Praha hledá místo pro novou radnici. Ve hře je Anděl, Florenc a dejvický Kulaťák

Adam Váchal Adam Váchal
Aktualizováno 2. 11. 2016 8:37
Praha chce přestěhovat své úředníky pod jednu střechu. Pro výstavbu nového sídla se nabízí tři lokality – Anděl, Florenc a Dejvice. Institut plánování a rozvoje aktuálně pracuje na analýze, podle které se bude vedení metropole dál rozhodovat. Hotova by mohla být do konce letošního roku.
Magistrát hlavního města Prahy, ilustrační foto
Magistrát hlavního města Prahy, ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha – Praha chce mít do budoucna všechny své úředníky pod jednou střechou. Hledá proto místo, kde by postavila nové sídlo. Aby se do něj celý magistrát vtěsnal, musí mít podle výpočtů Institutu plánování a rozvoje (IPR) hlavního města rozlohu minimálně 40 tisíc metrů čtverečních. To je pro srovnání o více než 10 tisíc metrů čtverečních více, než kolik nabízí budova Škodova paláce, ve které dnes sídlí převážná část magistrátních úředníků.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) již dříve prozradila, že dává přednost výstavbě na Smíchově, a to vedle současného autobusového nádraží Na Knížecí. Místo je pro Prahu výhodné především dostupností. Nachází se nad stanicí metra Anděl, okolními ulicemi projíždí hned několik tramvajových linek a na Smíchov také zajíždí velké množství autobusů. Město navíc pozemky, na kterých by se stavba mohla uskutečnit, přímo vlastní.

"Nejprve musíme posbírat všechna potřebná data a požadavky, které úřad má, a až na jejich základě se dál rozhodovat," vysvětlila další postup primátorka na Pražském investičním fóru. Dodala, že analýzu dat má nyní na starosti již zmíněný Institut plánování a rozvoje. Ten by měl podle ní první výsledky přinést ještě do konce letošního roku.

Podle IPR jsou ve hře tři lokality. "Druhá varianta je oproti Andělu trochu komplikovanější. Jedná se o pozemky u stanice metra Florenc, naproti budově Muzea hlavního města Prahy," popisuje Ondřej Boháč, který je v současné době pověřen řízením IPR.

Místo je problematické právě kvůli metru. Jelikož by stavba vznikala přímo nad tunely, kterými projíždí soupravy metra, město by muselo přistoupit k částečné rekonstrukci stanice metra, minimálně pak stropní desky podzemní dráhy. To by projekt prodražilo.

Na pozemcích na Florenci plánovala Praha stavět kanceláře pro své úředníky již dříve. Konkrétně před dvěma lety, kdy pražští radní odsouhlasili vypracování studie výstavby nové administrativní budovy. Na projektu chtělo vedení metropole spolupracovat s dopravním podnikem a společností Billa, která na sousedním pozemku provozuje supermarket.

Podle tehdejších odhadů měla mít nová budova na Florenci osm pater a rozlohu zhruba 30 tisíc metrů čtverečních. Díky tomu by se do ní mohli nastěhovat všichni úředníci ze Škodova paláce, ve kterém městu končí nájemní smlouva v roce 2028. Budova by však nebyla dostatečně velká, aby pojala také úředníky a politiky z historického sídla na Mariánském náměstí.

Přestože primátorka Krnáčová preferuje, aby šli všichni pražští úředníci a politici do jedné budovy, oficiální rozhodnutí v tomto ohledu dosud nepadlo. O stěhování a výstavbě nového sídla musí rozhodnout zastupitelstvo města. To však bude o otázce jednat až na základě zmiňované analýzy IPR.

Institut v současné době zvažuje i možnost, že by Praha mohla vlastní kancelářské centrum vybudovat na dejvickém Kulaťáku. Tuto variantu magistrátu nabídla šestá městská část. Do jaké míry je reálná, ukážou až výsledky analýzy.

Praha má na výstavbu nového sídla ještě relativně dostatek času. Až do roku 2028 má podepsanou smlouvu na pronájem Škodova paláce. V něm však pravděpodobně do budoucna nesetrvá. Společnost Guyana Holding, která je majoritním vlastníkem historického objektu, si proto již najala významnou českou architektku Evu Jiřičnou. Ta má navrhnout, jakým způsobem Škodův palác po roce 2028 proměnit, aby i do budoucna konkuroval nejmodernějším administrativním stavbám v centru metropole.

 

Právě se děje

Další zprávy