Potvrzeno: Poslanec ČSSD opsal diplomovou práci

Martina Machová Sabina Slonková, Martina Machová
10. 6. 2011 6:00
Poslanec Miroslav Svoboda díky ní získal titul Ing., ale vracet ho přesto nehodlá
Miroslav Svoboda už si nepamatuje, jak se to mohlo stát.
Miroslav Svoboda už si nepamatuje, jak se to mohlo stát. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vysoká škola finanční a správní potvrdila, že poslanec ČSSD Miroslav Svoboda předložil k získání titulu inženýra z velké části opsanou diplomovou práci.

Škola to uvedla ve stanovisku, které si vyžádalo Aktuálně.cz, když před dvěma týdny obsáhlé zkopírované pasáže ve Svobodově diplomce odhalilo.

"Neuvedl citované zdroje, a tím pádem je jeho práce částečně opisem," stojí v písemném stanovisku, které tlumočila ředitelka pro marketing a komunikaci školy Jana Víšková.

Toto je mail, který vše potvrzuje.
Toto je mail, který vše potvrzuje. | Foto: Aktuálně.cz

Z detailní analýzy vyplynulo, že Svoboda takřka doslovně a bez udání zdroje okopíroval například dvě kompletní kapitoly své diplomové práce. Jednu opsal z článku ekonoma Miloslava Heziny, druhou překopíroval z přílohy k vládnímu usnesení. Nejdelší souvisle opsaná pasáž zabírá plných deset stránek poslancovy práce, jinde kopíroval po celých odstavcích.

I když je opisování, v akademickém světě jeden z nejtěžších prohřešků, nyní potvrzeno i autoritou školy, sociální demokrat rozhodně jakoukoli sebereflexi odmítá. Titul vracet nehodlá a nemíní ani odstoupit z doktorandského studia, které díky nečestně získanému titulu inženýra zahájil.

Podobně se k případu svého poslance a vlivného muže politického zákulisí staví i sociální demokracie, zejména její předseda Bohuslav Sobotka, jehož redakce Aktuálně.cz s případem konfrontovala.

Trapné! Ale titul nevrátím

Vysoká škola finanční a správní už dříve uvedla, že Svobodův případ je takového rázu, že kdyby to vysokoškolský zákon umožňoval, politik by o titul přišel.

Poslanec však neuvažuje nejenom o vrácení pochybného titulu, ale nehodlá z případu vyvodit ani politickou odpovědnost, tedy že by se například vzdal poslaneckého mandátu.

Kdo je poslanec Svoboda

Miroslav Svoboda

  • Do nynější sněmovny se dostal až jako náhradník za Martina Pecinu. Ač nemá nyní významné funkce, řadí se mezi vlivné postavy pražské politiky.
  • Mandát, který získal poprvé v roce 2002, neobhájil před rokem napřímo díky zásahu voličů. Ti jej jako trojku na pražské kandidátce ČSSD "vykroužkovali" - dali hromadně preferenční hlasy níže postaveným kandidátům.
  • Svoboda se v minulosti ve sněmovně profiloval jako člen rozpočtového výboru.
  • V roce 2007 umožnil při takzvaném porcování medvěda (poslanci přidělují přímo státní dotaci projektům podle svého uvážení), aby podnikatel z jeho volebního okrsku získal jeden z tehdy největších příspěvků - 23 milionů korun.
  • V minulosti vedl také tenisový tým poslanců, který si nechával proplácet cesty na turnaje do zahraničí.
  • Je znám schopností komunikovat s takzvanou šedou zónou pražské politiky, například s Tomášem Hrdličkou z ODS.

Svoji opsanou diplomovou práci totiž nepovažuje za podvod.

"Je mi to celé nesmírně trapné. Titul ale vracet nebudu, vystudoval jsem totiž řádně. Chodil jsem tam pět a půl roku. Teď hledám cestu, zda mohu práci otevřít a předělat, aby bylo vše v pořádku," prohlásil Svoboda.

I když tvrdí, že práci napsal skutečně sám, neumí vůbec věrohodně vysvětlit, jak se do ní dostaly celé doslovné kapitoly cizích textů. Tvrdí, že je zřejmě dostal v podkladech, možná prý od školy, a nebyly na nich nikde uvedeny zdroje.

"Rozhodně jsem to nezatajoval úmyslně. Nemělo by to přece logiku. Kdybych věděl, že jsou to něčí odborné práce, tak bych to tam samozřejmě uvedl," prohlásil.

Na otázku, proč vůbec do své práce doslovně kopíroval dlouhé pasáže z cizích textů a proč při tom používal i stejné grafické prvky, jaké zvolili skuteční autoři, ale také odpovědět nedokázal.

Sobotka má jednání

Na stanovisko školy, které nyní získalo Aktuálně.cz, se v první reakci na plagiát odvolávala sociální demokracie, již Svoboda zastupuje jak ve sněmovně, tak v zastupitelstvu a na radnici v Praze 10.

Její lídři nejprve řekli, že poslance vyzvou minimálně k nové obhajobě inženýrského titulu, pokud škola opisování potvrdí, ale nyní své kroky oddalují.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka například stále trvá na tom, že oficiální stanovisko školy nemá.

"Žádné oficiální vyjádření školy nemám. Ptal jsem se v úterý pana poslance Svobody a on říkal, že žádné vyjádření nemá," řekl Sobotka.

Když ho redakce upozornila, že už zmíněné stanovisko k dispozici má a že pro poslance nevychází pozitivně, Sobotka se odpovědi vyhnul. Na opakovanou žádost o postoj se omluvil s tím, že má další jednání.

Jediným radikálním názorem z vedení ČSSD tak stále zůstává výrok místopředsedy Jiřího Dientsbiera, kterému redakce předložila Svobodovu diplomovou práci a pro srovnání také texty, z nichž se v ní bez přiznání opisoval.

"Je to obrovská osobní ostuda, zcela jistě by měl ten titul vrátit. Celé ho to diskvalifikuje pro jakoukoli veřejnou funkci," řekl na to Dientsbier.

Škola už případ uzavřela

Svobodův příběh nyní zřejmě mohou uzavřít jen jeho straničtí kolegové, protože škola za ním navzdory jasnému opisování udělala tlustou čáru. Rektorka univerzity se s politikem na jeho žádost minulý pátek sešla a nehodlá už v kauze podnikat žádné kroky.

Na schůzce prý rektorka připustila, že pochybila i škola, když vedoucí Svobodovy diplomové práce a její oponentka opsané pasáže neodhalili.

"Nesplnili dobře svou roli... Rektorka školy i pan poslanec vyjádřili politování nad touto situací a pan Svoboda deklaroval, že dnes by práci vypracoval pečlivěji," uvedla marketingová ředitelka školy Víšková.

Oba pedagogové už ze školy odešli.

Z pochybného inženýra doktorem

Vysoká škola finanční a správní už také podle mluvčí Magdaleny Strakové připravila dopis o Svobodově provinění pro Policejní akademii, kde hodlá podle zjištění Aktuálně.cz politik na základě zpochybněného inženýrského titulu pokračovat ve studiích a získat o stupeň vyšší titul doktora.

Dekret přidělující Svobodovi vedoucího pedagoga k doktorátu. Pan docent už se jednou osvědčil...
Dekret přidělující Svobodovi vedoucího pedagoga k doktorátu. Pan docent už se jednou osvědčil... | Foto: Ondřej Besperát

"Paní rektorka se hned v pondělí rozhodla a připravila dopis pro tuto školu," uvedla mluvčí Straková.

Při pátrání po podrobnostech Svobodovy studijní kariéry se ukázalo, že vedoucím jeho doktorandského studia na Policejní akademii byl původně určen stejný pedagog, který dohlížel i na "opsanou" diplomovou práci na VŠFS.

Po upozornění Aktuálně.cz však Policejní akademie ale oznámila, že vedoucího změní.

Miroslav Svoboda má momentálně doktorandské studium už několik měsíců přerušeno, avšak redakci ujistil, že ho hodlá dokončit.

Myslí si, že po odhalení opsané diplomové práce na inženýra mu může úspěšně složený doktorát vrátit jeho akademickou čest.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Ozbrojenci propustili unesené studenty z nigerijské školy

Ozbrojenci v sobotu propustili 42 lidí, včetně 27 studentů, které unesli minulý týden z internátní školy v nigerijském státě Niger. Oznámil to podle agentury Reuters guvernér státu v severní centrální části nejlidnatější africké země.

Propuštěno bylo 27 školáků, tři zaměstnanci státní střední školy a jejich příbuzní. Ozbrojený gang minulý týden vtrhl do školy v okrese Kagara a přemohl ostrahu. Při útoku byl zabit jeden chlapec.

Unesení studenti, personál a příbuzní Vládní vědecké střední školy v Kagaře jsou opět na svobodě a v péči vlády státu Niger, oznámil na guvernér Abubakar Sani Bello.

Únosy ozbrojenými skupinami s požadavky výkupného jsou v mnoha severních státech Nigérie běžné, poznamenala agentura Reuters. Mnozí únosci bývají ozbrojeni a přijíždějí na motocyklech. Dříve za únosy v Nigérii stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají i jiné ozbrojené skupiny.

Ještě rozsáhlejší únos než ten z minulého týdne se odehrál v noci ze čtvrtka na pátek, kdy neznámí ozbrojenci v noci na dnešek z dívčí školy v obci Jangebe ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie unesli 317 studentek. K okamžitému a nepodmíněnému propuštění dívek vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 51 minutami

USA uvolnily na pomoc ekonomice 1,9 bilionu dolarů

Americká Sněmovna reprezentantů schválila v sobotu návrh souboru opatření na podporu americké ekonomiky zasažené pandemií covidu-19 v objemu 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů korun). O navrhovaném balíčku bude ještě hlasovat Senát.

Pro amerického prezidenta Joea Bidena je schválení podpůrných opatření prvním legislativním vítězstvím v Kongresu. Jeho demokraté však ještě musí vyřešit, jak v souboru opatření ponechat návrh na zvýšení minimální hodinové mzdy ze 7,25 dolaru na 15 dolarů. Návrh, který je hlavní prioritou pro progresivistickou část demokratů by mohl z balíku vypadnout kvůli komplikovaným schvalovacím pravidlům v Senátu.

Díky demokratům, kteří na rozdíl od Senátu těsně ovládají Sněmovnu reprezentantů, balíček nad ránem prošel v poměru hlasů 219 ku 212. Z amerického záchranného plánu mají být financovány vakcíny a zdravotnický materiál a další finanční pomoc postiženým domácnostem, malým firmám i regionálním a místním vládám.

Demokraté tvrdí, že balíček je nezbytný v boji s pandemií, která si v USA vyžádala už přes 500 000 životů. Miliony lidí kvůli ní přišly o práci. "Američané musí vědět, že jejich vláda je tu pro ně," prohlásila šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Podle republikánů je takový pomoc zbytná, podle nich jde jen 9 procent přímo na boj proti koronaviru.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 1 hodinou

Skikrosařka Kučerová byla sedmá na SP v Gruzii

Skikrosařka Nikol Kučerová byla sedmá na Světovém poháru v Bakuriani a zajela nejlepší výsledek v sezoně. Sedmnáctiletá Diana Cholenská si v Gruzii 15. místem vytvořila kariérní maximum.

Jednatřicetiletá Kučerová v Bakuriani, kde startovalo šestnáct lyžařek, zvládla první vyřazovací jízdu a z druhého místa postoupila do semifinále. V něm obsadila čtvrté místo a nastoupila do malého finále, v němž si třetí příčkou zajistila celkovou sedmou pozici. Cholenská nedokončila čtvrtfinálovou jízdu.

Závod vyhrála Švýcarka Fanny Smithová a po pátém vítězství v sezoně ovládla potřetí v kariéře celkové hodnocení SP ve skikrosu. Mezi muži se z premiérového pohárového triumfu radoval Němec Florian Wilmsmann.

V březnu čekají skikrosaře závěrečné dva závody v ruském Sunny Valley a švýcarském Veysonnaz.

SP ve skikrosu v Bakuriani (Gruzie):

Muži: 1. Wilmsmann (Něm.), 2. Mobärg (Švéd.), 3. Schmidt, 4. Leman (oba Kan.).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Howden (Kan.) 562 b., 2. Lenherr 347, 3. Regez (oba Švýc.) 341.

Ženy: 1. Smithová (Švýc.), 2. Näslundová (Švéd.), 3. Bergerová Sabbatelová (Fr.), 4. Thompsonová (Kan.), …7. Kučerová, 15. Cholenská (obě ČR).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 11 závodů): 1. Smithová 765, 2. Thompsonová 457, 3. Bergerová Sabbatelová 414, …13. Kučerová 174, 29. Cholenská 35.

před 1 hodinou

V Adelaide vyhrála Šwiateková, po Roland Garros má druhý titul

Polská tenistka Iga Šwiateková vyhrála turnaj v Adelaide a po loňském senzačním triumfu na grandslamovém Roland Garros získala na okruhu WTA druhý titul. Světová osmnáctka ve finále porazila druhou nasazenou Švýcarku Belindu Bencicovou dvakrát 6:2.

Devatenáctiletá Šwiateková neztratila v pěti zápasech na tvrdém povrchu v Adelaide ani set. Finále trvalo jen hodinu a šest minut, Bencicová v něm soupeřce pomohla osmi dvojchybami a v obou sadách přišla dvakrát o servis. Vítězka ji při svém podání nepustila ani k jedinému brejkbolu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy