Praha nepodpořila referendum k olympiádě

mch
24. 1. 2008 12:01
Starostové hodlají referendum prosadit v Senátu
Starostové budou bojovat dál. "Předložíme návrh zákona o referendu do Senátu," říkají.
Starostové budou bojovat dál. "Předložíme návrh zákona o referendu do Senátu," říkají. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Pražské zastupitelstvo, v němž rozhoduje drtivá většina poslanců ODS, nepodpořilo petici občanů hlavního města, aby se o pořádání her v Praze rozhodovalo v referendu. 

Pražská radnice tak odmítla předložit návrh referenda do parlamentu, jak petice požaduje. Proti referendu bylo 43 zastupitelů, 11 se vyslovilo pro a 11 se hlasování zdrželo. "To se dalo očekávat," řekla iniciátorka petice, senátorka Jana Juřenčáková.

Ačkoli jde o petici podepsanou Pražany, stojí za ní zejména sdružení Nezávislí starostové, které prosazuje zájmy malých měst a obcí. 

Odmítnou referendum doporučila zastupitelstvu rada, návrh referenda je podle ní v rozporu s Ústavou. Proti tomu se však zástupci starostů a signatářů brání.

"Pokud by si pražští radní návrh přečetli, zjistili by, že jde o návrh ústavního zákona a je tudíž na stejné úrovni jako Ústava. Pražským zastupitelům nic nebrání v tom, aby petici občanů podpořili," řekl právní zástupce starostů advokát Stanislav Polčák.

Starostové ale hodlají za referendum bojovat i nadále. "Na nejbližším zasedání Senátu předložím návrh zákona, který se zastupitelstvo rozhodlo nepředložit. Mám tu možnost, že ho mohu předložit sama, ale zkusím k sobě někoho sehnat," řekla Aktuálně.cz Juřenčáková.

Starostové se bojí o peníze

Starostové se již dlouhodobě obávají toho, že olympiáda ubere peníze z jejich rozpočtů.

"V moderní historii našeho státu by šlo o největší investice z veřejných zdrojů. Je potom zcela na místě, aby všichni občané rozhodli, zda chtějí takto zadlužit naši zemi anebo tyto prostředky použít na jiné prospěšné věci," řekla Juřenčáková.

Proti tomu se ale postavil pražský primátor Pavel Bém a označil snahu starostů za "prachsprostý, mimořádně vulgární populismus."

"Většinová část finančních prostředků přijde do regionální, obecní a vesnické sportovní infrastruktury. Stačí si pořádně prostudovat ekonomickou studii k olympijským hrám, ze které jasně vyplývá, že je pro nás olympiáda ekonomicky výhodná," vysvětloval na jednání pražského zastupitelstva Pavel Bém.  

Na informačním stánku s peticí mohou získat kolemjdoucí lidé také "Starostovské listy", v nichž se starostové snaží s nadsázkou upozornit na rozdíly ve financování samospráv.
Na informačním stánku s peticí mohou získat kolemjdoucí lidé také "Starostovské listy", v nichž se starostové snaží s nadsázkou upozornit na rozdíly ve financování samospráv. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Juřenčáková se proti obvinění tvrdě ohradila a připomněla Bémovi jeho nedávné výroky, které podporovaly konání celostátního referenda. "Nikdy bych si nedovolila nazývat Pavla Béma populistou," dodala Juřenčáková.

Pokud ne celostátní, tak aspoň pražské referendum

V úvahu také přichází, aby se všelidové hlasování konalo jen v Praze. "Pokud by se nám podařilo sehnat 73 tisíc podpisů, tak by Praha musela uspořádat celopražské referendum," sdělila Juřenčáková. "Zkusíme zjistit, jaka je situace v Praze a jak se ostatní strany k celopražskému referendu staví," dodala.

Pavel Bém tuto možnost ale popřel. "Pokud bych byl pro referendum, tak jen celostátní. Vždyť se olympiáda bude konat po celé ČR, ne jen v Praze."

Starostenské hnutí také už několik měsíců usiluje o to, aby stát jinak rozděloval vybrané daně. Podle nich současné verze zákona o rozpočtovém určení daní získává většinu peněz jen pět největších měst.  

Čtěte více:

 

Právě se děje

Další zprávy