Praha - Na úřady práce přišly ve středu stovky lidí s handicapem kvůli příspěvku na mobilitu. Vyzvala je k tomu rada postižených.
Rada chtěla větším počtem žadatelů upozornit na změny ve vyplácení podpor pro handicapované.
Řada handicapovaných ale o protestu nevěděla. Úředníkům se nápor podařilo zvládat, i když se někde tvořily dlouhé fronty.
"Zvýšený zájem tu je. Stíháme ale přebírat všechny žádosti. Pracovníci byli zvyklí už dřív, že počátkem roku chodí víc lidí," řekla vedoucí oddělení dávek úřadu práce Prahy 4 Jana Zimová. Kolik postižených si přišlo o dávku zažádat, ale nedokázala říct. Podobně na tom byly i další úřady v České republice.
V jednom z pražských úřadů se ale podle mluvčí ministerstva práce Viktorie Plívové podařilo podvodníkovi vylákat od postižených 300 korun na údajné kolky. Ministerstvo zdůraznilo, že se žádné poplatky hradit nemusí. "Žádosti o veškeré příspěvky, které klient podává na úřadech práce, jsou podávány zdarma a bez nutnosti zakoupení kolku," uvedla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.
Podle šéfa Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy vyrazilo na úřady ve středu víc handicapovaných, nikde ale úředníky svými žádostmi nezahltili. Podle něj to nebylo cílem akce. Měla jen upozornit na změny systému, které nejsou pro postižené příznivé, uvedl Krása.
Od nového roku se změnily podmínky pro uznání příspěvku na mobilitu. Ten nahradily dávky na provoz auta a na dopravu. Potřební teď dostanou 400 korun měsíčně. Peníze ale získají od měsíce, v němž si o ně požádají.
Dříve mohli lidé s postižením o příspěvek zažádat kdykoliv a obdrželi naráz sumu za celý rok, uvedl Krása. Rada proto vyzvala handicapované, aby na úřad vyrazili co nejdřív, a to právě ve středu. Podle Plívové postižení ale nyní dostanou peníze průběžně, kdy je potřebují, ne nárazově.
Další protestní akce rada zváží v případě, že by lidé s handicapem nedostali své příspěvky od státu včas. S rozhodnutím počká vedení do února, kdy by měla žadatelům přijít první dávka. Podle Krásy bude rada usilovat kvůli příspěvkům také o podání ústavní stížnosti. Opoziční ČSSD se už nechala slyšet, že ji podpoří.
Další nápor přijde koncem ledna
"Zatím je to jen první kolo, kdy úředníci berou žádosti. Zajímavé bude druhé kolo, kdy uvidíme, jak se vypořádají se zpracováním," řekl Krása. Podle něj by větší nápor mohl úředníky čekat koncem měsíce, protože mnozí budou žádost odkládat na poslední chvíli.
Například v kontaktním místě ostravského úřadu práce museli lidé čekat v dlouhých frontách. Desítky rozzlobených lidí s postižením se tísnily v úzké uličce s nedostatkem míst k sezení. Někteří se na úřad vraceli opakovaně, ve frontách tak strávili i několik hodin. Většina oslovených se shodla na tom, že o změnách mají velmi málo informací.
Podívejte se na protest zdravotně postižených proti vládní novele
V Hradci Králové, kde oproti předchozím dvěma dnům byl nárůst minimální, se čekací doba vyšplhala až na 45 minut. Více zájemců přišlo i na českobudějovický úřad práce. Podle místopředsedy jihočeské rady postižených Zdeňka Kubovce však nešlo o žádnou protestní akci.
O příspěvek na mobilitu přišel ve středu požádat i Petr Kopeček z Olomouce. "O žádném protestu nevím, dnešek jsem si naplánoval už dřív. Příspěvek mám osm let. Víc mi vyhovovalo, když se vyplácel jednorázově na celý rok," řekl muž o berlích.