reklama
 
 

Živě: Poprava Milady Horákové byla chyba, připustil Skála. Není to stanovisko KSČM, reagoval Filip

Aktualizováno 7. 11. 2017 15:36
reklama
Ve volbách do Poslanecké sněmovny suverénně zvítězilo hnutí ANO, druhá byla ODS, třetí a čtvrté místo obsadili piráti a SPD. Jedinou dvoučlennou koalici by sestavilo ANO s ODS, která to ale kategoricky vylučuje. Ve sněmovně je rekordních devět stran, křesla získaly i KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 (s historicky nejmladším poslancem Dominikem Ferim) a STAN. Povolební vyjednávání sledujeme on-line.

Živě: Poprava Milady Horákové byla chyba, připustil Skála. Není to stanovisko KSČM, reagoval Filip

reklama
12:31
ANO

Rozdělení míst mezi strany ve sněmovních výborech vychází z jednacího řádu. Po schůzce zástupců hnutí ANO a STAN to novinářům řekl předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Starostové si stěžují na to, že v některých výborech, o něž by stáli, by neměli vůbec zastoupení. Hnutí ANO ale nesouhlasí s tvrzeními, že by jiná uskupení "válcovalo".

"Rozhodně nemám pocit, že bychom jednali z pozice síly. Pohybujeme se v mantinelech zákona, který musíme respektovat," zdůraznil za ANO kandidát na předsedu sněmovny Radek Vondráček.

11:11
Piráti

V kontrolních komisích a důležitých sněmovních výborech by měli být zástupci všech stran. Komise pro dohled nad bezpečnostními složkami by pak měla řídit opozice. Shodli se na tom zástupci ODS, TOP 09, STAN a Pirátů u kulatého stolu, který svolal předseda Pirátů Ivan Bartoš. Novinářům po schůzce řekl, že počty poslanců ve výborech a komisích by měly být zvýšeny tak, aby v nich mohli být zástupci všech sněmovních subjektů. Hnutí ANO ale o změnách v počtu poslanců ve výborech neuvažuje.

10:35

Kandidátem Andreje Babiše na pozici ministra průmyslu je podle ČTK Tomáš Hüner. Působil jako náměstek ministra průmyslu nebo v ČEZ.

8:54
Piráti

Na pozvání pirátů ke kulatému stolu bez hnutí ANO, na kterém chce předseda strany Ivan Bartoš probírat uspořádání sněmovny, přišli ráno pouze zástupci STAN, ODS a TOP 09. Komunisté v úterý pozvání odmítli, protože jim vadí nepřítomnost představitelů hnutí ANO. Proti se vymezili i SPD Tomia Okamury a sociální demokraté. Lidovci pak nechtěli zasednout za stejný stůl s SPD a KSČM. Účastníci jednání proto do poslední chvíle čekali, zda poslanci KDU-ČSL dorazí.

"Mne trošku mrzí, že někteří zástupci stran se v úterý vyjadřovali, že tato schůzka není potřeba. Myslíme si, že je potřeba, protože teď se strany setkávají samostatně, většinou to orchestruje hnutí ANO," uvedl Bartoš s tím, že u některých výborů je přetlak zájemců, je proto třeba se domluvit na spolupráci. K neúčasti KSČM a SPD poznamenal, že u nich vidí "jiskřičku nějaké koaliční spolupráce s ANO".

8:53
 

Vážení čtenáři, začíná patnáctý povolební den. Veškeré dění i nadále sledujeme on-line.

15:27
KSČM

"Toto stanovisko nemůže být stanoviskem KSČM, protože ho nepřijal žádný kolektivní orgán. Je to stanovisko Josefa Skály a já respektuji, že jako místopředseda strany má na takové stanovisko právo," řekl Filip k vyjádření místopředsedy Josefa Skály, který pro iDnes řekl, že poprava Milady Horákové byla chyba. 

15:25
KSČM

"Zatím v tom vyjednávání máme zájem o rozpočtový a petiční výbor," řekl předseda strany Vojtěch Filip po jednání s prezidentem.

15:20
KSČM

Komunisté se domluvili na podpoře Radka Vondráčka z ANO na post předsedy sněmovny, řekl po jednání s prezidentem Vojtěch Filip.

15:14
KSČM

Komunisté jednají s prezidentem v Lánech, poslechněte si jejich vyjádření živě.

Přímý přenos: Komunisté po jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech | Video: ČTK
14:11
Piráti

Kvůli pochybnostem o správnosti připočítávání preferenčních hlasů některými volebními komisemi se na Nejvyšší správní soud (NSS) obrátila také Česká pirátská strana. Informaci potvrdila mluvčí soudu Sylva Dostálová, podle níž je podnět spojený s návrhem přepočítat hlasy alespoň v některých okrscích, kde podle Pirátů zjevně došlo k chybám. Už dříve se objevilo podezření, že některé komise automaticky udělovaly čtyři preferenční hlasy prvním čtyřem kandidátům, i když voliči na konkrétním lístku nikoho nezakroužkovali.

13:46
ODS

Podle Petra Fialy "není normální", že se ANO nesnaží získat většinovou vládu.

13:50
STAN

"Nebudeme podporovat kandidáta ANO," řekl Farský k volbě předsedy Poslanecké sněmovny.

13:42
ODS

Mirek Topolánek nebude podle předsedy ODS oficiálním kandidátem strany. "ODS nestaví svého kandidáta do prezidentské volby, to je jasné sdělení. Naším politickým cílem je, aby Miloš Zeman nepokračoval ve funkci prezidenta České republiky. Považujeme Mirka Topolánka za silného kandidáta, který může narušit mocenský pakt mezi Andrejem Babišem a Milošem Zemanem," řekl Fiala.

13:38
ODS

Zbyněk Stanjura zdůraznil, že třikrát obsadil post předsedy sněmovny vítěz voleb a čtyřikrát zástupce jiné strany.

13:36
ODS

"Vzali jsme na vědomí, že bude rozšířen počet výborů o výbor e-governementu. Nemáme s ním žádný problém," řekl předseda ODS Petr Fiala po jednání poslaneckého klubu.

13:35
ANO

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš označil prezidentského kandidáta Mirka Topolánka za nejzkorumpovanějšího předsedu vlády v historii Česka. Vlastního kandidáta ale hnutí nepostaví. 

12:42

Andrej Babiš považuje kandidaturu Mirka Topolánka na prezidenta za výsměch. Topolánek byl podle předsedy hnutí ANO nejzkorumpovanější premiér v historii země

12:33
ANO

"Dnes jsem konečně sehnal ministra průmyslu a mám velkou radost. Je to expert," řekl Andrej Babiš ke kandidátovi na nového ministra průmyslu.

12:23
ANO

O mandátový a imunitní výbor, který by podle pirátů měla obsadit opozice, si během prvních dvou kol vyjednávání o vedení sněmovny žádná strana neřekla. Před schůzkou hnutí ANO se zástupci ODS to novinářům řekl Radek Vondráček, kterého ANO nominovalo do čela dolní komory. ANO je podle Vondráčka otevřeno diskusi, ale některá ze zbývajících osmi stran si o výbor musí říct. Piráti v pondělí vyzvali strany vyjma ANO ke společnému jednání, které by se obsazení výboru mělo týkat.

"Je to bouře ve sklenici vody a šum, on si o ten mandátový a imunitní výbor nikdo neřekl, takže primárně nám zbyl," uvedl Vondráček. Zdůraznil, že není pravda, že tento výbor měla vždy opozice, v 90. letech patřil vládní koalici. Hnutí ANO je ale podle Vondráčka otevřeno diskusi a důležitá bude i osobnost, která bude navržena.

12:27
SPD

Hnutí Svoboda a přímá demokracie i po úterní schůzce s představiteli ODS podporuje do čela sněmovny zástupce ANO jako nejsilnější strany. Novinářům to po jednání řekl předseda uskupení Tomio Okamura. Upozornil zároveň na to, že v případě nestandardních kroků nebo průtahů vedoucích k dlouhodobému fungování vlády bez důvěry by bylo možné předsedu komory převolit.

  6. 11. 2017 13:40

Související

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama