reklama
 
 

Živě: Volební lístky si vezmeme, ale neodevzdáme je, plánuje Kalousek po odstoupení Fialy

Aktualizováno 15. 11. 2017 10:27
reklama
Ve volbách do Poslanecké sněmovny suverénně zvítězilo hnutí ANO, druhá byla ODS, třetí a čtvrté místo obsadili piráti a SPD. Ve sněmovně je rekordních devět stran, křesla získaly i KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Šéf hnutí Andrej Babiš vzhledem k tomu, že s ním ostatní strany nechtějí vytvořit koalici, usiluje o vytvoření menšinové vlády s účastí nestranických odborníků. Povolební vyjednávání sledujeme on-line.

Živě: Volební lístky si vezmeme, ale neodevzdáme je, plánuje Kalousek po odstoupení Fialy

reklama
17:19
ANO

ANO nabízí Demokratickému bloku vedení čtyř sněmovních výborů, informoval místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. 

Na blok podle Faltýnka při dodržení poměrného rozdělení funkcí vycházejí čtyři výbory, skupina si přitom řekla o sedm. Faltýnek jmenoval mandátový a imunitní výbor, kontrolní výbor, evropský, ústavněprávní, školský a zahraniční výbor. Později upřesnil, že blok by si měl vybrat z těchto šesti možností čtyři, další výbory by připadly na ANO a ČSSD.

16:51
TOP 09

Kalousek a první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek při schůzce se Zemanem popřeli, že by strana měla v úmyslu příští týden blokovat ustavující schůzi Sněmovny dlouhými projevy. Podle nich to nikdy nebyl záměr TOP 09. Kalousek řekl, že pouze usiluje o to, aby se jasně ukázala většina, která vládu ANO podporuje.

16:20
TOP 09

Miroslav Kalousek před novináři mluvil také o pohoštění. Zástupcům TOP 09 byly nabídnuty koláče.

16:17
TOP 09

"Dnes ráno jsme se dohodli, že poté, co pan předseda Fiala kandidovat nebude, tak si vyzvedneme volební lístky, ale neodevzdáme je, aby bylo zřejmé, kdo tvoří vládní většinu, která chce podporovat vládu Andreje Babiše, byť bez podpory," informoval o postupu Miroslav Kalousek.

16:16
TOP 09

Miloš Zeman na jednání se zástupci TOP 09 znovu ujistil, že by opětovně jmenoval Andreje Babiše sestavením vlády. 

16:15
TOP 09

"Rozhovor s prezidentem byl věcný, ale nemohu potvrdit, že bychom měli na na věci stejné názory," popsal atmosféru jednání Kalousek.

Zeman byl podle něj v dobrém zdravotním stavu. 

16:14
TOP 09

"Pokud existuje vládní většina, která chce umožnit vládu menšinové vlády, tak zvolí nominanta hnutí ANO. Pokud neexistuje, tak jej nezvolí a to byl již od začátku smysl našeho návrhu," vyjádřil se Kalousek k volbě předsedy sněmovny.

16:11
TOP 09

Miroslav Kalousek se na schůzce s prezidentem dožadoval vysvětlení, proč po Andreji Babišovi nepožaduje 101 poslaneckých podpisů. Miloš Zeman se tak rozhodl, aby Andrej Babiš nemohl být nikým vydírán.

"Přiznám se, že tohle stanovisko sice s respektem beru na vědomí, ale nechápu ho. To znamená, že Sobotka nebo Němcová vydíráni být mohli, Babiš nikoli," uvedl Kalousek.

16:07
ČSSD

Zdanění náhrad v rámci církevních restitucí, které minulý týden připustil šéf ANO Andrej Babiš, neumožňují související smlouvy mezi státem a církvemi. Uvedl to předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Poukázal na to, že na tom ztroskotaly snahy ČSSD zmírnit dopad restitucí na stát a že Babiš by to měl vědět.

15:26
TOP 09

Zástupci TOP 09 dorazili odpoledne na zámek do Lán na povolební jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Předseda strany Miroslav Kalousek novinářům před schůzkou řekl, že bude od prezidenta chtít slyšet, proč ustoupil od svého dřívějšího požadavku, aby budoucí premiér získal pro podporu své vlády nejméně 101 poslaneckých podpisů.

14:48
ODS

"Pusťte nás na ně a my už se s nima dohodneme," upravila ODS předvolební heslo pirátů.

15:15
TOP 09

Zástupci TOP 09 dorazili odpoledne na zámek do Lán na povolební jednání s prezidentem Milošem Zemanem. Předseda strany Miroslav Kalousek novinářům před schůzkou řekl, že bude od prezidenta chtít slyšet, proč ustoupil od svého dřívějšího požadavku, aby budoucí premiér získal pro podporu své vlády nejméně 101 poslaneckých podpisů.

14:45
ODS

"Babiš by měl přestat obviňovat celý svět z nepřátelství. Fakta jsou taková, že Andrej Babiš dohaduje podporu s SPD a KSČM, a jeho jednání je netransparentní. Proto jsme převzali iniciativu a Demokratický blok ho pozval na jednání o férovém a transparentním uspořádání PSP," napsal šéf ODS Petr Fiala na Twitter.

14:17
STAN

Podle Farského se nabízí koalice ANO, SPD a KSČM nebo pokračování současné koalice, ovšem bez šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. "Kdo blokuje koalici je Andrej Babiš," řekl.Farský k sestavení koalice, která fungovala už minulých čtyřech letech.

14:12
STAN

"Stan bude pokračovat v neformálních jednáních," řekl šéf STAN Jan Farský po jednání s ČSSD. Ve čtvrtek se sejdou zástupci STAN s prezidentem Miloše Zemanem.

14:28
ANO

Dle místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka nabízí ANO Demokratickému bloku vedení šesti sněmovních výborů. "Nabídka víceméně reflektuje požadavky subjektů, než se sdružily," uvedl Faltýnek. Jmenoval mandátový a imunitní výbor, kontrolní výbor, evropský, ústavněprávní, školský a zahraniční výbor.

Faltýnek uvítal, že se strany rozhodly postupovat společně, takže bude možné jednat se všemi čtyřmi subjekty současně. Podobně jako šéf SPD Tomio Okamura o projektu čtveřice uskupení hovoří jako o bloku šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska. 

12:59
Piráti

Piráti by měli po dohodě s ANO ve sněmovně vést výbory pro veřejnou správu a pro životní prostředí. Šéfy by měli být Bartoš a Balcarová.

12:08
ČSSD

ČSSD se nepřidá k Demokratickému bloku, který dnes pro společný postup při ustavení Sněmovny vytvořily ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN. Podle úřadujícího předsedy strany Milana Chovance tuto nabídku ČSSD s díky odmítne. 

Sociální demokraté tak reagovali na nabídku předsedy sněmovního klubu Starostů Jana Farského. 

11:57
TOP 09

Šéf TOP 09 by v Demokratickém bloku uvítal i piráty nebo ČSSD.

11:57
SPD

Šéf SPD Tomio Okamura řekl, že návrhy Demokratického bloku nerespektují poměrný systém zastoupení v orgánech sněmovny. SPD chce navíc předsedat bezpečnostnímu a hospodářskému výboru, o které blok vyslovil zájem.

"Nás to ani tak nepřekvapilo, protože jsme už viděli ty indicie," řekl Okamura ke dnes oznámenému vzniku uskupení. "Kalouskovi nevěřím ani slovo, známe jeho chování z minulosti," uvedl. Připomněl, že TOP 09 a STAN v minulém volebním období kandidovaly do sněmovny společně a sdílely poslanecký klub. Nemá dojem, že nejviditelnější tváří projektu by byl Fiala, ale považuje za ni Kalouska.

autor: Domácí | 14. 11. 2017 11:05

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama