Starostové předložili zákon o referendu k olympiádě

Markéta Chaloupská
2. 10. 2007 16:40
Hlasovat by se mělo spolu s podzimními volbami 2008
Na informačním stánku s peticí mohou získat kolemjdoucí lidé také "Starostovské listy", v nichž se starostové snaží s nadsázkou upozornit na rozdíly ve financování samospráv.
Na informačním stánku s peticí mohou získat kolemjdoucí lidé také "Starostovské listy", v nichž se starostové snaží s nadsázkou upozornit na rozdíly ve financování samospráv. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Skupina Nezávislí starostové, která zpochybňuje olympijské hry v Praze, už vypracovala návrh zákona, podle něhož by se o hrách uskutečnilo celostátní referendum. Text návrhu má Aktuálně.cz k dispozici.

V plebiscitu by měla být občanům podle návrhu položena otázka "Souhlasíte s tím, aby hlavní město Praha pořádalo v roce 2016 letní olympijské hry?"

Praha se oficiálně přihlásila o hry v roce 2016, je však krajně nepravděpodobné, že by pořadatelství získala. Počítá se spíše s tím, že se to podaří o čtyři roky později (2020).

Hlasovat v referendu by se mělo ve druhé polovině příštího roku. Návrh počítá i s tím, že by se spojilo s některými volbami. Příští rok na podzim jsou na řadě krajské volby a také volby, v nichž bude ze třetiny obměněn Senát.

ČTĚTE VÍCE:
Kompletní návrh zákona o referendu k pražské olympiádě

Daně a hry

Nezávislí starostové, kteří zastupují na 1400 představitelů menších měst a obcí, zatím pro návrh nehledají mezi zákonodárci podporu a neříkají ani, zda ji hledat vůbec budou.

"V současnosti jsme nejednali s nikým. Je potřeba, aby návrh projednalo zastupitelstvo Prahy - a buď ho předloží do Parlamentu, nebo ne," řekla Aktuálně.cz senátorka Jana Juřenčáková, která patří k lídrům starostenského hnutí.

To se proti olympiádě postavilo poté, co už několik měsíců marně usiluje o to, aby stát jinak rozděloval vybrané daně. Nezávislí starostové tvrdí, že podle nynější verze zákona o rozpočtovém určení daní získává většinu peněz pět největších měst. Tuto praxi chtějí změnit.

ČTĚTE VÍCE:
Starostům se nelíbí reforma, chystají se do sněmovny

Rozhodne Praha

Kvůli olympiádě a referendu nyní organizují starostové mezi Pražany petiční akci, která požaduje, aby se referendem zabývalo právě pražské zastupitelstvo.

ČTĚTE VÍCE:
Petice za referendum k olympiádě má za den 700 podpisů

Bude-li podpisů tisíc, pak by podle starostů mohlo zastupitelstvo rozhodovat, zda návrh zákona o olympijském referendu zákonodárcům předloží.

Po loňských volbách má přitom v zastupitelstvu nadpoloviční převahu ODS. Patří jí i místo primátora, který o pořádání olympijských her maximálně usiluje.

Za první den starostové sehnali podpisy sedmi set Pražanů, věří, že rychle získají potřebný zbytek.

ČTĚTE VÍCE:
1350 starostů: Nechceme strádat kvůli olympiádě

Co říká zákon

V předloženém návrhu ústavního zákona se píše, že lze vyhlásit refrendum, pokud se Praha stane uchazečským městem o konání olympijských her.

Hlasování by se zúčastnili všichni občané republiky, kteří mají hlasovací právo. Pro rozhodnutí, zda ano, či ne, by stačila nadpoloviční většina hlasů - referendum by tedy bylo platné při jakékoli volební účasti. Hlasovat by se mělo dva dny.   

Pokud by občané v referendu olympijské hry zamítli, mohlo by se referendum se stejnou otázkou opakovat nejdříve za dva roky.

ČTĚTE VÍCE:
Bém: Chci lidi na svou stranu. Ptát se ale nebudu

 

Právě se děje

Další zprávy