Heparinový vrah vraždil víckrát, pykat ale nebude

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá, Report
27. 1. 2009 14:20
Praha - Policie podezřívá Petra Zelenku z dalších tří vražd v nemocnici v Havlíčkově Brodě.
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Heparinový vrah ale za ně nebude ani obviněn ani souzen. Už za předchozí vraždy totiž dostal doživotní trest vězení a přísněji nemůže být potrestán.

"U čtyřech případů (tři vraždy a jeden pokus) bylo konstatováno, že je důvodné podezření, že se skutků odsouzený dopustil, nicméně vzhledem k rozsudku Vrchního soudu v Praze, který Petra Zelenku uznal vinným a odsoudil ho k výjimečnému trestu odnětí svobody na doživotí, je neúčelné podezřelého pro tyto čtyři případy trestně stíhat, a proto byly odloženy pro neúčelnost," uvedla mluvčí východočeské policie Iva Marková.

Policie na oddělení ARO, kde Petr Zelenka pracoval, prověřovala případy čtrnácti nemocných.

U deseti z nich se ukázalo, že Zelenka jejich zdraví nebo život nijak nepoškodil.

Petr Zelenka pak byl odsouzen za sedm dokonaných vražd a dalších deset ve stadiu pokusu na doživotí.

Dovolal se k Nejvyššímu soudu, který už začal jeho případ řešit. Šance, že uspěje, nejsou ale příliš velké.

Zelenka se k činům několikrát přiznal. Obě předchozí instance se na jeho vině shodly a ani nový znalecký posudek z oboru psychiatrie, který nechala pro odvolání vypracovat obhajoba, Zelenkovi příliš nepomohl. Naopak.

Znalci v něm totiž přirovnali Zelenku k sázkaři, který sleduje dostih.

"Pokud ´jeho kůň´ vyhraje, to znamená, že pacient přežije, má radost. Pokud ale nepřežije, špatné pocity rychle překryje vzrušení z dalšího závodu," napsal v posudky psychiatr Jaroslav M. Kašparů.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy