Poslední poprava v Česku proběhla před 20 lety

ČTK ČTK
2. 2. 2009 13:20
Praha - Před dvaceti lety, 2. února 1989, byl vykonán poslední trest smrti na území České republiky.
Z vyspělých demokratických zemí se popravuje jen v USA a Japonsku - ilustrační foto
Z vyspělých demokratických zemí se popravuje jen v USA a Japonsku - ilustrační foto | Foto: Reuters

V někdejší popravčí cele v suterénu pražské pankrácké věznice byl v tento den popraven oběšením pětinásobný vrah Vladimír Lulek.

V následujícím roce zákonodárci v českém právním řádu trest smrti zrušili a nahradili jej doživotím.

V místnosti, kde kromě vrahů, jako byl Lulek, skončila svůj život také řada politických vězňů, je dnes pietní místo připomínající popravy z konce 50. let.

Brutální pětinásobná vražda v Předměřicích nad Labem, za kterou byl poslední popravený odsouzen, otřásla na sklonku roku 1986 veřejností.

Několikrát trestaný recidivista Vladimír Lulek se vrátil 22. prosince 1986 v noci domů opilý. Po hádce nejprve 36 bodnými ranami zabil o devět let starší manželku a pak ubodal také své čtyři děti ve věku deset, osm, sedm let a 18 měsíců. Nožem zranil i sousedku, která se snažila bestiálnímu běsnění vraha zabránit.

Obžalovaný Lulek u soudu předstíral duševní chorobu a během hlavního líčení vůbec nepromluvil. Psychiatři ale jeho duševní onemocnění vyloučili.

V době trestného činu komunikoval s lidmi a o jeho odpovědnosti nebylo pochyb. Pětatřicetiletý muž byl popraven 2. února 1989.

Poslední poprava na Slovensku

Lulkova poprava byla posledním vykonaným trestem smrti na území Česka.

Posledním popraveným v rámci celého tehdejšího Československa byl Slovák Štefan Svitek. Trojnásobný vrah, kteý podle rozsudku ubil sekerou svou těhotnou manželku a dvě děti, byl odsouzen k tehdy nejvyššímu trestu v roce 1987. Poprava byla vykonána 8. června 1989 v Bratislavě.

Celkem bylo v letech 1945 až 1989 v Československu popraveno na 1200 lidí. Přes 230 z nich skončilo po roce 1948 na popravišti z politických důvodů.

Změna politického režimu v Česku po listopadu 1989 vedla i ke změně pohledu na trestání nejzávažnějších kriminálních činů. Druhého května 1990 Federální shromáždění po bouřlivé a dlouhé diskusi trest smrti v Československu zrušilo.

Absolutní trest byl vyškrtnut z právního řádu jako nehumánní a nenapravitelný v případě justičního omylu. Pro hlasovali především poslanci Občanského fóra. Proti byli naopak komunisté.

Od 1. července 1990, kdy zrušení trestu smrti vstoupilo v platnost, je nejvyšším možným trestem, který český právní řád připouští, doživotní vězení.

Soud může člověka odsoudit k doživotí, pokud připravil o život nejméně dva a více lidí nebo zločin provedl zvlášť surovým a trýznivým způsobem.

Nejvíc popravuje Čína

Zřejmě nejsledovanější světovou exekucí moderní historie se stala poprava bývalého iráckého diktátora Saddáma Husajna na konci roku 2006. Video z aktu tehdy uniklo na internet, kde ho zhlédly miliony lidí.

Ve světě se v současné době popravy uplatňují jako nejvyšší tresty v 60 zemích, mimo jiné v Číně, Íránu, Saúdské Arábii, Pákistánu a USA, v Evropě v Bělorusku.

Dalších 11 států zachovává hrdelní trest ve svém trestním řádu, ale je prováděn jen za výjimečných okolností. V roce 2007 bylo popraveno nejméně 1252 lidí (v roce 2006 jich bylo 1591) ve 24 zemích a nejméně 3347 lidí ve více než 50 zemích bylo k trestu smrti odsouzeno.

Světové tabulky v počtu poprav vede dlouhodobě Čína. V roce 2007 bylo v zemi vykonáno 470 rozsudků smrti, o rok dříve to bylo 1010 poprav. Skutečná čísla jsou však podle odborníků ještě mnohem vyšší.

Jedinými vyspělými demokraciemi na světě, kde je trest smrti stále vykonáván, jsou Spojené státy americké a Japonsko.

 

Právě se děje

Další zprávy