Starostové proti olympiádě: Petice za plebiscit začala

gaz
1. 10. 2007 16:06
Malé obce jsou pro celostátní referendum
Starostové obcí požadují referendum k pořádání olympijských her v Praze, do dnešních 15h prý nasbírali u stanice metra asi 300 podpisů.
Starostové obcí požadují referendum k pořádání olympijských her v Praze, do dnešních 15h prý nasbírali u stanice metra asi 300 podpisů. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Starostové menších měst a obcí, kteří vystupují pod hlavičkou sdružení Nezávislí starostové a reprezentují více než tisíc představitelů radnic, udělali další krok proti plánu uspořádat v Praze olympijské hry.

Přibližně deset z nich začalo dnes u stanice metra Anděl v Praze sbírat podpisy pod petici, která požaduje, aby o konání olympiády v Česku rozhodlo všelidové hlasování.

"Když tuto petici podpoří 1000 občanů Prahy, musí o ní rozhodnout pražské zastupitelstvo. Budou se muset zabývat celostátním referendem o konání olympiády v Praze. Společně s peticí předkládáme i návrh zákona o tomto referendu," řekl Aktuálně místostarosta obce Vysoké Pole na Zlínsku Stanislav Polčák.

Bém to prý chtěl

Polčák dále řekl, že on a jeho kolegové naplňují vůli pražského primátora Pavla Béma. Podle Polčáka Bém před rokem, 8. října 2006, v Otázkách Václava Moravce prohlásil, že celostátní referendum o olympiádě podporuje.

Referendum, které by stálo okolo 500 milionů korun, by se podle Polčáka mohlo konat příští rok a mohlo by být spojeno s krajskými nebo senátními volbami.

Starostové se postavili proti olympiádě při svém tažení za změnu zákona, podle něhož se rozdělují obcím a městům státní peníze. Nezávislým, mezi něž patří například senátorka Jana Juřenčáková, se nelíbí, jak velkou část státních peněz dostává pětice největších měst.

S olympiádou bude hůř

Proti olympiádě pak argumentují tím, že hry mají stát přibližně 132 miliard korun a malé obce přitom dostávají pouze 115 miliard korun ročně. Praha už kandidaturu na rok 2016 oficiálně ohlásila a vyplňuje příslušný dotazník. Očekává se však, že její šance jsou malé, podle komentátorů může pomýšlet nejdříve na rok 2020.

Na 1400 starostů již dříve podepsalo "Smlouvu obcí a měst proti daňové diskriminaci". Nerovnost distribuce daní mezi velkými městy a malými obcemi podle nich plánovaná olympiáda ještě zvýrazní.

Podpisová akce začala v jedenáct hodin, o půl druhé ji podpořilo už 300 občanů. Organizátoři očekávají, že požadovanou tisícovku shromáždí zítra.

Čtěte také:

Boj proti velkým městům přitvrdil. Starostové se šikují

1350 starostů: Nechceme strádat kvůli olympiádě

 

Právě se děje

Další zprávy