Za požárem v Bohumíně stojí nejspíš rodinný spor, na místě se našly stopy hořlaviny

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2020 12:41
V Bohumíně na Karvinsku pokračuje vyšetřování tragického požáru, při němž v sobotu zemřelo 11 lidí a není vyloučeno, že ho má na svědomí žhář. Vyšetřovatelé neštěstí na místě vzniku požáru našli stopy po látce podporující hoření. Podle bohumínského místostarosty byly motivem požáru nejspíš rodinné neshody, útočil pravděpodobně bývalý partner ženy, která v bytě bydlela a zemřela.
Záběry z paluby zasahujícího vrtulníku při tragickém požáru v Bohumíně | Video: Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje
Požár zasáhl pouze byt v 11. patře, okolní byty zůstaly zevnitř netknuté. Dostaly se do nich ale zplodiny a dým z požáru. | Foto: ČTK
Na místo tragédie přicházejí lidé a zapalují svíčky. | Foto: ČTK
Na místo neštěstí dorazila také vicepremiérka Alena Schillerová. Vyjádřila pozůstalým upřímnou soustrast a přislíbila jim finanční pomoc. | Foto: ČTK
Lidé tak už během neděle začali likvidovat pozůstatky požáru. | Foto: ČTK
Obyvatelé se od neděle mohou vracet do svých bytů, dům je ale stále odpojen od elektřiny a plynu. Také místa, kde zahynuli lidé, kteří vyskočili z okna, jsou ohražena. | Foto: ČTK
Hasiči a policisté ale na místě dále pokračuje ve vyšetřování příčin a přesného průběhu neštěstí. | Foto: ČTK

Podle mluvčího hasičů Lukáše Poppa hasiči ukončili prohlídku místa neštěstí kolem 01:00 a nadále v ní pokračují. "Můžeme potvrdit, že na místě byly nalezeny stopy akcelerantu (hoření), proto takový rychlý průběh toho požáru a rychlý rozvoj. Zatím přesně nemůžeme určit, jestli to bylo na jednom místě nebo na několika místech. A ani nemůžeme určit, o jaký akcelerant se jednalo," uvedl Popp.

Ve vyšetřování pokračují také policisté, už v sobotu byl v souvislosti s požárem zadržen jeden člověk. Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel v České televizi řekl, že zadržený je ve zdravotnickém zařízení a policie ho zatím nevyslechla.

"Kriminalisté a policejní specialisté provádí od sobotních večerních hodin ohledání místa činu. Na místě je také speciální tým zabývající se identifikací obětí hromadných úmrtí. Na místě byl také přítomen psovod se speciálně vycvičeným psem na vyhledávání urychlovačů hoření," uvedla policejní mluvčí Karolína Bělunková. Akcelerant hoření byl podle ní nalezen v blízkosti bytu. Bližší skutečnosti policisté zjišťují. Příčiny úmrtí obětí určí nařízené soudní pitvy.

Bohumínský místostarosta Igor Bruzl (ČSSD) uvedl, že motivem založení požáru byly nejspíš rodinné spory. "Je to náš dům a naši nájemníci, takže o nich něco víme. Bydleli tam dlouhodobě. Mám informace, že to nejsou sousedské spory, ale vyřizování nějakého spíše rodinného problému. A z drtivé většiny se nebude jednat o žádné etnikum, byli to zástupci majority," řekl Bruzl.

Požár nejspíš založil host, kterého nepozvali na oslavu

Podle něj v bytě nebydleli všichni přítomní. "Mělo se tam jednat o nějakou oslavu, na kterou zřejmě přišel i host, který tam asi nebyl zván, a ten se k tomu postavil, jak se k tomu postavil, je to šílené," uvedl Bruzl. Muže podle něj zadrželi městští strážníci, kteří ho následně předali policii.

"Jestliže to bude skutečný pachatel toho činu, tak budeme vědět, o koho jde, ale ten neměl k tomu domu ani bytu žádný vztah, ale měl vztah k té rodině," řekl místostarosta. Podle něj město někdy v říjnu evidovalo v souvislosti s rodinou stížnosti nájemníků, důvodem byl štěkající pes. "Byly tam i nějaké stížnosti u městské policie, ale není to nic, co by vybočovalo z nějakého průměru," řekl Bruzl.

Podle deníku MF Dnes se tragédie stala kvůli partnerské mstě. S odvoláním na zdroj blízký vyšetřování deník uvedl, že útočil bývalý partner ženy, která v bytě žila a při požáru zemřela. Informace deníku Právo zase zní, že muž byl otcem syna, který v bytě žil se svou partnerkou. Podle svědka a blíže nespecifikovaného zdroje z vyšetřování zemřela v bytě jak bývalá manželka, tak i pachatelův syn a vnuk.

O rodinných neshodách mluvila také jedna ze svědkyň požáru Karin Šípková. "Proslýchá se tady, že to byly asi nějaké rodinné neshody, že se s nimi pohádal, a tím pádem to prý podpálil," řekla a dodala, že dům jinak nebyl nijak problematický.

Hasiči dorazili do pěti minut

Ředitel hasičů Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček na tiskové konferenci popřel svědectví lidí o tom, že by hasiči nedorazili na místo včas. "Musím zásadně odmítnout veškeré spekulace o tom, že hasiči přijeli na místo pozdě. Dvě jednotky tu byly a zasahovaly do pěti minut," uvedl a upozornil, že většina zásahu probíhá v takovém případě zevnitř objektu.

"Vzhledem k tomu, v jakém stavu se nacházel ten byt po příjezdu jednotek, je zřejmé, že byl použit akcelerant hoření. Je nemožné, aby zdolání takového požáru bylo vyřešeno v řádu jednotek minut. Hasiči dělali všechno pro to, aby ty lidi zachránili," dodal. Podle něj byly zasaženy všechny pokoje bytu, což za normálních okolností není možné.

Hasiči v podvečer zveřejnili i přesný časový sled, v němž popisují průběh zásahu. První oznámení dostali v sobotu v 17:47 a během následujících tří minut jim volalo zhruba dalších deset svědků. První jednotka na místo dorazila v 17:54 a začala hasit.

"V prvních deseti minutách zásahu se tak na místě nacházelo celkem šest cisternových automobilů a dva automobilové žebříky s celkovým počtem 28 zasahujících hasičů," uvedl mluvčí hasičů Lukáš Popp. V dalších minutách počet zasahujících hasičů i techniky dál rostl. Vnitřní požár v bytě hasiči lokalizovali v 18:30 a v 19:43 byl požár zlikvidován.

Zraněni byli dva hasiči. Dobrovolný hasič, který se nadýchal zplodin, byl převezen do karvinské nemocnice a ještě v sobotu večer byl propuštěn domů. Druhým zraněným byl profesionální hasič, který utrpěl popáleniny prvního a druhého stupně na krku. 

Moravskoslezský kraj dá pozůstalým po tragickém požáru v Bohumíně na Karvinsku 100 tisíc korun, částku 50 tisíc korun dostanou zranění, řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Na místo v neděli dorazila také vicepremiérka Alena Schillerová (ANO), která poděkovala záchranným jednotkám za jejich práci. Vyjádřila pozůstalým upřímnou soustrast a přislíbila jim také finanční pomoc státu. 

Lidé se mohou vrátit do domu

Podle informací hasičů nemá dům ohroženou statiku a nehrozí jeho zborcení. Obyvatelé by se tak mohou postupně vracet do jednotlivých bytů. "Stále ale platí informace, že ten dům je odpojen od elektrické energie i od plynu," uvedl Popp. Místostarosta uvedl, že město je nájemníkům z nejvíc zasažených bytů připraveno zajistit náhradní ubytování.

"Zařizujeme tady naproti v stacionáři Salome krizové centrum, kde sedí obyvatelé toho domu. Budou se registrovat u našich pracovníků sociálního odboru a odboru správy domů. My s nimi budeme chodit na místo zjišťovat ten rozsah škod. Nebude možné v nejbližších minimálně dvou možná i třech dnech tam obnovit dodávku elektrické energie," uvedl Bruzl. Podle něj město zřídilo krizovou linku s číslem 731 531 731. Budou tam moci řešit další vývoj situace i případnou potřebu ubytování.

Požár vypukl v Nerudově ulici v části Nový Bohumín krátce před 18:00, konkrétně v 11. patře. Šest lidí, včetně tří dětí, zemřelo v bytě. Dalších pět lidí poté, kdy se snažili před ohněm uchránit skokem z domu. Hasiči upřesnili, že se jednalo o osoby z téhož bytu, nikoli o poschodí výše. Ostatní byty podle nich zasaženy požárem nebyly.

Během požáru bylo rovněž deset lidí zraněno, včetně hasičů a policisty. Na místo bylo postupně vysláno šest zdravotnických a tři lékařské posádky z nejbližšího okolí, včetně letecké výjezdové skupiny z Ostravy.

Posádky záchranné služby převezly zraněné do Fakultní nemocnice v Ostravě, do Městské nemocnice Ostrava a do nemocnic v Karviné-Ráji a v Havířově. "Dvě osoby utrpěly těžké popáleniny, zbývajících osm pacientů mělo popáleniny lehčí nebo byli zasaženi různými stupni nadýchání zplodin hoření," uvedl mluvčí záchranné služby Ladislav Lang. Dodal, že dalších pět pacientů, u nichž šlo o lehčí poranění nebo akutní stresovou reakci, bylo po ošetření ponecháno na místě. Lidé už na sociálních sítích vyjadřují účast pozůstalým.

Iva Piskalová z Fakultní nemocnice Ostrava uvedla, že v tomto zdravotnickém zařízení je hospitalizováno pět pacientů. Dva jsou na jednotce intenzivní péče ve vážném stavu. Tři pak na standardním oddělení. Jsou stabilizovaní a mimo ohrožení života. Stará se o ně personál Kliniky popáleninové medicíny a rekonstrukční chirurgie.

Do Městské nemocnice v Ostravě byly převezeny tři ženy, které se nadýchaly zplodin hoření. Po ošetření byly propuštěny do domácího léčení, řekla mluvčí zařízení Andrea Vojkovská. Další žena, která se nadýchala zplodin, byla propuštěna domů z havířovské nemocnice, řekla její mluvčí Irma Kaňová.

Požár v Bohumíně
Požár v Bohumíně | Foto: ČTK
 

Právě se děje

před 5 minutami

Řecko zasáhl středomořský hurikán Janos, má první dvě oběti

Středomořský hurikán Janos má první dvě oběti. Takzvaný medikán, tedy středomořský hurikán, v pátek vyvracel stromy a způsobil výpadky proudu na Jónských ostrovech a západním Peloponésu, než se v sobotu přesunul na centrální části Řecka, kde zaplavil ulice a domy. Zasáhl hlavně oblasti kolem měst Karditsa a Farsala, uvedla s odvoláním na místní úřady agentura Reuters.

Hasiči oznámili, že našli tělo starší ženy v zatopeném domě ve vesnici poblíž Farsaly. Policie také uvedla, že pohřešuje dvě další osoby. O něco později se objevily informace, že hasiči nalezli mrtvého 63letého muže poblíž nemocnice ve městě Karditsa, nebylo však jasné, zda je to jeden z pohřešovaných.

Prudký déšť podle záběrů státní televize proměnil město Karditsa v jezero. Zničen byl také jeden most a přerušeno vlakové spojení mezi Aténami a městem Soluň.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Čína stanovila pravidla pro "nespolehlivé subjekty", čeká je zákaz dovozu či pokuta

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů. Zařazeny by na něj měly být zahraniční společnosti, které ohrožují národní suverenitu, bezpečnost nebo rozvoj. Seznam je součástí prohlubujícího se sporu mezi USA a Čínou, uvedla agentura Reuters.

Firmám ze seznamu by mohl být zakázán dovoz či vývoz, případně odepřeny investice v Číně. Může jim být rovněž vyměřena pokuta, omezen vstup jejích zaměstnanců do Číny, ale stejně tak by Peking mohl odmítnout poskytnout jejich zaměstnancům pracovní povolení nebo povolení k pobytu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa loni uvalila další cla na čínské zboží a omezila firmu Huawei Technologies. Čína pak slíbila, že vypracuje seznam, který se zaměří na potrestání zahraničních firem, které podle ní ohrožují čínské zájmy. Seznam zatím nezveřejnila.

před 46 minutami

Litvínov si v úterý předehraje duel s Třincem

Hokejisté Litvínova si předehrají domácí duel 11. kola extraligy s Třincem v úterý 22. září od 17:30. Původně se měl hrát v neděli 18. října. Severočeši kvůli karanténě soupeřů vstupují do sezony předehrávkami, protože ročník zahájí v neděli zápasem 20. kola na vlastním ledě proti Hradci Králové.

Litvínov měl původně vstoupit do extraligy ve čtvrtek na ledě Vítkovic a v neděli přivítat ve 2. kole Kometu Brno. Duel s Vítkovicemi byl odložen ve středu kvůli možnému onemocnění covidem-19 v týmu Ostravanů a testy nakonec prokázaly koronavirus u 17 hokejistů Vítkovic a dvou trenérů.

V pátek z preventivních důvodů odložila Kometa svůj večerní duel 1. kola s Třincem i nedělní v Litvínově poté, co v noci šest hráčů a jeden člen realizačního týmu měli vysoké horečky. Zástupci celého klubu podstoupili testy na covid-19 a čekají na výsledky.

Celky v extralize i první hokejové lize využívají případné dřívější uvolněné termíny při karanténě více soupeřů, aby si duely předehrály. Mohou si tak uvolnit naopak termíny pro případné nutné dohrávky.

Kluby musí v extralize zápasy odložené kvůli koronaviru sehrát do 40 dnů od odložení, jinak bude o jejich výsledku rozhodovat sportovně-technická komise Českého svazu ledního hokeje. Pokud by se nestihla sehrát všechna utkání v základní části, může v tabulce rozhodovat bodový průměr. Podmínkou postupu do předkola a play off je absolvování alespoň poloviny zápasů dlouhodobé části.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy