Spis odkryl, jak zasáhla StB proti Karlu Gottovi

Eliška Bártová Eliška Bártová
1. 8. 2009 22:50
Praktiky tajné policie v kauze Gott: Represe, výslechy, odpuštění
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Je počátek srpna roku 1971, Karel Gott je již měsíc bez povolení v zahraničí. Z československého idolu se stal nečekaně rebel a StB zahajuje jeho trestní stíhání.

"...stíhám Karla Gotta... jako obviněného z trestného činu opuštění republiky," uvádí se v dokumentu datovaném 2. srpna a podepsaném vyšetřovatelem Vlastimilem Cibulkou.

Ačkoliv sám zpěvák nazval tento pobyt jen "cvičnou emigrací", ze spisů StB lze vyčíst, že tehdejší režim z toho měl těžkou hlavu.

Dochovaný spis StB tak dává možnost zrekonstruovat tehdejší události. Především ale podává obraz o tom, jak tajná policie v situaci, kdy se zdálo, že totalitní režim opustila národní ikona, postupovala. A také jak celá anabáze skončila.

V tentýž den, kdy začala tajná policie Gotta stíhat, přijíždějí její příslušníci do domu Gottových rodičů, zabavují majetek, prověřují konta a začíná bezmála tříměsíční kolotoč výslechů.

Přečtěte si:
Co policie zabavila a co řekli k synově emigraci manželé Gottovi

Kromě rodičů StB vyslechla na dvacet dalších svědků, mezi nimi například Josefa Laufera, Milana Chladila, Felixe Slováčka či zástupce firmy Pragokoncert.

"K jeho osobě uvádím, že nevyniká ani vědomostmi, ani inteligencí, avšak jeho profese jej nutí k chytračení," uvedl ve výpovědi šéf zahraničního oddělení Pragokoncertu Jiří Szántó. "Měl veliký sklon všestranně napodobovat světové hvězdy, ne však v uměleckém projevu, ale ve způsobu života, propagace a popularity."

Není tedy divu, že šéf Pragokoncertu František Hrabal nedoporučil, aby byl Gottovi prodloužen pobyt v zahraničí.

Mé podmínky k návratu

Gott sám od počátku vyjednával o řešení svého pobytu - žádal totiž o jeho prodloužení, zároveň si však kladl podmínky.

V dopise z poloviny června adresovaném šéfovi Pragocentru je zformuloval do pěti bodů, které měly být na Gottovu žádost zveřejněny v tisku.

Pod číslem dvě žádá, aby bylo zveřejněno oznámení, "že tento dopis (ministru kultury, pozn. red) obsahoval žádost o povolení pracovního pobytu v cizině a nikoliv moje rozhodnutí odejít ilegálně z Československa".

Kromě toho však mělo v médiích vyjít oznámení, "co bylo učiněno, abychom se v budoucnu s uvedenými obtížemi nesetkávali".

Foto: Archiv bezpečnostních složek

Zároveň zpěvák trval na ujištění, že pobyt v cizině bude prodloužen a bude moci pokračovat v turné po zahraničí.

"V případě, že by nebylo možné takovéto oznámení zveřejnit," píše Gott v dopise Františku Hrabalovi, řediteli Pragokoncertu. "moje víra v dobrou vůli z Prahy nemůže být příliš silná a budu se nadále rozhodovat, jak moji situaci řešit jinak."

V obdobném duchu pak na konci července sepsal dopis také tehdejšímu generálnímu tajemníkovi Gustávu Husákovi.

Vrať se, jinak nejednáme

Jenže vedení tehdejšího režimu s Gottem odmítalo jednat do zahraničí a žádalo, ať se vrátí do vlasti. Když Gott neuposlechl, začalo jeho stíhání.

Gott se do Československa vrátil teprve na začátku září. "Tenkrát nebylo velvyslanectví, byla obchodní mise ve Frankfurtu, kam si nás pozvali a řekli nám, že je tu od nejvyššího šéfa (Gustáva Husáka) taková nabídka, že dohadovat se přes telefony a dopisy není dobré," popsal tehdejší situaci Gott. "Také řekl, že nám zaručuje, že se to vysvětlí a že nebudou žádné persekuce, že nám nikdo neublíží. Vrátili jsme se, abychom to dojednali. A pak jsme pokračovali v našem turné."

A skutečně: od té doby nastal v přístupu StB zásadní obrat. Těsně před příjezdem Gotta sepsala StB ministrovi vnitra přesný harmonogram, jak bude postupovat.

"Správa pasů a víz bude legalizovat pobyt Gotta v zahraničí a vystaví mu novou výjezdní doložku," uvádí se v dochovaném materiálu podepsaném podplukovníkem Miloslavem Košnarem. StB zároveň avizovala, že proti Gottovi nezasáhne a zpěváka nezatkne. "Orgány vyšetřování StB FMV neberou formálně pobyt Gotta v ČSSR na vědomí..."

Na závěr je doporučen pohovor s Gottem, který má podle Košnara provést podplukovník Jiří Jansa, který "Gotta osobně zná".

Přátelské pokárání plukovníka Jansy

Podle záznamu, který se dochoval v archivech, Jansa při pohovoru Gottovi zdůraznil, "že je nevhodné, aby své určité rozpory s Pragokoncertem, rozhlasem a televizí řešil takovouto formou".

"Zmíněné záležitosti nelze řešit na úkor československého státu," uvádí se dále v zápisu z tohoto pohovoru, který trval hodinu a třičtvrtě. "Karel Gott k tomu uvedl, že svoji situaci viděl jako bezvýchodnou, a že byl přesvědčen, že v Československu o něho není zájem."

Lucie Vondráčková křtila své nové CD Fénix - Karel Gott
Lucie Vondráčková křtila své nové CD Fénix - Karel Gott | Foto: Roman Souček

V Jansově zápisu je také poznámka, že Gott vyjádřil vděčnost za shovívavost. "Konstatoval, že je hluboce vděčen za způsob řešení prodloužení délky pobytu a umožnění dalších zahraničních cest."

Na úplný závěr pak Jansa zapsal: "Závazně prohlašuje, že ani v budoucnosti nechce zůstat v zahraničí trvale, protože chce žít v Československu," píše se v dokumentu podepsaném Jansou a Gottem. "Uvědomuje si, že není majitelem sám sebe, že patří do této vlasti, které se cítí zavázán a dlužníkem."

Obrat StB: Jednal v dobré víře

Po tomto pohovoru nabralo dění rychlý spád. Správa pasů a víz zpětně prodloužila Gottovi povolení k pobytu a oficiálně tak zrušili hlášení o zpěvákově emigraci.

Následně pak odbor vyšetřování ministerstva vnitra 15.listopadu 1971 zastavil proti Gottovi trestní stíhání.

Argumentem, proč tajná policie najednou Gottovi jeho provinění odpustila, byla nejasná informace, že si Gott snažil už od počátku prodloužit svůj pobyt.

"...Karel Gott jednal v průběhu června 1971 na čs.obchodní misi ve Frankfurtu nad Mohanem s cílem získat povolení k prodloužení pobytu," píše se v závěrečném usnesení. "I když výsledky jednání nejsou vyšetřovateli k dispozici, nelze vyvrátit tu okolnost, že Karel Gott svůj pobyt v NSR po 1.7.1971 si prodloužil v dobré víře, že mu bude čs.úřady dodatečně prodloužen."

Vyšetřovatel Vlastmil Cibulka, který vedl celé Gottovo stíhání, v závěru konstatuje, že "i když jeho jednání vykazovalo zákonné znaky trestného činu opuštění republiky a řada okolností tento fakt podporovala, k posledně uvedené skutečnosti bylo nutno přihlédnout a společenskou nebezpečnost jeho jednání kvalifikovat jako nepatrnou."

Zpěvákovo stíhání tak bylo po 3,5 měsících formálně zastaveno. Jeho pobyt zpětně legalizován, a zpěvák s novou výjezdní doložkou opět odjel do zahraniční na turné.

 

Právě se děje

Další zprávy