Postup StB v kauze Gott: Zábor majetku, výslech rodičů

Eliška Bártová Eliška Bártová
1. 8. 2009 10:00
StB podrobila oba Gottovy rodiče několikahodinovým výslechům kvůli jeho emigraci
Křest CD Karla Gotta
Křest CD Karla Gotta | Foto: Jiří Herman/www.hermina.cz

Praha - V létě 1971 zůstal Karel Gott "za kopečky". Komunistický režim propadl panice. Když se zpěvák nevrátil ve stanovený termín do vlasti, zahájila StB jeho stíhání.

Nastal kolotoč výslechů zpěvákových rodičů, přátel, známých, dohadování se zpěvákem, zda se vrátí a za jakých podmínek, a nakonec rychlé odpuštění, když ikona svou vlast ujistila, že nechce emigrovat.

Archivní dokumenty, které shromažďovala StB ke "Kauze Gott", přesně ukazují, jaké byla totalitní tajná policie s to použít praktiky: nátlak, výslechy, zastrašování.

Lze to ilustrovat například na tom, jak probíhaly výslechy rodičů Karla Gotta a co vše StB našla v jejich domech.

Čtěte více:
O tanečcích kolem Gottovy "cvičné emigrace"

Pásky, desky, paroží

Ještě v týž den, co tajná policie Gotta obvinila, provedla domovní prohlídku ve vile jeho rodičů na Praze 10.

"36 ks magnetofonových pásků, 2 ks filmu 8mm, 1 ks magnetofonového pásku rozmotaný, 333 obalů s velkými gramofonovými deskami," zapsala si mimo jiné StB. Kromě Gottových nahrávek zabavila i obálky s dopisy.

O dva dny později s povolením prokurátora prohlížejí také druhý dům Gottových v Jevanech.

Tady už soupis zabavených věcí čítá stovky položek. Z něj je patrné, že tajná policie prozkoumala celý dům od sklepa přes spíž až po půdu, zahradu i garáž.

Do seznamu zajištěných věcí si zanesla například peřiny, povlaky, ozdobná paroží, obrazy, či dokonce zahradnické kolečko nebo samovar.

Z dochovaných záznamů vyplývá, že rodiče zpěváka se proti zásahu bránili s tím, že jde o jejich majetek, nikoliv majetek syna. StB však na jejich argument nepřistoupila a zakázala jim věcmi disponovat: pokud se zpěvák nevrátí, propadne všechen zaevidovaný majetek státu.

Byl citlivý, vypověděl otec

Ve stejný den byli zpěvákovi rodiče předvoláni k výslechu do centrály StB v Bartolomějské ulici. Otce Karla Gotta si tajná policie předvolala dvakrát, na dotazy StB odpovídal déle než pět hodin.

Tajnou policii zajímalo především, s kým se Gott stýkal, proč se rozhodl zůstat v zahraničí a také jaký je jeho majetek.

"Pokud se týká důvodů, které mohly jeho rozhodnutí nevrátit se do republiky ovlivnit, uvádím, že si stěžoval na potíže pracovního charakteru," uvedl Gottův otec ve výpovědi. "Například mu v televizi vyčítali, že jej nemohou vysílat, protože má dlouhé vlasy... dále jej pozlobilo i to, že nebyl vysílán asi 20minutový pořad o jeho vystoupení v Moskvě."

Zpěvákův otec popsal ještě další důvody - jako například nespokojenost s množstvím hraných písní. "...Byl citlivý v práci a měl rád, když mohl vystupovat na koncertech a v televizním vysílání, protože jeho vystoupení sledoval větší počet diváků."

Trvám na tom, že se vrátí, řekla matka

Druhý výslech otce následoval za dva dny a točil se především kolem peněz, které Gott vydělával, a kolem vkladních knížek, které měl k dispozici.

StB si záhy nato nechala zjistit pohyby na tuzexových účtech Karla Gotta. Do záznamů také zahrnula darovací smlouvu, kterou Gott před svým odjezdem převedl svůj podíl na domě v Jevanech na své rodiče.

Právě to tehdejšího vyšetřovatele utvrzovalo v přesvědčení, že zpěvák chtěl skutečně odejít do exilu.

Tajná policie podrobila tříhodinovému výslechu také zpěvákovu matku. Ta před vyšetřovatelem trvala na tom, že její syn se chce vrátit domů.

"...v poslední době před odjezdem do zahraničí byl nějaký divný, neustále hovořil o tom, že zde v ČSSR je mu bráněno v aktivnější činnosti...," píše se v dochované výpovědi Marie Gottové. "Na druhé straně je však pravda, že syn byl a je silně ctižádostivý, že by chtěl ještě dlouhou dobu zpívat a v této souvislosti též vydělat další finanční částky a jak mě i mému manželovi řekl, že po této stránce nebyl v ČSSR spokojen... Přesto však jsem přesvědčena, že se domů vrátí."

 

Právě se děje

před 42 minutami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy