Po požáru v Bohumíně je 11 mrtvých, lidé skákali i z oken. Nejspíš šlo o žhářství

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 8. 2020 11:43
Při požáru v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku zemřelo jedenáct lidí. Řekla to policejní mluvčí Karolína Bělunková. Zemřelo šest lidí v hořícím bytě a pět lidí po skoku z okna, mezi oběťmi jsou i tři děti. Nejspíš šlo o žhářský útok, hasiči na místě našli stopy po látkách podporujících hoření.
Záběry z paluby zasahujícího vrtulníku při tragickém požáru v Bohumíně | Video: Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje

Podle mluvčího hasičů Lukáše Poppa zemřelo šest lidí z bytu v 11. patře, ve kterém se požár rozhořel. Pět lidí zemřelo po skoku z oken bytu mezi oběťmi požáru jsou tři děti. Hasiči nejprve informovali, že lidé vyskakovali z bytu o patro výš, ředitel hasičů Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček ale v neděli informaci uvedl na pravou míru s tím, že okolní byty zasaženy nebyly a lidé vyskočili z bytu postiženého požárem, kde právě probíhala rodinná oslava.

Vedle 11 obětí bylo deset lidí zraněno. Další zranění utrpěli dva hasiči a policista. Na místě zasahovalo devět posádek záchranné služby. 

"Dvě osoby utrpěly těžké popáleniny, zbývajících osm pacientů mělo popáleniny lehčí nebo byli zasaženi různými stupni nadýchání zplodin hoření," uvedl mluvčí záchranné služby Ladislav Lang. Dodal, že dalších pět pacientů, u nichž šlo o lehčí poranění nebo akutní stresovou reakci, bylo po ošetření ponecháno na místě. 

Pět pacientů je hospitalizováno ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Dva jsou na jednotce intenzivní péče ve vážném stavu. Tři pak na standardním oddělení. Jsou stabilizovaní a mimo ohrožení života. 

Podle dostupných informací hořelo ve třináctipatrovém panelovém domě v Nerudově ulici. Podle místostarosty Igora Bruzla (ČSSD) je panelový dům ve vlastnictví města. Karin Šípková, která bydlí v domě, kde hořelo, novinářům řekla, že policisté na místě zadrželi muže a odvedli ho v poutech. Muž údajně tvrdil, že požár založil. Ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel potvrdil zatčení jednoho člověka. 

Hasiči zasahují u požáru paneláku.
Hasiči zasahují u požáru paneláku. | Foto: ČTK

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka policie pracuje s verzí, že požár někdo úmyslně založil. Řekl to České televizi. K zadrženému uvedl, že na sebe upozornil. "Až proběhne výslech, budeme vědět více. To, jak hovořil, vzbudilo v policistech podezření," dodal.

To potvrdili také hasiči po ohledání místa, kde nalezli stopy látky podporující hoření. Hasiči ukončili prohlídku místa neštěstí kolem 01:00 a pokračují ve vyšetřování. "Můžeme potvrdit, že na místě byly nalezeny stopy akcelerantu (kapaliny použité k iniciaci požáru, pozn. red.), proto takový rychlý průběh toho požáru a rychlý rozvoj. Zatím přesně nemůžeme určit, jestli to bylo na jednom místě nebo na několika místech a ani nemůžeme určit, o jaký akcelerant se jednalo," uvedl mluvčí hasičů Lukáš Popp.

Hejtman: "Je to děsivé"

"Je to skutečně děsivá tragédie, která historicky nemá moc podobných situací. … Je to děsivé a ta děsivost je umocněna tím, že to vypadá na to, že to byl žhářský útok. To jsou věci, které těžko lze nějakým způsobem omluvit. Naopak si nedovedu vysvětlit, jak se to mohlo stát," řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Místostarosta Bohumína Igor Bruzl uvedl, že v bytě probíhala rodinná oslava. Motivem žhářství pravděpodobně byly rodinné spory. "Mám informace, že to nejsou sousedské spory, ale vyřizování nějakého spíše rodinného problému. A z drtivé většiny se nebude jednat o žádné etnikum, byli to zástupci majority," řekl Bruzl. "Mělo se tam jednat o nějakou oslavu, na kterou zřejmě přišel i host, který tam asi nebyl zván, a ten se k tomu postavil, jak se k tomu postavil, je to šílené," dodal.

Ředitel krajských hasičů Vladimír Vlček uvedl, že jde o zcela výjimečnou tragédii, a to nejen v regionu, ale v celém Česku. 

"Samozřejmě příčina bude předmětem šetření. V tuto chvíli nechci spekulovat nad jakýmkoliv důvodem. Pro nás je do jisté míry ne úplně normální, že velmi rychle došlo k rozvoji požáru v celém bytě. To je prostě věc, která se nepochybně podepsala na tom, že v tom bytě uhořelo šest osob," doplnil Vlček.

"Pak musíme identifikovat oběti. Těla jsou poměrně zdevastovaná. Mohu veřejnost uklidnit, že se tady nepohybuje někde volně nějaký pachatel, který je schopen nějakou takovou věc udělat znova. Myslím si, že jsme dobře směrem k pachateli," řekl Kužel. Zatím nechtěl specifikovat, zda byl pachatel jeden či více.

Podle Vlčka chyběly desítky sekund k tomu, aby hasiči kvůli lidem vyskakujícím z oken roztáhli seskokovou matraci.
Podle Vlčka chyběly desítky sekund k tomu, aby hasiči kvůli lidem vyskakujícím z oken roztáhli seskokovou matraci. | Foto: ČTK

Vlček odmítl kritiku některých svědků, že zásah hasičů přišel pozdě. "Je rozdíl, jestli člověk sedí v hasičském autě, nebo čeká na pomoc. Když čekáte na pomoc, tak vám každá sekunda připadá jako minuta," podotkl Vlček. Podle něj chyběly desítky sekund k tomu, aby hasiči kvůli lidem vyskakujícím z oken roztáhli seskokovou matraci. Kdyby se to podařilo, následky by zřejmě mohly být méně tragické. Podle Vondráka dostali hasiči informaci o požáru v 17:49 a na místě byli za pět minut.

Nejtragičtější požár od roku 1990 

Podle informací hasičů nemá dům ohroženou statiku a nehrozí jeho zborcení. Obyvatelé by se tak v neděli mohli postupně vracet do jednotlivých bytů. "Stále ale platí informace, že ten dům je odpojen od elektrické energie i od plynu," uvedl Popp.

Bruzl krátce před desátou večer uvedl, že většina obyvatel domu si dokázala zajistit azyl u příbuzných či známých. Věděl pouze o jednom člověku, který potřeboval s náhradním ubytováním pomoci. Podle místostarosty se na město okamžitě obraceli lidé, kteří nabízeli pomoc. Místostarosta řekl, že město ale má dostatečné ubytovací kapacity, aby lidem mohlo pomoci, než se situace vyřeší.

Požár v Bohumíně s 11 oběťmi je nejtragičtější od roku 1990. Dosud byl nejhorší požár v říjnu 2010, kdy v Praze zemřelo devět bezdomovců.

Osm obětí si vyžádal letošní lednový požár v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku, stejně lidí zemřelo i v květnu 1995 při požáru v pražském hotelu Olympik.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na koronavirus v úterý nehrají

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na nákazu koronavirem v týmu nenastoupí v úterním zápase 5. kola extraligy proti pražské Spartě. Klub to uvedl v krátké tiskové zprávě s tím, že další informace nebude poskytovat.

"Hráčský kádr i realizační tým v současnosti podstupuje testy na přítomnost nákazy covid-19. Klub postupuje dle nařízení Krajské hygienické stanice Pardubického kraje," uvedli zástupci Dynama.

Východočeši v extralize doposud odehráli čtyři zápasy, ve kterých získali dva body za výhru v prodloužení nad Plzní. Naposledy hráli v neděli, kdy doma podlehli Zlínu 0:2.

V úterý se tak uskuteční jen tři utkání, v karanténě jsou totiž i hráči Litvínova, Třince a zřejmě i Karlovy Vary, kteří oznámily podezření na nákazu koronavirem ve čtvrtek. V neděli se poté k tréninku po desetidenní pauze vrátily Vítkovice, které se stejně jako Kometa Brno zapojí zpět do programu extraligy v pátek.

Všechna utkání, která nejsou sehraná v řádném hracím termínu, se musejí dohrát nejpozději do 40 dnů. Jinak budou zápasy považovány za nesehrané a o jejich výsledcích rozhodne sportovně-technická komise ČSLH.

Další zprávy