Praha po tramvajích mění i náladu. Pravice dostala úder

Zdeněk John
13. 10. 2012 19:48
ODS a TOP 09 mají štěstí, že se v Praze nekonaly i krajské volby, říká sociolog Herzmann
TOP 09 předloni vyhrála v Praze parlamentní volby i volby do městského zastupitelstva, letos nepostoupila ani do jednoho ze soubojů o senátorské křeslo
TOP 09 předloni vyhrála v Praze parlamentní volby i volby do městského zastupitelstva, letos nepostoupila ani do jednoho ze soubojů o senátorské křeslo | Foto: Jakub Novák

Praha - V Praze se po linkách tramvají a autobusů radikálně mění také preference voličů. Ukazují to výsledky prvního kola senátních voleb v pražských obvodech, ale také výsledky krajských voleb v blízkých obcích, kam z Prahy jezdí MHD.

Nepříjemná je tato zpráva hlavně pro ODS, pro niž bylo hlavní město dlouholetou nedobytnou baštou.

Direkt zprava od Pražáků

Ale ODS není v průšvihu sama. Direkt od Pražáků dostala i další pravicová strana, TOP 09. Strana, která předloni vyhrála v Praze parlamentní volby i volby do městského zastupitelstva, se nedostala ani do jednoho ze soubojů o senátorské křeslo.

Ve třech ze čtyř obvodů, v nichž se v Praze v pátek a v sobotu volilo, má velké potíže i Nečasova strana. Někde až nepřekonatelné.

Třeba v Praze 2 kandidátka ODS Milena Kozumplíková vůbec nepostoupila do druhého kola, v Praze 4 sice herec Tomáš Töpfer prošel, ale větší naději na úspěch za týden má vzhledem k předpokládané podpoře voličů neúspěšných kandidátů jeho konkurent, sociální demokratka Eva Syková.

V Praze 8 vůbec poprvé v senátních volbách v hlavním městě uspěl komunista. Jiřímu Dolejšovi, vítězi 1. kola, bude sekundovat Daniela Filipiová (ODS), ale to jen díky pouhým 98 hlasům, o které předběhla sociálního demokrata Martina Potůčka. Pouze v Praze 12 Tomáš Grulich (ODS) uhájil pozice, ale čeká ho za týden nepřehledný souboj se sociálním demokratem Františkem Adámkem. Velkou voličskou podporu tu přitom získal třetí komunista Petr Šimůnek.

Na cestě do Vídně a do Berlína

Praha zlevicověla a dost možná se přiblíží sousedním metropolím Berlínu a Vídni, které jsou tradičně sociálnědemokratické.

"Velkým štěstím pro pravici se zdá být fakt, že v Praze se letos hlasuje jen o senátorech," napsal v komentáři pro Aktuálně.cz sociolog Jan Herzmann.

Pravice, především ODS, ale neztrácí jen v samotné Praze. Důvod zkoumat, co se děje, má i v obcích, s nimiž je spojena pupeční šňůrou, i když už leží ve Středočeském kraji.

Například v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi v krajských volbách před čtyřmi lety drtila ODS konkurenty ziskem 38 procent, nyní ji v pátek a v sobotu volilo jen 18,5 procenta. To ODS ve městě tradičních svatováclavských slavností poslalo až za sociální demokraty.

Obce, na které je (byl) spoleh

I tam, kde si může už předem odškrtnout vítězství, ODS ztrácí. Jeden příklad: v Jirnech u Prahy ji v roce 2008 při posledních volbách do krajského zastupitelstva volilo 46 (!) procent lidí, nyní 26,8 procenta.

"V tradiční baště české pravice je momentálně o pár koňských délek vpředu sociální demokracie. V metropoli sice sklízí přinejmenším zčásti, co zaseli jiní, ale s tím musí každý politik počítat. Každopádně to ale za dva roky bude velké politické téma," předpovídá Jan Herzmann v už zmíněném komentáři.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy