Zima: Umožníme uprchlíkům vzdělání, je to gesto solidarity

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
25. 8. 2015 19:10
Ke studiu se zatím mohou přihlásit převážně na humanitní obory. Za vzdělání nebudou muset platit, škola jejich studium zaplatí z vlastních zdrojů. O plánu mluví rektor UK Tomáš Zima.
Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima
Rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima | Foto: Archiv UK

Praha - Karlova univerzita začne přijímat do svých anglických studijních programů uprchlíky. Musí však splnit podmínky přijetí.

"Musí vyhovět přijímacímu řízení a musí být kompatibilní se studijním programem – buď někde studovali a přerušili studium, nebo mají ukončené středoškolské vzdělání a přicházejí do České republiky z různých důvodů a chtějí tady studovat, protože doma nemohou a jsou uprchlíky v cizí zemi. Musí samozřejmě projít zkouškou z angličtiny a vyhovět pohovoru,“ říká rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Ke studiu se zatím mohou přihlásit na Fakultu sociálních věd, Pedagogickou fakultu, Fakultu humanitních studií a na Filozofickou fakultu. Za vzdělání navíc nebudou muset platit, škola jejich studium zaplatí z vlastních zdrojů.

"Je to velmi jednoduché. Ty programy jsou placené a my si tím, že je necháme studovat zdarma, pouze snížíme příjem," dodává rektor Zima.

Profesor Zima chce tímto programem umožnit uprchlíkům vzdělání, ať už pro další život v jejich mateřských zemích, nebo i pro nový život v České republice. "Když zde zůstanou natrvalo, mohou být ku prospěchu našemu státu. Neztratí tak život hned na začátku pobytu v nové zemi," uzavírá profesor Zima.

Migranti mohou požádat o studium na Karlově univerzitě, až získají azyl?

Přesně tak. Tuto nabídku jsem posílal panu ministrovi Chovancovi, mluvili jsme před tím s panem ředitelem odboru azylové a migrační politiky doktorem Haišmanem. Jedná se tedy o ty, kteří v České republice získají status uprchlíka, vyhoví přijímacímu řízení, což jde udělat i mimořádně, a musí umět anglicky, protože v anglickém jazyce jsou ty studijní programy vedeny.

Musí uchazeči mít splněné středoškolské minimum?

Nemusí. Musí vyhovět přijímacímu řízení a musí být kompatibilní se studijním programem – buď někde studovali a přerušili studium, nebo mají ukončené středoškolské vzdělání a přicházejí do České republiky z různých důvodů a chtějí tady studovat, protože doma nemohou a jsou uprchlíky v cizí zemi. Musí samozřejmě projít zkouškou z angličtiny a vyhovět pohovoru.

Máte předběžný průzkum toho, kolik lidí bude toto studium zajímat?

Náš odhad je deset až třicet studentů.

Může se počet studentů navýšit, pokud bude větší zájem o studium?

Samozřejmě ano. Můžeme to řešit flexibilně. Kdyby zájemců byly stovky, tak to určitě nepůjde, ale myslíme si, že to číslo nebude vysoké.

Je tohle jednorázová akce, nebo se to bude opakovat každý rok, dokud bude trvat příliv uprchlíků do země?

Tohle jsme zatím nediskutovali, ale jsme připraveni pokračovat.

Mohou se přihlásit na bakalářské, nebo i magisterské studium?

Přihlásit se mohou na programy, které jsou v angličtině, a to tedy jak na bakalářské, tak i na magisterské studium.

Odkdy bude tato nabídka platit? Bude to ještě tento rok?

Musíme počítat s tím, že azylové řízení nějakou dobu trvá. Nyní se to tedy týká pouze těch, kteří již azyl mají a mohou začít studovat tento akademický rok. Nebo od příštího akademického roku. Musíme brát v potaz, že azylové řízení netrvá dva dny. Nyní je důležité, aby ti lidé, kterých se to týká, o této možnosti věděli – musí tedy splnit zásadní podmínku a tou je, že jsou v České republice legálně.

Takže to bude spíše až od příštího akademického roku…

Pravděpodobně. Ale pokud je tady už nyní někdo takový, kdo podmínky splňuje, jsme připraveni pro ně do anglických programů vypsat přijímací řízení. Do těch anglických programů jsou přijímací řízení někdy opožděnější než do těch českých programů a jsou tam termíny ještě začátkem září.

Z jakých zdrojů vezme univerzita peníze?

To je velmi jednoduché. Ty programy jsou placené a my si tím, že je necháme studovat zdarma, pouze snížíme příjem.

A jak to bude s ubytováním? S kolejemi?

To půjde z vlastních zdrojů univerzity. Z vlastních činností, které univerzita provádí. Máme činnosti ziskové a z nich se rozhodujete, na co ty zdroje použijete. Každopádně to budeme ladit, ale nejedná se o žádné statisíce či miliony. Navíc azylanti nějaký příspěvek dostávají.

Už víte, na jakých budou kolejích, nebo budou ubytováni podle škol, na které se chtějí přihlásit?

Podle škol, na které se budou hlásit, nebo budou bydlet na kolejích, kde budou kapacity. Tohle nebude vůbec problém.

Proč jim dáváte na výběr jen humanitní obory?

Zatím jsme jednali pouze s humanitními obory, ale v brzké době budeme jednat také s lékařskými fakultami. Všechno se v jednom týdnu najednou udělat nedá.

Ve vašem usnesení je napsáno, že budete jednat s MŠMT. S kým budete dále jednat?

S náměstky i s paní ministryní školství. Ale budeme jednat i s ministerstvem zahraničích věcí a podobně, aby nám třeba na to ubytování přidali nějaký příspěvek, ale to není v tuto chvíli primární záležitost.

Co si od tohoto programu slibujete?

Vnímáme to jako gesto solidarity. Věříme, že mezi uprchlíky jsou šikovní a talentovaní lidé, a chceme jim tímto programem umožnit vzdělání. A to pro jejich další život, ať už v mateřských zemích, kde doufáme, že se situace brzy uklidní a kam se budou moc vrátit, nebo i v České republice. Když zde zůstanou natrvalo, mohou být ku prospěchu našemu státu. Neztratí tak život hned na začátku pobytu v nové zemi.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy