Osmnáct nevládních organizací ze čtrnácti států včetně Česka vyzvalo ve svých zemích společnost Lidl, aby začala prodávat ovoce a zeleninu bez zbytků pesticidů po vzoru svých německých prodejen.
Certifikovaná laboratoř na zakázku německých Greenpeace zjistila, že ovoce a zelenina v Lidlu v Německu obsahují výrazně nejvíce pesticidů ze všech tamních supermarketů.
V Německu už změna přišla
Česká Společnost pro trvale udržitelný rozvoj uvedla, že německý Lidl na základě těchto testů a po nátlaku veřejnosti zpřísnil kontrolu svého zboží a začal nabízet biopotraviny nebo výrobky s označením FAIR TRADE.
Infobox
PESTICIDY V ČESKU
- Po roce 1990 se využívání pesticidů na českých polích výrazně propadlo, množství kleslo zhruba na polovinu. Od roku 1993 spotřeba pesticidů opět zvolna narůstá.
Tato značka dává záruku, že výrobky byly vyrobeny či vypěstovány bez velkých ekologických škod, například se na polích nepoužívají pesticidy či umělá hnojiva.
Německý Lidl rovněž zastavil prodej průmyslově pěstovaných grepů, protože u nich testy dlouhodobě potvrzovaly zvýšené hladiny pesticidů.
"Vyzvali jsme firmu Lidl, aby i v České republice co nejdříve prodávala potraviny - zejména ovoce a zeleninu - bez zbytků pesticidů a aby zavedla přinejmenším stejné standardy a opatření jako v Německu," řekl Miroslav Šuta ze Společnosti pro trvale udržitelný život.
Lidl tvrdí, že limity dodržuje
"Program společnosti Lidl se nám pro tuto chvíli jeví omezený jen na Německo. Ale zbytky pesticidů se nacházejí i v dalších zemích a zákazníci v České republice si nepochybně zaslouží stejnou míru ochrany jako v Německu," tvrdí Šuta.
Česká pobočka mezinárodního obchodního řetězce ovšem tvrdí, že její čeští zákazníci se nemusí ničeho obávat a vyšší kontrola prodávaných výrobků není zapotřebí.
"Při všech kontrolách ovoce a zeleniny, které byly doposud provedeny státními kontrolními orgány v našich provozovnách, nebyl k dnešnímu datu zjištěn žádný přestupek vůči platným normám České republiky," uvedla v mailové odpovědi bez jakýchkoli dalších podrobností mluvčí Monika Šrámková.
Miroslav Šuta ze Společnosti pro trvale udržitelný rozvoj uvedl, že se na jeho sdružení obrátili lidé z německé kanceláře Greenpeace s obavou, aby se ovoce a zelenina s "příměsí" pesticidů nevozily z německých obchodů do okolních zemí.
"Na naši výzvu se nám z Lidlu zatím nikdo neozval," dodal Šuta.
Pesticidy mohou omezovat plodnost
Pesticidy obecně slouží při pěstování ovoce, zeleniny a dalších plodin k hubení živých organismů - škůdců. V lidském těle ovšem mohou například narušovat plodnost.
Šuta uvedl, že testy v Evropské unii opakovaně prokazují zvýšené koncentrace pesticidů v potravinách včetně ovoce a zeleniny.
"Zpráva o monitoringu pesticidů v ervopských potravinách konstatuje, že více než pět procent vzorků překračuje zákonný limit pro obsah pesticidů. V téměř polovině všech vzorků byly zbytky pesticidů," řekl Šuta s odvoláním na zprávu Evropské komise.
Podle posledního průzkumu veřejného mínění mezi obyvateli Unie jsou zbytky pesticidů v potravinách vnímány jako jedno z největších ohrožení, obavy z těchto chemických látek v ovoci a zelenině vyjádřilo 63 procent dotázaných.
V poslední Zprávě o stavu životního prostředí v roce 2005, kterou přijala vláda, se konstatuje, že se nedaří "omezovat používání nebezpečných pesticidních a biocidních přípravků, jejichž spotřeba stagnuje".