ANO nabízí Demokratickému bloku vedení čtyř sněmovních výborů, informoval místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.
Na blok podle Faltýnka při dodržení poměrného rozdělení funkcí vycházejí čtyři výbory, skupina si přitom řekla o sedm. Faltýnek jmenoval mandátový a imunitní výbor, kontrolní výbor, evropský, ústavněprávní, školský a zahraniční výbor. Později upřesnil, že blok by si měl vybrat z těchto šesti možností čtyři, další výbory by připadly na ANO a ČSSD.
Kalousek a první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek při schůzce se Zemanem popřeli, že by strana měla v úmyslu příští týden blokovat ustavující schůzi Sněmovny dlouhými projevy. Podle nich to nikdy nebyl záměr TOP 09. Kalousek řekl, že pouze usiluje o to, aby se jasně ukázala většina, která vládu ANO podporuje.
Miroslav Kalousek před novináři mluvil také o pohoštění. Zástupcům TOP 09 byly nabídnuty koláče.
"Dnes ráno jsme se dohodli, že poté, co pan předseda Fiala kandidovat nebude, tak si vyzvedneme volební lístky, ale neodevzdáme je, aby bylo zřejmé, kdo tvoří vládní většinu, která chce podporovat vládu Andreje Babiše, byť bez podpory," informoval o postupu Miroslav Kalousek.
Miloš Zeman na jednání se zástupci TOP 09 znovu ujistil, že by opětovně jmenoval Andreje Babiše sestavením vlády.
"Rozhovor s prezidentem byl věcný, ale nemohu potvrdit, že bychom měli na na věci stejné názory," popsal atmosféru jednání Kalousek.
Zeman byl podle něj v dobrém zdravotním stavu.
"Pokud existuje vládní většina, která chce umožnit vládu menšinové vlády, tak zvolí nominanta hnutí ANO. Pokud neexistuje, tak jej nezvolí a to byl již od začátku smysl našeho návrhu," vyjádřil se Kalousek k volbě předsedy sněmovny.
Miroslav Kalousek se na schůzce s prezidentem dožadoval vysvětlení, proč po Andreji Babišovi nepožaduje 101 poslaneckých podpisů. Miloš Zeman se tak rozhodl, aby Andrej Babiš nemohl být nikým vydírán.
"Přiznám se, že tohle stanovisko sice s respektem beru na vědomí, ale nechápu ho. To znamená, že Sobotka nebo Němcová vydíráni být mohli, Babiš nikoli," uvedl Kalousek.
Zdanění náhrad v rámci církevních restitucí, které minulý týden připustil šéf ANO Andrej Babiš, neumožňují související smlouvy mezi státem a církvemi. Uvedl to předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Poukázal na to, že na tom ztroskotaly snahy ČSSD zmírnit dopad restitucí na stát a že Babiš by to měl vědět.
Zástupci TOP 09 dorazili odpoledne na zámek do Lán na povolební jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Předseda strany Miroslav Kalousek novinářům před schůzkou řekl, že bude od prezidenta chtít slyšet, proč ustoupil od svého dřívějšího požadavku, aby budoucí premiér získal pro podporu své vlády nejméně 101 poslaneckých podpisů.
"Pusťte nás na ně a my už se s nima dohodneme," upravila ODS předvolební heslo pirátů.
Piráti, podobně jako SPD, už dostali od ANO za podporu Vondráčka příslib vedení dvou výborů.
— ODS (@ODScz) November 15, 2017
Pusťte nás na ně a my už se s nima dohodneme.
Zástupci TOP 09 dorazili odpoledne na zámek do Lán na povolební jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Předseda strany Miroslav Kalousek novinářům před schůzkou řekl, že bude od prezidenta chtít slyšet, proč ustoupil od svého dřívějšího požadavku, aby budoucí premiér získal pro podporu své vlády nejméně 101 poslaneckých podpisů.
"Babiš by měl přestat obviňovat celý svět z nepřátelství. Fakta jsou taková, že Andrej Babiš dohaduje podporu s SPD a KSČM, a jeho jednání je netransparentní. Proto jsme převzali iniciativu a Demokratický blok ho pozval na jednání o férovém a transparentním uspořádání PSP," napsal šéf ODS Petr Fiala na Twitter.
Podle Farského se nabízí koalice ANO, SPD a KSČM nebo pokračování současné koalice, ovšem bez šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. "Kdo blokuje koalici je Andrej Babiš," řekl.Farský k sestavení koalice, která fungovala už minulých čtyřech letech.
"Stan bude pokračovat v neformálních jednáních," řekl šéf STAN Jan Farský po jednání s ČSSD. Ve čtvrtek se sejdou zástupci STAN s prezidentem Miloše Zemanem.
Dle místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka nabízí ANO Demokratickému bloku vedení šesti sněmovních výborů. "Nabídka víceméně reflektuje požadavky subjektů, než se sdružily," uvedl Faltýnek. Jmenoval mandátový a imunitní výbor, kontrolní výbor, evropský, ústavněprávní, školský a zahraniční výbor.
Faltýnek uvítal, že se strany rozhodly postupovat společně, takže bude možné jednat se všemi čtyřmi subjekty současně. Podobně jako šéf SPD Tomio Okamura o projektu čtveřice uskupení hovoří jako o bloku šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska.
Piráti by měli po dohodě s ANO ve sněmovně vést výbory pro veřejnou správu a pro životní prostředí. Šéfy by měli být Bartoš a Balcarová.
ČSSD se nepřidá k Demokratickému bloku, který dnes pro společný postup při ustavení Sněmovny vytvořily ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN. Podle úřadujícího předsedy strany Milana Chovance tuto nabídku ČSSD s díky odmítne.
Sociální demokraté tak reagovali na nabídku předsedy sněmovního klubu Starostů Jana Farského.
Šéf TOP 09 by v Demokratickém bloku uvítal i piráty nebo ČSSD.
Pochopitelně bychom uvítali účast i dalších demokratických subjektů,@PiratskaStrana a @CSSD . Záleží na nich, zda se rozhodnou být v opozici, nebo zase ne až tolik... https://t.co/6t4H0DMnMR
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) November 15, 2017
Šéf SPD Tomio Okamura řekl, že návrhy Demokratického bloku nerespektují poměrný systém zastoupení v orgánech sněmovny. SPD chce navíc předsedat bezpečnostnímu a hospodářskému výboru, o které blok vyslovil zájem.
"Nás to ani tak nepřekvapilo, protože jsme už viděli ty indicie," řekl Okamura ke dnes oznámenému vzniku uskupení. "Kalouskovi nevěřím ani slovo, známe jeho chování z minulosti," uvedl. Připomněl, že TOP 09 a STAN v minulém volebním období kandidovaly do sněmovny společně a sdílely poslanecký klub. Nemá dojem, že nejviditelnější tváří projektu by byl Fiala, ale považuje za ni Kalouska.
Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) kritizuje návrhy nově zformovaného bloku ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN. Strany chtějí pod názvem Demokratický blok společně postupovat při ustavení sněmovny a vznesly požadavky na posty v čele komory i výborů a komisí. Šéf SPD Tomio Okamura novinářům řekl, že návrhy bloku nerespektují poměrný systém zastoupení v orgánech Sněmovny. SPD chce navíc předsedat bezpečnostnímu a hospodářskému výboru, o které blok vyslovil zájem.
"Nás to ani tak nepřekvapilo, protože jsme už viděli ty indicie," řekl Okamura k oznámenému vzniku uskupení. Blok stran oznámil, že požaduje sedm předsednických funkcí ve výborech, o vůdčí roli v bezpečnostním a hospodářském však dlouhodobě usiluje i SPD. Okamura dostal příslib, že jeho hnutí tyto výbory povede, od lídrů ANO.
Sněmovní volební komise si do svého čela zvolila Martina Kolovratníka z hnutí ANO. Kolovratník byl jediným kandidátem a zároveň předsedou volební komise i v předchozím volebním období. Volební komise bude především zajišťovat volby při ustavující schůzi. Poslanci ji vytvořili v úterý, je to první sněmovní orgán ustavený v novém volebním období. Komise má 19 členů a každý sněmovní klub v ní má svého zástupce. ANO má osm zástupců, větší kluby po dvou, menší kluby po jednom zástupci.
"Ani piráti, ani SPD nebudou podporovat, ani pasivním způsobem odchodem ze sálu, menšinovou vládu hnutí ANO," řekl šéf pirátů Ivan Bartoš po jednání se zástupci SPD.
Šéf ODS Petr Fiala na post předsedy sněmovny kandidovat nebude.
Nikdy jsem nebral úsilí o předsedu PS jako boj o funkci, ale jako pojistku parlamentní demokracie. Vzhledem k tomu, že se SPD, komunisté a bohužel i Piráti rozhodli vydat tento post do rukou ANO, je má kandidatura bezpředmětná. Nebudu u toho asistovat.
— Petr Fiala (@P_Fiala) November 15, 2017
Šéf pirátů Ivan Bartoš komentuje středeční dění ve sněmovně:
Demokratický blok se podle Bartoše inspiroval návrhy pirátů, ale nemá dost hlasů. Může se tak stát prázdným gestem. "Je to spíše gesto než konstruktivní návrh, který by někam jednání posunul," konstatoval. Odmítl přitom, že by piráti směřovali do tiché koalice s ANO, komunisty a SPD.
Zástupci ostatních stran vystoupili na společné tiskové konferenci, zatímco předseda pirátů Bartoš odpovídá na otázky novinářů sám.
Lidovci, ODS, TOP 09 a STAN se dohodli na spolupráci.
S @ODScz, @TOP09cz, @STANcz jsme se dohodli na společném postupu ▶️ sdružujeme se v rámci klubů do Demokratického bloku. Chceme 2 místa ve vedení Sněmovny. Předložíme společné kandidátky do výborů.
— KDU-ČSL (@kducsl) November 15, 2017
Bartoš řekl, že ostatní strany na jednání podmínily spolupráci s piráty tím, aby jeho strana odmítla podpořit Radka Vondráčka (ANO). Proto piráti účast v bloku odmítli.
"Pro nás je klíčové obsazení mandátového a imunitního výboru," zdůraznil Ivan Bartoš s tím, že právě tento post by měla obsadit opozice.
ODS, TOP 09, lidovci a Starostové se sdružili do Demokratického bloku k ustavení sněmovny. Tyto strany se shodly, že na post předsedy sněmovny nebudou volit Radka Vondráčka z ANO, požadují dvě místa ve vedení sněmovny a další posty v čele výborů.
Šéf lidovců Pavel Bělobrádek zdůraznil, že tento blok bude fungovat jen po dobu voleb do sněmovních funkcí.
Fiala obvinil piráty, KSČM a SPD, že vydali post předsedy sněmovny hnutí ANO.
Šéf ODS Petr Fiala na funkci předsedy sněmovny kandidovat nebude.
U kulatého stolu Pirátů se ve středu ráno sešli poslanci TOP 09, STAN, ODS a nově i lidovců. Předseda Pirátů Ivan Bartoš jim chce navrhnout, komu by mohl připadnout nechtěný mandátový výbor. Novinářům před zahájením jednání řekl, že znovu vznese i návrh, aby se vedení sněmovních výborů rozdělilo v případě menšinové vlády hnutí ANO jen mezi opoziční strany. Ostatní ale plán považují za nereálný.
Vážení čtenáři, začíná třetí týden povolebního vyjednávání. Veškeré dění i nadále sledujeme on-line.
Chvojka zároveň odmítl návrh pirátů, aby ve vedení výborů byli představitelé mimo hnutí ANO. "Ctíme poměrné zastoupení v jednotlivých výborech, nebudeme určitě přistupovat na to, co navrhují piráti, aby všechny výbory vedla opozice," řekl.
ČSSD stále čeká na Vondráčkův postoj, jak by postupoval v případě, že by ve třetím pokusu navrhoval prezidentovi kandidáta na premiéra. "Nepřislíbili jsme podporu ani jednomu z kandidátů, koneckonců máme ještě týden," zdůraznil předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.
Komunisté trvají na tom, že podpoří ve volbě předsedy sněmovny kandidáta ANO Radka Vondráčka. Po úterních jednáních s piráty a ČSSD šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik novinářům řekl, že stejně bude hlasovat také sociální demokracie. Obě strany si také vzájemně podpoří kandidáty do pozice místopředsedů dolní komory a nebudou hlasovat pro myšlenku pirátů, že by všechny výbory měla vést opozice.
"Podpoříme, jak sociální demokraté, tak my, volbu pana Vondráčka předsedou Poslanecké sněmovny," uvedl Kováčik. Strany se podle něj také shodly na tom, že při obsazování sněmovních výborů by měl být respektován systém poměrného zastoupení, což by znamenalo, že ČSSD i KSČM by vedly po jednom výboru.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v úterý v Ostravě vysvětloval, proč chce převést agendu církví z ministerstva kultury pod ministerstvo financí. Na výdaje spojené s církvemi podle něj směřuje skoro 29 procent z financí ministerstva kultury, kam církve spadají. Hnutí ANO chce pro kulturu vyšší rozpočet a církve by se do toho neměly počítat, tvrdí Babiš. Podle něj by bylo logické, aby církevní agendu spravovalo ministerstvo financí.
S nápadem přesunout církevní agendu pod jiné ministerstvo přišel Babiš v minulých dnech.
"To by mělo být mimo, protože to jsou ty restituce, ty náhrady. Církev samozřejmě ještě stále dostává na podporu své činnosti, ministerstvo školství jim dává peníze na církevní školy, takže církev dostává dost peněz," uvedl Babiš.
Podle místopředsedy pirátů Michálka by v čele mandátového a imunitního výboru měl být někdo z opozice. "Aby nebylo důvod pochybovat o podjatosti," zdůvodnil.
ODS žádá, aby případná menšinová vláda ANO nesměla uskutečňovat některé zásadní kroky.
Po dvou týdnech, kdy byl Andrej Babiš pověřen jednáním o sestavení vlády, jsme se dozvěděli, že hnutí ANO chce mít jednobarevnou menšinovou vládu, že mu prezident Miloš Zeman už dopředu slibuje i druhý pokus a že není zcela vyloučena existence menšinové vlády bez důvěry parlamentu po celé čtyři roky. Podle nás je toto v rozporu s duchem ústavy, a proto na nejbližší možné schůzi Poslanecké sněmovny předložíme návrh usnesení, kterým vyzveme nově vznikající vládu, aby se zdržela všech kroků nad rámec běžné správy jednotlivých resortů. Předložíme také následně návrh zákona, který vládě bez důvěry či vládě v demisi některé kroky výslovně zakáže.
Zveřejnil(a) Petr Fiala dne 14. Listopad 2017
"Zůstáváme pracovitou opozicí," řekl Rakušan s tím, že do vedení sněmovny zřejmě podpoří předsedu ODS Petra Fialu.
Nemáme ambice obsazovat místa ve vedení sněmovny, řekl místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan.
"Práce se nebojím, pokud by byla chuť, tak my máme výborného předsedu Petra Gazdíka," navrhl Farský možného předsedu mandátové a imunitního výboru.
"Seriózní debata se nevedla," odpověděl Bělobrádek na dotaz, jestli se Zemanem probírali prezidentskou volbu.
"Hnutí ANO nemaká," komentoval Jan Bartošek povolební vyjednávání vítězného hnutí.
"Radek Vondráček (ANO) je poměrně dobrý kandidát," komentoval šéf lidovců Pavel Bělobrádek možnou podporu Vondráčka, který by mohl obsadit post předsedy sněmovny.
Zástupci ANO také oznámili, že nechtějí zvyšovat současný počet výborů. Původně zaznívaly názory, že by se z výboru pro veřejnou správu mohl vyčlenit samostatný výbor pro elektronizaci státní správy.
Faltýnek také navrhl, aby "valnou většinu" komisí, které kontrolují činnost tajných služeb nebo bezpečnostních složek, vedli zástupci opozice.
Hnutí SPD by kromě místopředsedy sněmovny mělo získat i předsedu hospodářského a bezpečnostního výboru sněmovny, shodli se zástupci SPD s představiteli hnutí ANO. Rozpory mezi hnutími zůstávají na počtu místopředsedů sněmovny, ANO jich chce pět, zatímco SPD chce ponechat současný počet čtyř.
"Akceptujeme požadavek SPD na předsedu hospodářského a bezpečnostního výboru," řekl novinářům předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.
Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že hnutí navrhne na předsedu hospodářského výboru svého předsedu poslaneckého klub Radima Fialu. O tom, koho SPD navrhne do čela bezpečnostního výboru, zatím mluvit nechtěl. On sám to ale nebude, protože ho SPD navrhuje na místopředsedu sněmovny. Členové vedení dolní komory nemohou vést sněmovní výbory.
Strany se dohodly, že navzájem podpoří své nominanty do vedení Poslanecké sněmovny. SPD bude tak při volbě předsedy sněmovny hlasovat pro Radka Vondráčka, ANO naopak podpoří na postu místopředsedy sněmovny Tomia Okamuru.
"Jednání bylo velmi krátké a konstruktivní," řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek po setkání se zástupci SPD.
Policie zatím neobdržela trestní oznámení, které podal aktivista Jan Cemper na tajemníka SPD Jaroslava Staníka za jeho rasistické a xenofobní výroky. "Situaci jsme zaznamenali a shromažďujeme informace, které jsou dostupné, abychom mohli vyhodnotit, zdali se jedná o protiprávní jednání, či nikoliv," upřesnil mluvčí policie Jan Daněk.
Povolební situace včetně sestavování vlády a rozdělení funkcí ve Sněmovně mají být tématy schůzky, na kterou do Lán přijeli v úterý odpoledne zástupci KDU-ČSL. Za prezidentem Milošem Zemanem dorazili předseda lidovců Pavel Bělobrádek a předseda lidoveckých poslanců Jan Bartošek. Novináře při příchodu pouze pozdravili.
Piráti rozeslali zástupcům poslaneckých klubů návrh rozpisu poměrného rozložení výborů bez účasti hnutí ANO, které sestavuje menšinovou vládu. V neděli avizovali, že chtějí diskutovat o možnosti, aby výbory až na organizační vedla opozice. Zdůvodnili to nutností kontrolovat ministerstva. Pro návrh nezískali podporu.
Podle tabulky, o níž chtějí piráti diskutovat, by vedení čtyř výborů připadlo ODS, po třech by měli piráti a SPD, po dvou komunisté a sociální demokraté. KDU-ČSL, TOP 09 a STAN by pak řídily po jednom výboru. Organizační výbor by vedl předseda sněmovny z hnutí ANO Radek Vondráček, jehož nominaci piráti podporují.
"Žádná z parlamentních stran nemá být opomenuta. S tím nepočítá návrh hnutí ANO, dle něhož nepřipadne vedení výboru hned dvěma stranám - TOP 09 a STAN," uvedli v tiskové zprávě piráti.
Pracovní skupina poslanců ve sněmovně ustavila sněmovní volební komisi, která má především zajišťovat volby do funkcí a orgánů na ustavující schůzi sněmovny. Komise bude mít 19 členů a zastoupeny v ní budou všechny sněmovní strany. Informoval o tom bývalý místopředseda sněmovny a kandidát na jejího nového předsedu Radek Vondráček (ANO).
Váňa ale upozornil, že někteří poslanci mohou znamenat bezpečnostní riziko. "Pravidelně se stává, že je někdo bezpečnostním rizikem, že by mohl něco říkat Rusům a tak dále. Takovým lidem by pak ve výboru nedávali utajované informace. Rizikem ale je i to, že se dostanou někteří politici i jen k rozpočtu tajné služby. I z toho se dá mnoho vyčíst, když se dostane do určitých rukou."
"Pro zahraniční partnery je ale důležitější, kdo povede třeba ministerstvo vnitra, kdo je premiérem nebo kdyby byl ve vládě někdo nedůvěryhodný, kdo narušuje určité demokratické principy. V takovém případě by samozřejmě s námi mohli přestat sdílet informace. To sledují velice bedlivě. Stačí se podívat, jak v zahraničí ztrácí důvěryhodnost Maďarsko nebo Polsko," dodal Váňa.
Prezident Miloš Zeman očekává, že mu předseda ANO Andrej Babiš po svém jmenování premiérem představí kandidáty na ministry do své vlády. Zeman se poté bude postupně setkávat s jednotlivými uchazeči o ministerské funkce, řekl dnes na tiskové konferenci prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zopakoval také dřívější vyjádření Hradu, že Zeman nevyjednává podporu pro Babišovu vládu.
První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek minulý týden přiznal, že by nevadilo, kdyby Strana přímé demokracie Tomia Okamury vedla sněmovní výbor pro bezpečnost. "Z našeho pohledu nemáme problém s tímto požadavkem," řekl předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.
Problém v tom nevidí ani dosluhující šéf klíčového výboru Roman Váňa (ČSSD). Podle něj je důležité jen to, aby poslanci, který v čele výboru usedne, důvěřovaly instituce včetně tajných služeb.
"Je jedno, kdo by to vedl. Mě nevzrušuje, kdyby to vedl kdokoli. Předseda výboru má ale otevřené dveře ve všech bezpečnostních institucích. A jim už vždy záleží na tom, kdo tím předsedou je, protože se můžou třeba tajné služby rozhodnout nedávat jim některé informace. Já jsem tenhle problém neměl," řekl Aktuálně.cz Váňa.
"V minulosti ale třeba ve výboru pro bezepčnost seděli zástupci republikánské strany, kteří deklarovali, že zveřejní vše, co se dozví, včetně utajených věcí. Od té doby se nikdo nic utajovaného ve výboru nedozvěděl. Tajné služby svoji činnost nemohly ohrozit. Výbor tehdy ztratil smysl. Kvůli tomuhle záleží tedy kdo, a jak ho vede," dodal.
"Když bude někdo nedůvěryhodný, nebudou se s ním bavit kromě věcí, které mají nařízené zákonem," dodal.
Hodinu po poledni proběhne jednání SPD a hnutí ANO.
V 17:30 se uskuteční schůzka zástupců ODS a ČSSD.
V 16:30 proběhne jednání představitelů SPD a ČSSD.
Zástupci pirátů a ODS se sejdou na jednání v 15 hodin.
Prezident Miloš Zeman se ve 14 hodin sejde s předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem a předsedou lidoveckého poslaneckého klubu Janem Bartoškem.
Zákaz podávání alkoholických nápojů ve sněmovních restauracích během schůzí sněmovny bude platit i v novém volebním období. Zákaz zavedl v březnu 2014 takzvaným rozhodnutím předsedy tehdejší předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Podle tiskového odboru sněmovny platí toto rozhodnutí i v novém volebním období.
"Kdyby Babiš pragmaticky ustoupil, s policií neobviněným kandidátem na premiéra by ANO našlo snáze partnery pro vládnutí. Je však sebeideolog," píše Martin Fendrych ve svém komentáři.
Sociální demokraté prožívají po volebním debaklu krizové období. Brzy se přesunou do opozičních lavic a úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec tvrdí, že stranu čeká velmi těžký čas, po který bude mít v čele "vedení sebevrahů".
Připomeňte si povolební vyjednávání, která probíhala v minulém týdnu.
Vážení čtenáři, začíná třetí týden povolebního vyjednávání. Veškeré dění i nadále sledujeme on-line.