Výprask pro vládu, ČSSD a KSČM mají 11 krajů, ODS jeden

Petr Holub
13. 10. 2012 19:26
Redakce Aktuálně.cz analyzovala po první hodině sčítání hlasů vyhlídky stran
Momentka od voleb.
Momentka od voleb. | Foto: Jan Langer

Praha - V krajských volbách je rozhodnuto, a to přes to, že ještě nejsou sečteny všechny hlasy. Triumf zaznamenala levice - ČSSD a komunisté ovládli celkem jedenáct ze třinácti krajů.  Oslabuje je pouze fakt, že hodně hlasů odebraly menší regionální strany.

V celorepublikovém měřítku získali sociální demokraté necelých 24 procent hlasů, na druhém místě jsou komunisté s 20,5 procenta hlasů. Těžkou porážku utrpěla nejsilnější vládní strana ODS, dostala pouze 12 procent hlasů. Návrat mezi hlavní politické síly slaví lidovci: v celé republice dostali v krajských volbách skoro šest procent hlasů.

Sociální demokraté vítězí s přehledem ve všech moravských krajích s výjimkou Zlínského a v jižních Čechách. V těchto pěti krajích se jejich volební zisk blíží 30 procentům.

S menším rozdílem vyhrají ve Středočeském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji, kde se musí spokojit s výsledkem nad dvacet procent.

Úspěch komunistů

Karlovarský a Ústecký kraj ovládnou komunisté. V deseti dalších krajích budou druhou nejsilnější stranou.

Na Liberecku slaví triumf Starostové.

Jedinou výjimku ve prospěch pravice zařídil exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který zřejmě získá hejtmanský post v Plzni.

S Aktuálně.cz můžete sledovat online sčítání hlasů v krajských volbách:

S výjimkou Plzeňska a středních Čech se výsledky ODS pohybují okolo deseti procent. Ještě hůře dopadli vládní kolegové z TOP 09, jejichž kandidáti v některých krajích neproniknou do zastupitelstva. Přes deset procent se dostali pouze ve středních Čechách.

Volby znamenají vzkříšení lidovců, kteří se na Pardubicku a v moravských krajích blíží ke dvaceti procentům.

Jejich pozici silné středové strany přebírají na Liberecku, Ústecku, Karlovarsku a v jižních Čechách regionální sdružení. Zklamáni budou Zemanovci, kteří proniknou do zastupitelstev jen v několika krajích. Nejlepší výsledek, osm procent, jim hlásí Zlínsko.   

Levice vítězí i v senátních volbách

Sociální demokracie vyhrála i 1. kolo senátních voleb. Podle téměř kompletních výsledků postoupilo do druhého kola 23 jejích kandidátů.

Dvanáct želízek v ohni by mohla mít další opoziční strana, KSČM, jen deset pak až třetí vládní ODS.

Po sečtení téměř sta procent hlasů je zřejmé, že v senátních volbách se rozhodli lidé volit protestně, proti vládě. Anebo vůbec nevolit, protože účast bude o poznání nižší než minule (odhaduje se kolem 30 procent oproti 44,6 před dvěma lety).

V Praze postoupil vůbec poprvé do druhého kola komunista, konkrétně Jiří Dolejš v Praze 8, jeho soupeřem ve druhém kole bude dosavadní senátorka ODS Daniela Filipiová. Na Praze 2 uspěl kandidát lidovců, zelených a pirátů Libor Michálek a sociální demokrat Stanislav Křeček. Další obvody, Prahu 4 a Prahu 12, čeká za týden souboj ČSSD - ODS.

Podívejte se na průběžné výsledky senátních voleb:

Účast nižší než před čtyřmi lety

Ke krajským volbám přišlo necelých 37 procent voličů, což je zhruba o tři procenta méně než před čtyřmi lety.

Kandidátem s největším počtem preferenčních hlasů v celé republice se stal lidovec Stanislav Juránek kandidující v Jihomoravském kraji. Na druhém místě skončil jihomoravský hejtman z ČSSD Michal Hašek a na třetím místě kandidát ODS na plzeňského hejtmana Jiří Pospíšil.

Zajímavostí je páté místo Jiřího Čunka kandidujícího za lidovce do zlínského krajského zastupitelstva. Čunkovi se také podařilo výrazně zvítězit v prvním kole senátních voleb na Zlínsku.

Krajské volby skončily velkým neúspěchem strany Jiřího Paroubka - jeho národní socialisté získali v Ústeckém kraji necelá tři procenta.

 

Právě se děje

před 7 minutami

V Praze 1 se rozpadla koalice. Uskupení My co tady žijeme (STAN a KDU-ČSL) vypovědělo smlouvu s Prahou 1 sobě, Piráty a Zelenou pro jedničku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy