Metropolitní plán nemá kdo dokončit, za odvolaného šéfa IPR není náhrada

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
20. 10. 2016 20:36
Téměř měsíc už uplynul od doby, kdy vedení pražského magistrátu odvolalo šéfa Institutu plánování a rozvoje Petra Hlaváčka. Jméno jeho nástupce se ale stále ani nerýsuje. Stále více přitom ze zákulisí zaznívá, že bez Hlaváčka a s ním odvolaného šéfa přípravného týmu Romana Kouckého se Metropolitní plán dokončit nepodaří.
Metropolitní plán nabírá další zpoždění
Metropolitní plán nabírá další zpoždění | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Ačkoli od chvíle, kdy vedení pražského magistrátu odvolalo šéfa Institutu plánování a rozvoje Petra Hlaváčka, uplynul téměř měsíc, stále není jasné, kdo ho nahradí. Ze zákulisí přitom zaznívá, že bez Hlaváčka a s ním odvolaného šéfa přípravného týmu Romana Kouckého se Metropolitní plán dokončit nepodaří.

"Neumím si představit, že by se to obešlo bez Hlaváčka a Kouckého," řekl Aktuálně.cz zdroj z IPR. A stejný názor má i architekt Josef Smutný, který kvůli situaci v IPR vyzval pražské zastupitele, aby odvolali náměstkyni pro územní rozvoj Petru Kolínskou z Trojkoalice. "Neumím si v Česku představit architekta, který by do toho šel. Na pozici šéfa IPR se možná ještě někdo přihlásí. Ale na post vedoucího přípravného týmu Metropolitního plánu? Jedna věc je, aby takový člověk přijal ideový pohled a styl pana Kouckého, se kterým plán tvořil. A další věcí pak je tu ideu dopracovat a plán dokončit. A ještě další věcí pak je takový plán obhájit před politiky a veřejností a vlastně ho obhajovat poté stále."

Prestižní práce, kterou nikdo nechce dělat
Náměstkyně pražské primátorky Kolínská, o jejímž odvolání zastupitelé na říjnovém jednání nakonec nehlasovali, ale přesto věří, že se nástupci původního týmu mezi tuzemskými architekty najdou. "Ten úkol není jednoduchý. Zároveň si ale stále myslím, že je to dost prestižní a zároveň naplňující práce. Přijde mi neuvěřitelné, že by ten plán vyžadoval po celou dobu přítomnost pana Kouckého. Není možné, aby územně plánovací dokumentace hlavního města byla takto nerozlučně spojená s jedinou osobou," dodává Kolínská s tím, že obdobnou situaci, tedy změnu týmu připravujícího územní plán, už v minulosti zažila i další města.

V tuto chvíli běží soutěž na nového šéfa přípravného oddělení. Jeho jméno by magistrát rád znal do Vánoc. Kromě něj se ale bude muset najít i celý nový tým. Po Hlaváčkově odvolání totiž dali výpověď všichni architekti, kteří Metropolitní plán připravovali.

Náměstkyně Kolínská sice tvrdí, že práce na plánu pokračuje, protože tým odchází až na konci listopadu, jenže podle Smutného je to nesmysl: "Ti lidé nemají na čem pracovat. Nevědí, jakým směrem se má plán ubírat, nevědí, jaké jsou představy pražského vedení. Metropolitní plán prostě stojí."

Scénář, že se noví tvůrci Metropolitního plánu nenajdou, si Petra Kolínská nepřipouští. "Řešme to, co je teď. Ne to, co bude," odmítá katastrofickou situaci, že na Metropolitnímu plánu nebude mít od začátku prosince kdo pracovat. Zároveň ale odmítá variantu, že by se na své původní posty vrátili Petr Hlaváček a Roman Koucký.

Nejistota developerů
Metropolitní plán zatím nabral už několikaleté zpoždění. Podle původních plánů předchozích vedení Prahy měl už rok platit. Teď je ale jasné, že dřív než v roce 2022 nejspíš hotový nebude. Zpoždění přitom komplikuje život hlavně developerům. Ti kvůli stále nejasným pravidlům územního plánu, kterými se Praha bude v následujících desetiletích řídit, už několikátou sezonu pozastavují velké projekty. Nejviditelnějším důsledkem je rostoucí nedostatek nových bytů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy