Výprask pro vládu, ČSSD a KSČM mají 11 krajů, ODS jeden

Petr Holub
13. 10. 2012 19:26
Redakce Aktuálně.cz analyzovala po první hodině sčítání hlasů vyhlídky stran
Momentka od voleb.
Momentka od voleb. | Foto: Jan Langer

Praha - V krajských volbách je rozhodnuto, a to přes to, že ještě nejsou sečteny všechny hlasy. Triumf zaznamenala levice - ČSSD a komunisté ovládli celkem jedenáct ze třinácti krajů.  Oslabuje je pouze fakt, že hodně hlasů odebraly menší regionální strany.

V celorepublikovém měřítku získali sociální demokraté necelých 24 procent hlasů, na druhém místě jsou komunisté s 20,5 procenta hlasů. Těžkou porážku utrpěla nejsilnější vládní strana ODS, dostala pouze 12 procent hlasů. Návrat mezi hlavní politické síly slaví lidovci: v celé republice dostali v krajských volbách skoro šest procent hlasů.

Sociální demokraté vítězí s přehledem ve všech moravských krajích s výjimkou Zlínského a v jižních Čechách. V těchto pěti krajích se jejich volební zisk blíží 30 procentům.

S menším rozdílem vyhrají ve Středočeském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji, kde se musí spokojit s výsledkem nad dvacet procent.

Úspěch komunistů

Karlovarský a Ústecký kraj ovládnou komunisté. V deseti dalších krajích budou druhou nejsilnější stranou.

Na Liberecku slaví triumf Starostové.

Jedinou výjimku ve prospěch pravice zařídil exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který zřejmě získá hejtmanský post v Plzni.

S Aktuálně.cz můžete sledovat online sčítání hlasů v krajských volbách:

S výjimkou Plzeňska a středních Čech se výsledky ODS pohybují okolo deseti procent. Ještě hůře dopadli vládní kolegové z TOP 09, jejichž kandidáti v některých krajích neproniknou do zastupitelstva. Přes deset procent se dostali pouze ve středních Čechách.

Volby znamenají vzkříšení lidovců, kteří se na Pardubicku a v moravských krajích blíží ke dvaceti procentům.

Jejich pozici silné středové strany přebírají na Liberecku, Ústecku, Karlovarsku a v jižních Čechách regionální sdružení. Zklamáni budou Zemanovci, kteří proniknou do zastupitelstev jen v několika krajích. Nejlepší výsledek, osm procent, jim hlásí Zlínsko.   

Levice vítězí i v senátních volbách

Sociální demokracie vyhrála i 1. kolo senátních voleb. Podle téměř kompletních výsledků postoupilo do druhého kola 23 jejích kandidátů.

Dvanáct želízek v ohni by mohla mít další opoziční strana, KSČM, jen deset pak až třetí vládní ODS.

Po sečtení téměř sta procent hlasů je zřejmé, že v senátních volbách se rozhodli lidé volit protestně, proti vládě. Anebo vůbec nevolit, protože účast bude o poznání nižší než minule (odhaduje se kolem 30 procent oproti 44,6 před dvěma lety).

V Praze postoupil vůbec poprvé do druhého kola komunista, konkrétně Jiří Dolejš v Praze 8, jeho soupeřem ve druhém kole bude dosavadní senátorka ODS Daniela Filipiová. Na Praze 2 uspěl kandidát lidovců, zelených a pirátů Libor Michálek a sociální demokrat Stanislav Křeček. Další obvody, Prahu 4 a Prahu 12, čeká za týden souboj ČSSD - ODS.

Podívejte se na průběžné výsledky senátních voleb:

Účast nižší než před čtyřmi lety

Ke krajským volbám přišlo necelých 37 procent voličů, což je zhruba o tři procenta méně než před čtyřmi lety.

Kandidátem s největším počtem preferenčních hlasů v celé republice se stal lidovec Stanislav Juránek kandidující v Jihomoravském kraji. Na druhém místě skončil jihomoravský hejtman z ČSSD Michal Hašek a na třetím místě kandidát ODS na plzeňského hejtmana Jiří Pospíšil.

Zajímavostí je páté místo Jiřího Čunka kandidujícího za lidovce do zlínského krajského zastupitelstva. Čunkovi se také podařilo výrazně zvítězit v prvním kole senátních voleb na Zlínsku.

Krajské volby skončily velkým neúspěchem strany Jiřího Paroubka - jeho národní socialisté získali v Ústeckém kraji necelá tři procenta.

 

Právě se děje

před 25 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 35 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy