ČSSD má blízko k ovládnutí Senátu, uspěli i komunisté

Zdeněk John
13. 10. 2012 21:56
Volby do Senátu jsou kompletně sečteny, známe jména 54 kandidátů postupujících do 2. kola
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Už kompletní výsledky doplňovacích voleb do Senátu prozrazují, že do 2. kola vyšle nejvíc kandidátů sociální demokracie, 23. Dvanáct želízek v ohni bude za týden mít další opoziční strana, KSČM, jen deset pak až třetí vládní ODS.

Zbývá sečíst necelé procento okrsků a na výsledcích se už nic nemůže změnit. V senátních volbách se rozhodli lidé volit protestně, proti vládě. A také se rozhodli udělat z komunistické strany reálnou politickou sílu.

Účast byla o poznání nižší než minule, 34,5 procenta oproti 44,6 před dvěma lety.

Kromě ČSSD, KSČM a ODS vyšlou své kandidáty do 2. kola ještě lidovci (2), Starostové a nezávislí (2), nezávislí (2), po jednom pak hnutí Ostravak, Strana zelených a společenství Pirátů, Strany zelených a lidovců.

První sečtené byly čtyři pražské obvody, protože tady se na rozdíl od zbytku republiky nevolilo současně do krajů. Vůbec poprvé v hlavním městě postupuje dál komunista, konkrétně Jiří Dolejš v Praze 8.

Praha sčítala nejrychleji

V Praze 2 uspěli Libor Michálek (koalice lidovci - zelení - piráti) a Stanislav Křeček (ČSSD). V Praze 4 obhajujícího senátora Töpfera (ODS - postupuje jako druhý) porazila Eva Syková z ČSSD. A Töpfer bude mít vzhledem k očekávané podpoře dalších kandidátů pro Sykovou problém vyhrát ve druhém kole.

V Praze 8 spolu s komunistou Dolejšem jde dál Daniela Filipiová (ODS), která pouze o 98 hlasů vyřadila Martina Potůčka (ČSSD). V Praze 12 se za týden utkají Tomáš Grulich (ODS) a František Adámek (ČSSD).

V dalších obvodech je také sečteno, jen ve třech krajích chybí dopočítat úplně poslední okrsky. Definitivní je tak vítězství Jiřího Čunka na Vsetínsku nebo Tomia Okamury na Zlínsku. Oba budou mít ve druhém kole soupeře z řad ČSSD.

V Brně suverénně zvítězila Eliška Wagnerová (za Stranu zelených) a také ji čeká souboj se sociální demokratkou Slavíkovou. V Ostravě se v 2. kole utkají Karel Sibinský (ČSSD) a Leopold Sulovský (Ostravak), oba získali prakticky shodný počet hlasů, Sulovský o pár desetin procenta víc.

Vondra propadl

Mezi neúspěšnými kandidáty je například Alexandr Vondra (ODS), skončil až třetí na Litoměřicku. Luděk Sefzig (ODS) propadl nečekaně na Rokycansku.

Podle očekávání nikdo z kandidátů nezískal hned v prvním kole nadpoloviční počet hlasů, a nikdo tak nepostoupí přímo do Senátu. Naposledy se to podařilo v roce 2008 sociálnímu demokratu Radku Sušilovi v Karviné, při minulých volbách před dvěma lety nikomu.

Nejblíže tomu měl lidovec Jiří Čunek, který získal přes 47 procent.

Předpověď versus realita

Aktuálně.cz připravilo v tomto týdnu předpověď výsledků senátních voleb. Podle ní ČSSD poměrně bezpečně získá po 2. kole zpět nadpoloviční většinu v horní komoře. V tom případě by pokračovalo časté vracení vládních zákonů zpět do Poslanecké sněmovny, jako se to stalo třeba u církevních restitucí či zvyšování DPH.

Senátorský klub ČSSD má nyní 38 členů, k většině potřebuje ještě tři další, a ve druhém kole tedy sociální demokracii stačí padesátiprocentní úspěšnost k ovládnutí Senátu.

Připomeňme, že před dvěma lety - při poslední volbě senátorů - celkem 11x uspěla ČSSD, 8x ODS, 5 senátorů nemělo politickou příslušnost. Dva zvolení senátoři patřili ke KDU-ČSL, senátorské křeslo získal také jeden člen politického hnutí Severočeši.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy