volbách před čtyřmi lety drtila ODS konkurenty ziskem 38 procent, nyní ji v pátek a v sobotu volilo jen 18,5 procenta. To ODS ve městě tradičních svatováclavských slavností poslalo až za sociální demokraty.

Obce, na které je (byl) spoleh

I tam, kde si může už předem odškrtnout vítězství, ODS ztrácí. Jeden příklad: v Jirnech u Prahy ji v roce 2008 při posledních volbách do krajského zastupitelstva volilo 46 (!) procent lidí, nyní 26,8 procenta.

"V tradiční baště české pravice je momentálně o pár koňských délek vpředu sociální demokracie. V metropoli sice sklízí přinejmenším zčásti, co zaseli jiní, ale s tím musí každý politik počítat. Každopádně to ale za dva roky bude velké politické téma," předpovídá Jan Herzmann v už zmíněném komentáři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
Další zprávy