Praha a Brno nejsou jediné, uprchlíkům pomůžou i další školy

Barbora Roubalová
26. 8. 2015 20:00
Po prohlášení dvou největších univerzit se očekává reakce i dalších vysokých škol. Některé už připravují konkrétní pomoc, jiné budou o tématu teprve jednat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ivo Goldbach/Economia

Praha – Rektoři Masarykovy a Karlovy univerzity vyjádřili ochotu pomoci uprchlíkům. Vedení pražské vysoké školy v čele s rektorem Tomášem Zimou rozhodlo, že umožní azylantům studovat jinak placené programy v angličtině zdarma. Brněnský rektor Mikuláš Bek zase vyzval své kolegy, aby zapřemýšleli nad způsoby, jak běžencům podat pomocnou ruku přímo v detenčních zařízeních.

Téměř tři tisíce akademiků navíc připojily svůj podpis k výzvě, která se staví proti projevům xenofobie, jež zesílily v souvislosti s nárůstem uprchlíků v Evropě. Také vedení ostatních vysokých škol v Česku musí nyní řešit, jak se k tématu, které hýbe společností, postaví.

Vedení Ostravské univerzity se nechalo plně inspirovat Karlovou univerzitou. Odpustí azylantům poplatky za studium i za ubytování. "Jelikož máme pětkrát méně studentů, také počet azylantů přijatých ke studiu oborů v angličtině bude za těchto podmínek nižší. Naše kapacity nám dovolují nabídnout dvěma studentům studium zadarmo," vysvětluje mluvčí univerzity Adam Soustružník.

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích je podle jejího rektora Libora Grubhoffera připravena zapojit se do pomoci uprchlíkům v mezích svých možností. "Považujeme to za naši morální povinnost. Podobně jsme se zachovali i nedávno v případě ukrajinských zájemců o studium. Zatím jsme se otázkou studia uprchlíků nezabývali, ale jsme připraveni tak učinit hned, jakmile se objeví zájem či potřeba," říká Grubhoffer.

Prorektorka Palackého univerzity v Olomouci Iva Voborná si myslí, že pomoc vysoké školy by měla směřovat za jednotlivci, pro které je konflikt v jejich zemi překážkou ve studiu. "Aktivně se zapojujeme do vládního programu Nové elity pro Sýrii. Spočívá v tom, že Syřané přijedou do Česka studovat, aby v budoucnu mohli díky svému vzdělání pomoci své zemí," říká Voborná. Univerzita je podle ní především institucí vzdělávací a vědeckou. "Charitativní akce se mají řešit v širším rámci, na úrovní měst či krajů," dodává.

Situaci kolem uprchlíků a reakce vysokých škol pozorně sleduje i Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. "V minulosti jsme dokázali pomoci mladým lidem, azylantům z Běloruska, které přijala naše přírodovědecká fakulta. Sami navíc máme velké zkušenosti s citlivým nastavováním ekonomických podmínek studia, neboť působíme ve strukturálně postiženém regionu a poskytujeme vzdělávání i osobám sociálně a ekonomicky znevýhodněným," uvádí rektor Martin Balej. Konkrétní opatření pro uprchlíky nepřipravují.

Na ČVUT v Praze zváží možnosti až se začátkem semestru. "Pokud u nás chce azylant studovat, musí splnit stejné podmínky jako jiní zájemci, například předložit maturitní vysvědčení. Vzhledem ke skutečnosti, že jsme technická škola vyučující jaderné programy, nemáme od ministerstva školství povoleno přijímat studenty z Íránu a Severní Koreje," říká prorektor Josef Jettmar. Možné je podle něj upravit poplatky za studium díky stipendiím. O tématu bude vedení školy diskutovat v příštím týdnu.

 

Právě se děje

Další zprávy