Piráti podpoří na funkci předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO), rozhodl jejich poslanecký klub. Předseda ODS Petr Fiala by měl být prvním místopředsedou sněmovny. Novináře o tom informoval po jednání klubu předseda strany Ivan Bartoš.
Babiš chce zkusit sestavit menšinovou vládu z ministrů ANO a nestranických odborníků. Předčasné volby odmítá, v úterý hodlá seznámit s úmysly na personální složení kabinetu prezidenta Miloše Zemana.
Hlasování o důvěře menšinové vládě by chtěl stihnout do Vánoc. Zmínil se také, že nynější ministr obrany Martin Stropnický by měl mít v příští vládě jinou funkci.
Andrej Babiš považuje za zbytečné v tuto chvíli jednat o koaliční vládě. V diskusním pořadu televize Prima Partie uvedl, že ostatní strany nechtějí debatovat o programu.
"Bohužel strany kategoricky odmítají spolupráci s námi a je to tak kategorické, že vyjednávat o nějaké koaliční vládě nemá smysl," řekl.
Na Pražský hrad se sjíždějí hosté slavnostního večera. Podle Hradu bylo na akci pozváno nejvíc lidí v historii, omluvenek je přitom minimum.
Republikový výbor pirátů rozhodl, že strana navýší úvazky a platy krajským koordinátorům. Chtějí také dávat peníze svým poslancům na analýzy, současné náhrady na asistenty a analýzy nejsou podle výboru v případě nutné rady například od ústavního právníka dostatečné. Republikový výbor, podle poslance pirátů Mikuláše Ferjenčíka, rozhoduje hlavně o stranickém rozpočtu. Piráti by měli dostat za výsledky voleb na příspěvcích od státu do roku 2021 skoro 174 milionů korun.
"My se především snažíme, abychom se jako strana opírali o lidi a příznivce. Chceme vytvořit zázemí poslancům, aby mohli pracovat efektivněji," řekl Ferjenčík.
A přímo by vedení zvolil i bývalý brněnský primátor Roman Onderka, který se nyní stal poslancem. "Vnímám to jako první moment povolební sebereflexe ČSSD," řekl.
S předsedou ČSSD Milanem Chovancem v otázce přímé volby předsedy souhlasí také bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek. "Přímou volbu podporuji, protože je to jediná možnost, jak vrátit po letech do personálního rozhodování o vedení strany celou členskou základnu. Snad ji nějaké zajímavé osobnosti z řad nestraníků posílí a pomohou ji zachránit," uvedl Hašek.
Milan Chovanec navrhne svolat výkonný výbor na listopad, aby se případně mohl mimořádný sjezd strany uskutečnit v únoru. "Pokud by byl v únoru, tak by se přímá volba předsedy dala stihnout velmi těžko," dodal Chovanec. Novinářům také přiblížil svá dřívější slova o nestranickém předsedovi. Za vhodné považuje, aby případný kandidát na předsedu prvně vstoupil do strany. "Řekl jsem, že se nebráním hledat i mezi nestraníky, ale nejen mezi nimi. Vstoupit do sociální demokracie je velmi rychlý proces. Stačí jedna schůze místní organizace," doplnil.
Piráti mají dnes republikový výbor strany. Řeší se kromě povolebního vyjednávání také nabírání členů. Do strany, která má zhruba 500 členů, se nyní podle předsedy strany Ivana Bartoše hlásí více než dvojnásobek současných straníků. Strana nevyhlásila stop stav na přibírání nováčků, nejspíš ale republikový výbor schválí doporučení krajským organizacím k obezřetnosti. "Strana má najednou velký počet zájemců, byla nastavená na kampaň, která trvala ne čtyři nebo pět měsíců, ale prakticky od začátku roku. Je třeba se podívat na život strany, na ten běžný chod, a to bude hlavním tématem," řekl Bartoš. Vedení strany podle něj rozhodně nebude chtít omezit přijímání nových členů.
Chovanec podle informací ČTK spolustraníkům z Vysočiny řekl, že strana v současné krizové situaci potřebuje v čele člověka, který bude mít silnou podporu členů i mandát. Proto chce navrhnout, aby byl volen přímo.
Řekl také, že se nebrání tomu, aby se sjezd uskutečnil dříve. Dubnový termín ale považuje za nejvhodnější také kvůli tomu, že umožní, aby se přímé volby předsedy zúčastnil co největší počet lidí, kteří by zároveň měli dostatek času objet regiony a představit tam svůj program a koncepci.
Současné vedení ČSSD na dubnovém mimořádném sjezdu strany skončí, oznámil dnes podle informací ČTK na krajské konferenci na Vysočině statutární místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec.
Navrhuje, aby nového předsedu volili přímo všichni členové strany. Podle něj by strana také měla zvážit, jestli by nebylo vhodného oslovit pro kandidaturu na předsedu také nestraníky.
Pirátská strana bude na sobotním zasedání republikového výboru řešit, koho ze svého středu nominuje na místopředsedu Sněmovny. Třetí nejsilnější strana v novém obsazení dolní komory by se měla mimo jiné také rozhodnout, jestli do čela Sněmovny podpoří kandidáta ANO Radka Vondráčka, nebo ODS Petra Fialu.
Sobota 28. října
Návrh na podporu vlády ANO, například menšinové vlády s odborníky, jak o ní v pátek hovořil Babiš, podle Vojtěcha Filipa na zasedání ústředního výboru padl a nebyl schválen. "Toho se samozřejmě vyjednávací tým bude držet a já jsem slíbil, že za vyjednávací tým budu vše konzultovat s kolegiem volených funkcionářů a výkonným výborem," uvedl Filip. Ten se navzdory plánovanému odchodu z křesla předsedy strany chystá ucházet o post místopředsedy sněmovny.
Do mandátového a imunitního výboru chtějí sociální demokraté vyslat bývalou ministryni školství Kateřinu Valachovou.
"Zabývali jsme se obsazením výborů. Máme nárok na jedno místo předsedy výboru. Chtěli bychom obsadit post předsedy sociálního, nebo zdravotního, pro bezpečnost a obranu a nebo zahraniční výboru," řekl Chvojka.
Dlouholetý předseda KSČM Vojtěch Filip na mimořádném dubnovém sjezdu strany nebude obhajovat funkci. Filip stojí v čele komunistů 12 let. Strana ale ve sněmovních volbách dosáhla svého nejhoršího výsledku, získala jen 7,76 procenta hlasů.
Jana Hamáčka chtějí poslanci ČSSD nominovat na post místopředsedy sněmovny. Po jednání klubu to oznámil Jan Chvojka.
Komunisté kvůli volebním výsledkům svolají na duben příštího roku mimořádný sjezd. Na pátečním zasedání ústředního výboru KSČM nikdo z vedení strany odvolán nebyl. O důvodech volební prohry diskutovali členové širšího vedení strany od 14:00, krátce před 19:30 schůzi ukončili.
Žádné překvapení se nekoná:
Gratuluji @ChvojkaCssd ke zvoleni předsedou našeho poslaneckého klubu. #CSSD
— Petr Dolínek (@DolinekPetr) October 27, 2017
V Lidovém domě se sešel v páteční podvečer poslanecký klub sociální demokracie, který by si měl zvolit nové vedení. Předsedou by se měl stát končící ministr pro legislativu a lidská práva Jan Chvojka.
Pro setrvání Bělobrádka v čele strany se vyslovilo 56 hlasujících, proti jich bylo 13.
Bělobrádek zároveň potvrdil, že se lidovci nebudou účastnit žádnou formou na vládě Andreje Babiše. "Jakmile ho prezident jmenuje předsedou vlády, odcházíme do opozice," řekl předseda KDU-ČSL.
Pavel Bělobrádek zůstává předsedou KDU-ČSL. Nabídl rezignaci kvůli špatnému volebnímu výsledku strany, celostátní konference ji však nepřijala.
Na angažmá ve vládě by podle komentátora Aktuálně.cz Martina Fendrycha mohl pomýšlet také David Rath.
Jako odborník by mohl v B. vládě zasednout Rath, expert na šifrování.
— Martin Fendrych (@fendrych_m) October 27, 2017
Mladí sociální demokraté mají obavu, že "vláda odborníků" nebude to pravé…
Vláda odborníků? Babiš (daně), Faltýnek (dotace), Okamura (financování stran), Rozner (kultura) a samozřejmě Hlavatý (ústavní právo). Mňam!
— MSD (@Mladi_SocDem) October 27, 2017
Lubomír Zaorálek kritizuje plán Andreje Babiše sestavit menšinovou vládu. "Pokud Andrej Babiš zrealizuje svůj plán, jak předestřel dnes v mediích, bude ČR jedinou zemí v Evropě, která bude mít premiéra vydaného parlamentem k trestnímu stíhání. Něco takového nelze podpořit. Vláda s tzv. odborníky je jen zástěrkou pro vládu jedné strany, ve které 'odborníci' budou loutkami toho, kdo má politickou moc. Pokud taková vláda projde při hlasování o důvěře sněmovnou, nebude to menšinová vláda, ale vláda skryté nebo přiznané dohody. ČSSD takovou vládu svými hlasy nepodpoří," napsal Zaorálek na Twitter.
Lubomír Zaorálek se chystá skončit jako místopředseda sociálních demokratů. "Já jsem vedl volební kampaň a řekl jsem na začátku, že na sebe beru veškerou odpovědnost. Výsledek je špatný. Přesto děkuji všem, kdo pomohli, protože jsem byl lídr. Nebudu už obhajovat své místo ve vedení strany," napsal na Twitter.
3/3 Přesto děkuji všem, kdo pomohli, protože jsem byl lídr. Nebudu už obhajovat své místo ve vedení strany.
— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) October 27, 2017
Vláda v čele s předsedou ANO Andrejem Babišem, pokud by byla jmenována, by čistě teoreticky mohla vládnout dlouhou dobu navzdory tomu, že by nezískala důvěru Poslanecké sněmovny.
Ani marné vyčerpání všech tří pokusů o sestavení kabinetu s důvěrou poslanců totiž nutně nemusí vést k rozpuštění dolní komory, a tím k předčasným volbám. Prezident po třetím neúspěšném pokusu Sněmovnu podle ústavy rozpustit může, ale nemusí. Kabinet v demisi by tedy mohl vydržet i celé volební období.
Prezident Miloš Zeman už takovou možnost naznačil. Postup by ale byl podle ústavního právníka Jana Kudrny proti základním ústavním principům. "Ústava předpokládá ve všech parlamentních režimech, že vládne vláda, která má důvěru, a všichni zúčastnění budou konat k tomu, aby ústavu naplnili," řekl dnes Kudrna.
Jiří Pospíšil, bývalý ministr spravedlnosti a současný europoslanec, je podle bookmakerů horkým favoritem na křeslo předsedy TOP 09.
"Pokud se Pospíšil do boje o prvního muže strany skutečně přihlásí, pak vidíme jeho šance jako velmi dobré. Odpovídá tomu i kurz 1,60:1," vysvětluje tisková mluvčí Chance, Markéta Světlíková.
Šéf lidovců Pavel Bělobrádek menšinovou vládu ANO podporovat nebude.
Širší vedení lidovců si přeje, aby strana odešla do opozice a neumožnila ani vznik menšinové vlády hnutí ANO. Novinářům to po jednání celostátního výboru KDU-ČSL řekl předseda strany Pavel Bělobrádek. Stanovisko musí ještě schválit celostátní konference strany, která zasedá odpoledne. Varianta menšinové vlády ANO se nelíbí ani zlínskému hejtmanovi Jiřímu Čunkovi, který patří mezi kritiky lidoveckého vedení.
"Pan Babiš si jde plnit sen, že chce vládnout sám. My jsme už oznámili, že nevyslovíme podporu menšinové vládě premiéra Andreje Babiše," oznámil Petr Fiala (ODS).
Názor na podporu ANO ve vládě nemění ani piráti: "Dle naší povolební strategie, která byla nedílnou součástí pirátské kampaně a naši voliči s ní byli seznámeni, je faktická podpora vlády s většinou ANO tj. s jeho dominantním postavením vyloučena, a to jak přímá, i tichá," odpověděl předseda pirátů Ivan Bartoš.
"Žádnou žádost o podporu na stole nemáme a ani na vteřinu o ní neuvažujeme, ani o odchodu ze sálu. Nebudeme podporovat menšinovou vládu, protože tak nemůžeme prosazovat náš program. V této fázi vyjednávání k tomu nemáme jediný důvod. Nejsou tu kompletní programové shody, tak říkám ne. Ale třeba Andrej Babiš v úterý přijde s jiným návrhem. Ale na to, co je nyní na stole, říkáme ne," má jasno šéf SPD Tomio Okamura.
Na přístupu sociálních demokratů se podle Milana Chovance nic nezměnilo:
ČSSD míří do opozice. Na pokusné balonky, které hnutí ANO vypouští do médii, reagovat nebudu.
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) October 27, 2017
Členové širšího vedení KDU-ČSL v pátek při příchodu na jednání vyjadřovali podporu předsedovi strany Pavlu Bělobrádkovi. Ten už dříve oznámil, že kvůli volebnímu neúspěchu lidovců nabídne na dnešní celostátní konferenci svou funkci k dispozici. KDU-ČSL ve volbách získala 5,8 procenta hlasů a deset poslanců, proti předchozímu období o čtyři mandáty přišla.
V poledne začalo jednání celostátního výboru KDU-ČSL který by měl potvrdit rozhodnutí předsednictva strany nepodílet se na vládě a jít do opozice. O dvě hodiny později zasedne celostátní konference lidovců, která je nejvyšším orgánem mezi sjezdy a která bude mimo jiné hodnotit výsledek voleb a vyjádří se k Bělobrádkovu setrvání ve funkci.
"Za výsledek, který není úspěchem, nese vždycky předseda odpovědnost, já se jí nezříkám," řekl při příchodu na jednání Bělobrádek. "Určitě spokojeni být nemůžeme. Já si chci nechat potvrdit mandát, nebo, pokud nebude potvrzen, tak samozřejmě odejdu," doplnil.
Zlínský hejtman Jiří Čunek, který patří ke kritikům současného vedení KDU-ČSL a na květnovém sjezdu kandidoval proti Bělobrádkovi na předsedu, neodpověděl novinářům na dotaz, zda podpoří setrvání současného předsedy ve funkci. Se svým názorem chce nejprve seznámit zbytek vedení strany.
Čunek se ale postavil skepticky k doporučení předsednictva, aby lidovci odešli do opozice. "Já jsem přesvědčen, že vznikla velmi komická situace, že do sněmovny se dostalo devět stran a z toho osm kandidovalo do opozice. To je nesmyslné. Lidé volí strany proto, aby realizovaly to, co slibují, a to mohu udělat v zásadě hlavně ve vládě," řekl.
Rozhodnutí pro odchod do opozice nepovažuje Čunek za konstruktivní. "Spíš bych očekával, že jednotlivé strany budou předpokládat programové podmínky, za kterých budou spolupracovat," řekl. Představa, že by lidovci podpořili menšinovou vládu hnutí ANO, se mu ale nelíbí.
Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek zopakoval, že vládu s hnutím ANO nepodpoří. "Platí, že nepodpoříme žádnou vládu, kterou bude sestavovat ANO. Ministr je politik, který dělá politická rozhodnutí. To, že bude vláda doplněná o nepolitické odborníky, je jen marketingová mlha," řekl Aktuálně.cz.
" Vládnout bude Andrej Babiš a je jedno, kdo mu k tomu bude dělat stafáž," odpověděl na otázku, jestli tato varianta není lepší než vláda s účastí ministrů z SPD.
Předseda STAN Petr Gazdík odmítá podpořit menšinovou vládu, kterou navrhuje Andrej Babiš složit z ministrů ANO a nestranických odborníků. "Nejsme připraveni vládu hnutí ANO podpořit. Říkali jsme to jasně už před volbami. Máme pro to mnoho důvodů," napsal Gazdík.
Poslanecký klub KSČM si zvolil své vedení. "Na pozici předsedy klubu byl znovu zvolen Pavel Kováčik, místopředsedové jsou Hana Aulická - Jírovcová a Leo Luzar," uvedla po jednání poslaneckého klubu mluvčí strany Helena Grofová.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se pokusí o menšinovou vládu složenou z ministrů ANO a nestranických odborníků. Řekl to serveru iDnes.cz. "Pokud jsme byli všude odmítnuti, tak zkusíme menšinovou vládu. A přijdeme s programem, který částečně i plní program všech stran," řekl Babiš.
Komentátor Martin Fendrych odpovídá na vaše otázky k povolební situaci:
Prezident Miloš Zeman odpovídal v pořadu Týden s prezidentem na otázky ohledně povolebního vyjednávání.
Jednací maraton zahájili v devět hodin komunisté. Začali jednáním výkonného výboru, které plynule přejde do zasedání poslaneckého klubu KSČM. Ten by kolem dvanácté hodiny měl zvolit své nové vedení. Na to naváže jednání ústředního výboru strany. Tématem budou zejména důvody volební prohry a postoj KSČM k blížící se volbě prezidenta.
Připadám si jako tatínek, který předal rodinnou firmu v tom nejlepším možném stavu, a ta je teď v tom nejhorším stavu, strana ztratila jakoukoliv schopnost nastolování témat, říká o sociální demokracii v rozhovoru pro DVTV Jiří Paroubek. Dodává, že ČSSD musí změnit program, není podle něj nutné s Babišem prohrávat.
Nově zvolení poslanci ČSSD se dnes sejdou, aby si zvolili vedení poslaneckého klubu.
Také KSČM na dnešek svolala výkonný výbor i ústřední výbor, které se budou zabývat důvody volební prohry i postojem strany k nadcházející volbě prezidenta. Očekává se rovněž, že poslanci KSČM zvolí nové vedení svého klubu. První zasedání poslaneckého klubu a volba jeho vedení čeká večer také sociální demokraty.
Širší vedení lidovců se dnes schází v Praze kvůli zhodnocení volebního výsledku. KDU-ČSL nejprve čeká jednání celostátního výboru, který rozhodne o povolebním směřování strany. Předsednictvo už doporučilo odchod do opozice, stejné hlasy zaznívají i z regionů. Na následující celostátní konferenci, která je nejvyšším lidoveckým orgánem mezi sjezdy, se bude jednat o příčinách volebního neúspěchu a o setrvání Bělobrádka v čele strany. Členové předsednictva ale zastávají názor, že by Bělobrádek měl ve funkci zůstat.
Pátek 27. října
Dobré ráno z redakce Aktuálně.cz. Pokračujeme v on-line zpravodajství o situaci po volbách do Poslanecké sněmovny.
Prezident také upozornil, že v případě neúspěšné snahy Andreje Babiše sestavit vládu nedá šanci na toto sestavení druhému v pořadí, předsedovi ODS Petru Fialovi. Zeman to odůvodnil tím, že druhá ODS získala ve volbách příliš málo hlasů. (ANO dalo hlas 29,64 procenta voličů, ODS 11,32 procenta).
Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek večer v TV Barrandov pohrozil předčasnými volbami stranám, které by bojkotovaly snahu šéfa ANO Andreje Babiše sestavit vládu.
"Pokud by selhaly tři pokusy o sestavení vlády, tak následují předčasné volby. A to by byla absolutní pitomost. Strany, které by zabránily vzniku funkční vlády, by v případě předčasných voleb drtivě prohrály," tvrdil prezident s tím, že by velmi pravděpodobně ze sněmovny vypadl STAN i TOP 09. "Kdyby sabotovaly vznik funkční vlády, a vytvořily tak předčasné volby, tak si myslím, že by jim to voliči spočítali," podotkl a dodal, že pokladny většiny stran jsou vyprázdněné a těžko by si strany dovolily další předvolební kampaň.
Zeman zároveň avizoval, že by se před takovými volbami obrátil na veřejnost. "Řekl bych, nevolte ty strany, které předčasné volby vyvolaly. Nevolte závistivé a neúspěšné politické strany," prohlásil.
Prezident ale zároveň naznačil, že by mohla vládnout případně vláda Andreje Babiše, i kdyby nezískala podporu většiny Poslanecké sněmovny. Zeman totiž řekl, že by mohl nechat vládnout kabinet v demisi.
Ve světle volebního vítězství hnutí ANO Andreje Babiše a solidního výsledku Strany přímé demokracie Tomia Okamury se v médiích rozproudily diskuse o tom, že by mohlo dojít na jeden ze snů, který se Babišovi zdá, když náhodou spí. Tím snem je zrušení Senátu, píše ve svém blogu na Aktuálně.cz Jiří Pehe. A vysvětluje, proč se Senát zrušit nepodaří.
Hnutí ANO by podle Petra Fialy nemělo mít všechno.
ODS se s KDU-ČSL i se STAN shodla na tom, že opozice by měla vést sněmovní komise pro kontrolu tajných služeb. Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek řekl, že to považuje za důležité pro zachování demokracie v Česku. Strany také jednaly o kandidátech na předsedu sněmovny - KDU-ČSL zváží, zda podpoří Vondráčka, nebo předsedu ODS Petra Fialu. Podle předsedy STAN Petra Gazdíka by ODS jako nejsilnější opoziční strana měla mít toto právo a Fiala je vhodným kandidátem. Opoziční předseda sněmovny by podle Fialy garantoval, že parlament bude plnit všechny své funkce.
Petr Gazdík vyloučil, že by se chovali nepřátelsky vůči hnutí ANO.
Předseda SPD Tomio Okamura po jednání s hnutím ANO tvrdil, že našli společnou řeč.
Předseda ODS Petr Fiala nechce spekulovat, zda by stál o podporu KSČM, SPD nebo hnutí ANO při své kandidatuře na post předsedy sněmovny. Bez podpory alespoň jednoho z těchto uskupení by se neobešel.
Gazdík odmítl slova Andreje Babiše, že by se Starostové k ANO chovali nepřátelsky. Přivítal ale, že nebudou jednání s ANO o vládě pokračovat.
Šéf Starostů Petr Gazdík upozornil, že v minulosti patřil post předsedy sněmovny druhé nejsilnější straně. Jak ale bude STAN postupovat, zda podpoří kandidáta ODS Petra Fialu, se STAN rozhodne až 7. listopadu.
Starostové po jednání s ODS připustili nanejvýš dílčí změny jednacího řádu sněmovny.
Lidi mě tlačí do vlády s ANO, ale podívejte se, jak Babiš vyžvejknul KDU a ČSSD, říká lídr pirátů Ivan Bartoš v rozhovoru pro DVTV.
Radim Fiala (48) je poslancem už od roku 2006, původně působil v ODS. Ze strany vystoupil kvůli nesouhlasu se zvyšováním daní, které prosazovala vláda někdejšího premiéra Petra Nečase. V části končícího volebního období byl místopředsedou rozpočtového výboru a členem organizačního výboru.
Babiš prý také nesouhlasil s referendem o vystoupení s EU. Na toto téma je ANO podle Okamury citlivé.
ANO podle Okamury "nepovažuje za aktuální" návrh na zrušení Senátu, dalších pět programových bodů SPD prý Babišovo hnutí neodmítá.
Okamura opakuje, že při jednáních s hnutím ANO zatím nepadlo ani slovo o vládní spolupráci či podpoře menšinové vlády. Příští týden se ale zástupci SPD sejdou s ANO už potřetí, mají naplánované i jednání s piráty.
Okamura zopakoval, že je na 6. listopadu pozván k prezidentovi Miloši Zemanovi do Lán, den nato se hnutí rozhodne, jak bude postupovat v prezidentské volbě.
Předsedou poslaneckého klubu SPD byl zvolen Radim Fiala, místopředsedou Radek Rozvoral.
Sledujte živě vyjádření poslanců SPD:
Hnutí SPD má nyní podle předsedy poslaneckého klubu Radima Fialy zhruba 7000 členů, dalších přibližně 4500 přihlášek se zpracovává.
Okamura podotkl, že před sněmovními volbami se hlásilo pět desítek lidí týdně, od víkendových voleb jich projevilo zájem už více než dvojnásobek tohoto počtu.
Lidovci asi míří do opozice. Poslechněte si Pavla Bělobrádka:
Poslechněte si vyjádření Jaroslava Faltýnka o možné dohodě s SPD.
Lidovci a Starostové a nezávislí (STAN) chtějí ve sněmovně úzce spolupracovat a sdílet informace. Není vyloučeno ani to, že by společně usilovali o pozici místopředsedy dolní komory Parlamentu, řekli novinářům zástupci obou uskupení po prvním povolebním jednání. O společném postupu chtějí KDU-ČSL a STAN jednat i pro nadcházející senátní volby.
"Chceme, aby naše oba poslanecké kluby koordinovaly svoje kroky v názoru na ty nejdůležitější otázky. Jsme ochotni sdílet naše kapacity tak, abychom mohli pokrýt celou agendu," řekl po jednání předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.
Podle šéfa SPD Tomia Okamury bude podoba vlády záležet také na průběhu první schůze nové zvolené sněmovny. Pokud by podle něj úspěšně proběhla zahajovací schůze, otevírá se další varianta následného vývoje. Předseda SPD řekl, že to, jestli první schůze sněmovny bude nebo nebude ukončena, je důležitý moment z hlediska legislativy, rozhodne se totiž o tom, jak velkou roli začne v tu chvíli hrát prezident republiky.
"Pokud by se na první schůzi odsouhlasily počty výborů a byla následně ukončena, tak Andrej Babiš může v tom případě navrhnout ministry a vláda pak může bez důvěry sněmovny vládnout. Druhá varianta je, že by schůze neskončila. Pak mají poslanci stále v rukou, zdali se vláda ujme moci, nebo ne. Proto je důležité, jak první schůze proběhne a zda nebude přerušena. Po první schůzi sněmovna totiž ztrácí jakoukoliv pozici a sílu, jak zabránit menšinové vládě," řekl Okamura.
Šéf ODS Petr Fiala trvá na tom, aby se předsedou sněmovny stal on.
Středočeská TOP 09 navrhuje do nejužšího vedení strany senátora a místostarostu Dymokur na Nymbursku Tomáše Czernina. Usnesl se na tom tento týden krajský výbor TOP 09, řekl to předseda středočeské organizace TOP 09 Jan Jakob.
O Czerninovi se mluví jako o jednom z možných nástupců Miroslava Kalouska, který na listopadovém sněmu nebude obhajovat funkci předsedy. "Krajský výbor téměř jednomyslně podpořil Tomáše Czernina do nejužšího vedení TOP 09. Bez toho, že bychom upřesňovali, zda má být předseda či místopředseda, ale minimálně by měl být na pozici místopředsedy," tlumočil Jakob stanovisko krajského výboru, tedy nejširšího vedení krajské organizace. "Předpokládáme, že se o tom bude dál diskutovat," dodal.
Přímý přenos: Tisková konference po jednání STAN a KDU-ČSL.
Jaké jsou programové průsečíky Tomia Okamury a ANO? Poslechněte si ho na videu:
Daniel Prokop z agentury Median se domnívá, že poslední nerozhodnuté voliče vehnala do náruče hnutí ANO kauza lithium.
Poslední váhající voliče vehnalo do náruče ANO lithium https://t.co/tFOP227dI8
— Jan Lipold (@jan_lipold) October 26, 2017
První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek před novináři zdůraznil, že jeho podpora pro Miloše Zemana není nic nového. "Svůj názor jsem řekl asi 150krát. Osobně Miloše Zemana znám dlouho, vážím si ho jako člověka, dám mu svůj hlas," sdělil.
Lídr hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura se může stát místopředsedou sněmovny, jak požaduje. Po schůzce zástupců obou hnutí řekli představitelé ANO novinářům, že respektují právo SPD na tuto pozici. Koho si pak hnutí SPD vybere, bude záležet čistě na něm, uvedl kandidát ANO na šéfa dolní komory Radek Vondráček. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek také řekl, že osobně podpoří v prezidentské volbě současnou hlavu státu Miloše Zemana.
"Principiálně chceme ctít systém poměrného zastoupení, z tohoto pohledu volební výsledek SPD odpovídá tomu, aby měli člověka ve vedení sněmovny," řekl šéf poslanců ANO Faltýnek. Jaký to bude kandidát, to už je na zodpovědnosti SPD, dodal Vondráček. "Nebudeme zasahovat do vnitřního jednání, takže bude-li jejich kandidátem pan Okamura, tak to bude pan Okamura," konstatoval.
Sociální demokrat Aleš Urban, který se proslavil fotomontáží, kde vyobrazil špičky ČSSD jako novozélandské ragbisty, nepřestává chrlit obrázky ani po volbách…
Koncert jedna radost. #oda #nedarise #koalice #dirigent #web pic.twitter.com/BLyl71uLuG
— Aleš Urban (@urbanales89) October 26, 2017
Sociální demokraté šli na jednání s SPD s tím, že už oznámili odchod do opozice. Také pro ně proto bylo hlavním tématem sestavování vedení sněmovny. "Bavili jsme se o tom, jaké jsou naše možnosti a jaký budeme mít prostor k tomu, abychom zhodnotili mandáty, které máme," řekl Zaorálek.
K volbě předsedy sněmovny, o kterého mají zájem vítězné hnutí ANO i druhá ODS, uvedl Zaorálek, že závisí na dohodě koalice. "Tím naznačuji, že pro ČSSD tohle není věc úplně stěžejní," řekl Zaorálek.
Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura kritizuje strany, které hned po volbách ohlásily odchod do opozice. "Na co se teda nechaly zvolit a za co budou brát sto tisíc, když nehodlají prosazovat svůj program?" ptal se.
Fiala i Vondráček jsou dobrá jména, odpověděl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na dotaz, zda měl post předsedy sněmovny připadnout hnutí ANO či ODS. Další debata bude podle něj spojená s obsazováním dalších funkcí sněmovny.
Zásadním tématem schůzky bylo složení sněmovny, řekl po jednání KDU-ČSL a ODS předseda lidovců Pavel Bělobrádek. "Od ODS jsme slyšeli, že mají ambice na předsedu sněmovny Petra Fialu. My to určitě zvážíme, protože stejnou ambici má i hnutí ANO jako vítěz voleb," řekl Bělobrádek.
Strany se zatím na jednáních vyhýbají debatám o možných koalicích či podpoře menšinové vlády. Lídři se shodují, že tématem debaty je zejména složení vedení sněmovny.
Předseda ODS po jednání s KDU-ČSL uvedl, že jeho strana nechce zvyšovat počet výborů. Jeho názor potvrdil i předseda nového poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. "Jsem přesvědčený, že 18 výborů je dostatečný počet. Pokud přijde někdo s nápadem, že to rozšíříme, a ten nápad bude dobře odůvodněný, tak to určitě budeme diskutovat. V této chvíli nevidím žádný důvod," řekl Stanjura.
Bavorští politici komentují výsledek českých voleb. "Český volič promluvil. Ale mám trochu pocit, že i v Česku se dá vypozorovat proces z jiných zemí Evropy a světa. I tam je vidět, že lidé rádi volí někoho, kdo přináší jednoduchá řešení," řekl bavorský státní tajemník Marcel Huber
ODS nechce zvyšovat počet výborů ve sněmovně. Novinářům to řekli předseda strany Petr Fiala a šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura. Občanští demokraté po jednání s KDU-ČSL také uvedli, že neočekávají hlubší integraci pravice, jsou ale připraveni spolupracovat s partnery v těch oblastech, kde na tom bude programová shoda.
Ano, je to tak, byl jsem v neděli přijat do TOP 09 a zaplatil jsem již členské příspěvky, které jsou podmínkou členství," reagoval Jiří Pospíšil na dotaz Aktuálně.cz. Jestli má ambice nahradit Miroslava Kalouska na postu předsedy strany, Pospíšil nechtěl říct.
"Já jsem nyní v pozici, kdy se zapojím do vnitrostranické debaty. Pokud se vůbec rozhodnu kandidovat do nějaké funkce, tak to bude na základě této debaty. Bylo by zvláštní, kdybych vstoupil a měl od začátku nějaké super ambice. Pokud budu mít pocit, že v nějaké funkci můžu pomoci, tak kandidovat budu. Ale třeba budu pomáhat TOP 09 z pozice řadového člena," vysvětlil Pospíšil.
Vstupovat do úspěšné strany podle Pospíšila není žádné gesto. "Když se mě ptali, kdy vstoupím, tak jsem řekl, že není třeba, když má TOP 09 dvojciferné výsledky. Teď mám pocit, že je dobré, nutné a morálně správné se přihlásit, když strana padá dolů," přiznává svou motivaci europoslanec.
Okamura si s Babišem naplánoval další schůzku.
TO si pochvaluje schůzku s ANO. Prý ANO podpořilo několik programových bodu SPD... A domluvili si s A. Babišem další schůzku na úterý... pic.twitter.com/GMbX3kJMQj
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 26, 2017
Europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se stal řádným členem TOP 09 na Praze 6. Informoval o tom předseda pražské TOP 09 Martin Dlouhý. Pospíšil kandidoval za TOP 09 do europarlamentu jako nestraník, předtím byl místopředsedou ODS.
Vedení Strany práv občanů (SPO) dalo kvůli neúspěchu ve volbách své funkce k dispozici. Stranu chce vést do mimořádného sjezdu, který byl svolán na březen. Strana to uvedla v prohlášení umístěném na webových stránkách. Ke straně má blízko prezident Miloš Zeman, který stál za jejím založením. Ve vedení strany jsou jeho blízcí spolupracovníci. SPO ve volbách získalo pouze 0,36 procenta hlasů, za cíl měla dostat se do sněmovny. O čtyři roky dříve strana získala důvěru 1,51 procenta voličů.
Do sedmého listopadu je hodně času, opakuje šéf ODS Petr Fiala:
Nechci, aby byl prezidentem Miloš Zeman . Do 7/11 oznamime, zda postavíme svého kandidáta, nebo koho jiného podpoříme... Teď šéf ODS Fiala. pic.twitter.com/rDUiQdNE5O
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 26, 2017
"Nesu náš volební program, aby se na něj zástupci hnutí ANO podívali, a řekli nám, co je k diskusi a co není. Chceme se bavit také o podpoře pracujících rodin s dětmi, pro nás je velice zásadní, aby byla přeskupena sociální podpora od parazitujících a nepřizpůsobivých skupin obyvatel směrem k těm, kdo pracují a chovají se řádně. Podpora rodin musí být podpořena například čistým trestním rejstříkem než podporovat parazitující skupiny obyvatel. A třetí bod programu, na který se zeptáme, je zrušení Senátu. Andrej Babiš nám svým způsobem tento bod programu převzal. To je velké téma, které je třeba rozjednat," řekl Okamura před jednáním s vítězem voleb.
"Předneseme naše tři další programové body a chceme diskutovat o tom, jak se na ně vítěz voleb dívá. První je řešení otázky exekutorů, chceme zestátnění exekutorů, chceme zrušení 21procentní DPH u nákladů na exekuce, chceme také změnu systému tak, aby se lidé mohli dostat jednodušeji z dluhových pastí," vypočítával šéf SPD své plány.
"Chceme od Andreje Babiše informaci, jak vyhodnocuje první kolo jednání s politickými stranami, abychom se mohli zamyslet nad naší pozicí a jak to bude ve sněmovně dál," řekl Okamura před začátkem jednání.
Okamura před dnešním jednáním s ANO také uvedl, že s prezidentským kandidátem hnutí počká do konce lhůty pro podání kandidatury, která je 7. listopadu. Podporu dá SPD jen prezidentskému kandidátovi, který bude naplňovat její program. Pokud nikdo takový nebude, zváží vlastního kandidáta. Okamura přitom nechtěl potvrdit ani vyloučit, že by kandidátem mohl být on sám. Se současným prezidentem Milošem Zemanem vidí ale hodně programových shod, chce o tom mluvit i na setkání s hlavou státu 6. listopadu v Lánech.
Šéf hnutí SPD Tomio Okamura řekl, že by ale byl rád ve vládě, protože by to usnadnilo prosazení programu. Hnutí ANO zatím koaliční spolupráci s SPD vylučuje.
V debatě o vedení sněmovny SPD žádá o křeslo v čele bezpečnostního výboru. Jméno kandidáta do čela výboru Okamura neprozradil. SPD chce usilovat i o vedení zahraničního a hospodářského výboru.
Okamura zopakoval, že vzhledem k výsledkům voleb SPD respektuje právo hnutí ANO na předsedu sněmovny. SPD žádá křeslo místopředsedy, navrhla na něj Okamuru. SPD je prvním subjektem, se kterým ANO zahájilo druhé kolo povolebních jednání. Mluvit dnes chce o programových prioritách, SPD hovoří o reformě systému sociálních dávek či o zrušení Senátu.
Tomio Okamura přichází na jednání s ANO.
TO přichází na jednání s ANO. Nese volební program strany a chce, aby Babis řekl, co by podpořil. TO nevyloučil kandidaturu na prezidenta pic.twitter.com/Avi6xBIF8A
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) October 26, 2017
Plzeňský hejtman na Facebooku zveřejnil "13 poučení pro ČSSD". Výsledek voleb označuje za "pořádný výprask".
Zveřejnil(a) Josef Bernard dne 26. Říjen 2017
Události posledních dní jsme sledovali živě zde:
Jednání se podle politiků zatím točí především kolem budoucího uspořádání sněmovny. Funkci předsedy pro sebe chtějí vítězné hnutí ANO, které prosazuje dosavadního místopředsedu komory Radka Vondráčka, a ODS.
Podle občanských demokratů by byl ideálním kandidátem na šéfa sněmovny předseda strany Petr Fiala.
Do jednání se středopravicovými stranami se zatím nezapojuje TOP 09, která čeká na ustavení klubu. Její šéf Miroslav Kalousek v úterý oznámil, že už nebude obhajovat funkci předsedy, aby usnadnil dohodu na spolupráci, které by mohly bránit výhrady k jeho osobě.
Sérií schůzek budou pokračovat povolební vyjednávání stran, které se dostaly do sněmovny. Hnutí ANO začne druhé kolo jednání s představiteli hnutí Svoboda a přímá demokracie, které čekají i rozhovory s ČSSD a odpoledne také ustavující zasedání poslaneckého klubu.
Jednání si naplánovali i občanští demokraté, kteří budou hovořit s lidovci a zástupci Starostů a nezávislých. Obě strany, jejichž projekt volební koalice v červnu zkrachoval, budou jednat také spolu.
Analytiky překvapil úspěch SPD v čele s Tomiem Okamurou.
Vážení čtenáři, začíná čtvrtý povolební den. Veškeré dění i nadále sledujeme on-line.