Politici vlezli kvůli volbám poprvé až do obýváku

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
20. 8. 2012 11:00
Aktuálně.cz přihlíželo, jak TOP 09 testuje kontaktní volební kampaň
Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Ve dvoupatrové vilce v pražských Modřanech se servíruje domácí bábovka a Tramín ročník 2006, pozdní sběr. 

Nad tácem chlebíčků se na sebe trochu rozpačitě usmívá kandidát TOP 09 do Senátu Jaroslav Vondráček a majitelé nemovitosti. Manželský pár, který zde bydlí, doplňují v obýváku ještě tři pozvaní sousedé.

Právě začíná první schůzka předvolební kampaně, které dali píáristé TOP  09 název Politik v obýváku. Má přesvědčit voliče, že kandidáti mají o jejich problémy a názory skutečný zájem, a v plánu je, že se do ní zapojí víc než dvacet kandidátů senátních a krajských voleb. Pozvat domů si je může každý, podmínkou je, aby otevřel politikům své soukromí a sehnal na návštěvu další čtyři lidi. 

Do plánu přímé agitace už jsou v TOP 09 přihlášeni lídři kandidátek ve Zlínském a Jihomoravském kraji Petr Gazdík a Jan Vitula, v Praze, kde se obýváková kampaň právě testuje, můžete objednat čtyři politiky.

Právník Jaroslav Vondráček, s nímž míříme do domu v Modřanech, je mezi nimi. Několik let žil ve švýcarském Bernu a zdůrazňuje nám, že na tamní fakultě také vystudoval práva. Považuje to za výhodu, kterou se liší od ostatních kandidátů.

"Já rád diskutuji. Manželka chudák to pořád musí poslouchat, tak jsem rád, že mám nějakou jinou oběť," odlehčuje atmosféru po přivítání s prvními hostiteli. 

Pán domu Bořivoj Kůla říká, že se rozhodl pozvat politika domů, aby se dozvěděl co nejvíce informací. Je prý konzervativní volič a v Česku podle svých slov nemá mezi stranami příliš na výběr.

Ač svolil, aby kromě politika přišli také novináři, na své soukromí je obezřetný. Upozorňuje, že osobní věci rodiny by se na fotografiích z kampaně neměly objevit.

Na schůzku s Vondráčkem se pak Kůla poctivě připravil - v záloze má i seznam s téměř třemi desítkami otázek. "Nevěděl jsem, jak bude kandidát výřečný, a také jsem nechtěl na nic zapomenout," vysvětluje. Když si ale fotografka chce tahák vyfotit, příliš přívětivě se na to netváří.

Prohlédněte si fotoreportáž z obývákové kampaně:

Já vám to zalobbuju

První volič pak kandidujícího právníka oťukává nekonfliktními otázkami typu: Proč kandidujete do Senátu? Jak byste v Senátu využil svou právnickou kvalifikaci? Postupem času ale otázky přitvrzují, jeden ze sousedů pana Kůly chce například vědět, k čemu je vlastně Senát dobrý a jakou má legitimitu, když do něj téměř nikdo nevolí.

A vůbec, proč vlastně Vondráček kandiduje za Prahu 12, když tam ani nebydlí? Ví něco o problémech této části velkoměsta? "Základní informace mám. Když to řeknu opravdu upřímně, z pozice senátora nemáte bezprostřední vliv na exekutivu. Ale budu za vás lobbovat," slibuje politik.

Když voliči začínají kritizovat politiku TOP 09, například zvyšování DPH nebo rodinnou politiku, začíná být prostředí napjatější.

Foto: Sandra Štefaniková

Vondráček namítá, že byl vždycky spíš trochu individualista. "Chybí tu zdravá pravicová strana. Vzorem je mi německá CDU," dodává pak politik.

"Je to kandidatura osobnosti, ta strana tam není tak důležitá," pomáhá mu nakonec paní domácí a uvolňuje napjatou debatu.

Soukromí především

Pak se jde na bábovku a politik využívá situace k připomenutí, že je také člověk z masa a kostí. "Babička mi ji jako malému vždycky pekla, to neodmítnu," svěřuje se hostitelům a pochválí i víno.

"Jsem rád, že vám chutná. To je nejlepší, co doma máme," říká zdvořile domácí pan Kůla.

Mezi sousty pak kandidát Vondráček ještě stihne zkritizovat připravovaný zákon o referendu nebo dotační politiku a po hodině a patnácti minutách je čas pomalu rodinnou pohodu opustit.

"Neříkám, že ho budu volit, ještě jsem se nerozhodl," konstatuje na odchodu pan domácí. Dotaz, zda už někdy TOP 09 volil, odmítá jako příliš intimní, ale ukazuje se, že by odpověď měla pro dnešní večer svou cenu.

Pohled na kandidátku TOP 09 z posledních regionálních voleb v Praze 12 totiž říká, že pan Kůla jako člen TOP 09 za stranu sám kandidoval. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy