Vláda v hledáčku StB: Fischer, Kohout, Kocáb i Füle

Eliška Bártová Eliška Bártová
17. 7. 2009 7:40
Unikátní databáze dává nahlédnout, o koho se StB zajímala

Praha - V nově zveřejněné databázi osob, o které se zajímala StB, lze nalézt jména hned několika členů současné vlády.

Jak již včera informoval online deník Aktuálně.cz, v databázi StB figuruje jméno současného premiéra Jana Fischera. A kromě něj ještě dalších tří ministrů.

Ze seznamů EZO vyplývá, že se StB zajímala také o ministra zahraničí Jana Kohouta, ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho a ministra pro lidská práva Michaela Kocába.

Databáze, v níž jsou tato jména uvedena, však nevypovídá o tom, jakou roli zmínění politici hráli a proč se o ně StB zajímala.

Redakce Aktuálně.cz však nahlédla do archivních materiálů, které odkrývají, proč se do hledáčku tajné policie dostali.

V databázi lze nalézt i jména dalších dvou současných ministrů Petra Šimerky, který se dostal do databáze v roce 1989 a šéfa resortu zemědělství Jakuba Šebesty. Ten však byl do seznamu EZO zapsán až v roce 1991 - tedy s největší pravděpodobností kvůli prověrce pro práci se státním tajemstvím.

Prověrky pro styk s tajemstvím

Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle
Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle | Foto: Jan Langer

Podle zjištění Aktuálně.cz se premiér Jan Fischer stejně jako ministr Štefan Füle dostali do seznamu EZO kvůli prověrkám pro styk se státním tajemstvím.

Premiér Fischer potvrdil, že v roce 1985, kdy dokončil postgraduální studia na Vysoké škole ekonomické a začal působit ve Federálním statistickém úřadě, skutečně byl StB prověřován.

U Füleho byl záznam do EZO učiněn v roce 1986, kdy skončil studia na Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě. Rok poté nastoupil jako referent odboru OSN na Ministerstvo zahraničních věcí.

Na Füleho vedla svazek rozvědka. Daný dokument, který by vypověděl více, proč se o něj StB zajímala, se však v Archivu bezpečnostních složek nedochoval.

Svazek Míša

Ministr pro lidská práva Michael Kocáb
Ministr pro lidská práva Michael Kocáb | Foto: Naďa Straková

Podle zjištění Aktuálně.cz se dochovaly pouze dva svazky, které StB vedla na dva členy současné úřednické vlády. Na Michaela Kocába, pod krycím jménem Míša a na Jana Kohouta.

Z Kocábova spisu je zřejmé, že byl vnímán jako nepřátelská osoba. Tajná policie na něj začala vést svazek v roce 1983 kvůli působení v kapele Pražský výběr.

"...skupina uvádí skladby, v nichž je silně propagován západní způsob života s orientací na USA," píše se v návrhu StB na zavedení svazku na Kocába. "...značně ovlivňuje myšlení a chování naší mladé generace."

Za cíl si StB stanovila "zamezit další nepřátelské činnosti jmenovaného..." Ve spisu je patrné, jak se StB snažila zamezit vystupování kapely, jak na koncertech, tak v rádiu či v televizi.

V archivech se také dochoval záznam ze schůzky náčelníka StB s ředitelem vydavetelství Supraphon, ve kterém slibuje, že Kocábově kapele nevydá desku. Kromě toho lze v dokumentech najít řadu zápisů s výpověďmi "pramenů."

Například je zachyceno jak jeden z donašečů referoval o koncertě kapely z ledna roku 1983: "... v průběhu vystoupení mladistvé osoby pod vlivem alkoholu a předváděného hudebního repertoáru...prováděli pískot a hlasité vykřikování nesrozumitelných slov, kterými se přiváděli do extáze."

Svazek Kok

O současného ministra zahraničí Jana Kohouta měla StB zájem zřejmě z jiného důvodu. V roce 1984 byl prověřován rozvědkou, která si ho blokovala, aby na něm nezačal pracovat jiný útvar.

Ze spisu pod krycím názvem Kok, ketrý má Aktuálně.cz k dispozici, podrobila StB Kohouta několika lustracím, ze kterých vyšel jako spolehlivý kádr bez protistátního škraloupu.

Ve svazku je také zmíněno, že od roku 1976 byl v SSM a o rok později v SČSP (Svaz čekoslovensko-sovětského přátelství). Na filozofické fakultě, jak uvedl v životopise založeném ve svazku, vystudoval obor vědecký komunismus-historie.

Ministr zahraničí Jan Kohout
Ministr zahraničí Jan Kohout | Foto: Ludvík Hradilek

"V roce 1982 jsem se účastnil SVOČ (Studentská vědecká odborná činnost) s prací na téma: "Strategie KS Západní Evropy v boji proti imperiallismu," píše Kohout ve svém životopise podepsaném v březnu 1984.

Také se dochoval záznam pohovoru StB, kde je hodnocen, jako " přímý, korektní, k nedostatkům kritický." V roce 1986 vstoupil Kohout do KSČ.

Ze spisu ale není jasné, proč se rozvědka po intenzivním zájmu o Kohouta a po řadě negativních lustrací o něj najednou přestala zajímat a usilovat o jeho spolupráci.

Ministr Kohout o svazku vedeném na jeho jméno prý nevěděl. "O žádném svazku na něj vedeném, či zájmu StB o jeho osobu neví," tlumočil ministrovu reakci jeho mluvčí Milan Řepka. "Je držitelem prověrky NBÚ na stupeň přísně tajné, a to již dvakrát po sobě."

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy