Senát nezvládají, ale kandidují. Vondra, Töpfer i Čunek

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
25. 9. 2012 13:25
Mnoho absentérů chce znovu do Senátu, ukazuje analýza sdružení Koho volit
Senát Parlamentu ČR.
Senát Parlamentu ČR. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kdyby se v Senátu kontrolovala docházka, jak je tomu na základních a středních školách, hrozilo by mnohým senátorům podmínečné vyloučení, v lepším případě zhoršená známka z chování.

Řada z nich si totiž do diáře často zapomene zapsat datum důležitých hlasování. Ukazuje to analýza, kterou vypracovalo sdružení Koho volit.

Největším hříšníkem v tomto směru je Daniela Filipiová (ODS), která od svého zvolení hlasovala pouze ve 35 procentech případů. Na hlasování příliš nechodili ani další senátoři za ODS Alexandr Vondra (45 %) a Tomáš Töpfer (59 %) či lidovecký senátor Jiří Čunek (47 % ). Právě ti budou už za tři týdny obhajovat  svůj mandát.

Naopak nalehko svou práci nebere Zdeněk Škromach (ČSSD), Karel Šebek (ODS), Jan Hejda (ČSSD) nebo Soňa Paukrtová (TOP 09). Všichni se účastnili hlasování ve více než 80 procentech.

Podle analytika KohoVolit.eu Kamila Gregora je možné, že za nízkou účast může pracovní vytíženost senátorů. 
"Pokud senátor vykonává nějakou jinou významnou funkci, nemá zřejmě na řádný výkon svého mandátu čas," udává Kamil Gregor.

Procenta v tabulce ukazují, na kolika důležitých hlasováních se senátoři účastnili.

Analýza se zabývá i rebelujícími senátory, kteří hlasovali opačně než většina členů jejich klubu.

V nepříliš velké shodě se svými stranickými kolegy je třeba senátor Jaroslav Kubera (ODS). Téměř při polovině důležitých hlasování zvedal ruku opačně než většina členů ODS. Za jeden provaz se svými straníky příliš nedrží ani Jaroslav Palas (ČSSD). V třetině důležitých hlasování zastával rozdílný názor než většina z nich.

Procenta v tabulce ukazují, kolikrát senátoři hlasovali jinak než jejich spolustraníci. 

Analýza hlasování pokrývá období od voleb do Senátu v roce 2006 do 25. schůze konané v srpnu letošního roku. Pro analýzu byla vybrána důležitá hlasování, tedy návrzích zákonů, o mezinárodních smlouvách a o aktech Evropské unie. Celkem jde o 1966 z celkového počtu 3016 hlasování v tomto období.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy