Poslanců je moc a Senát je zbytečnost, vykládá Babiš voličům. Změny politického systému ale nechystá

Veronika Neprašová Luboš Kreč Veronika Neprašová, Luboš Kreč
13. 7. 2017 5:30
Pravděpodobný budoucí premiér Andrej Babiš odmítá, že by se chystal prosazovat v příští vládě zásadní změny politického systému. Nápady na většinový systém jsou prý jen takovými výkopy k debatě. "Žádnou ústavní změnu nechystáme a politický systém měnit nechceme," prohlásil.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během předvolební kampaně.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během předvolební kampaně. | Foto: Milan Jaroš, Respekt

Praha - Když Andrej Babiš objíždí republiku a debatuje s občany v kavárnách či na náměstích, s oblibou jim říká, jaký je parlament žvanírna. A že by rád zrušil jeho horní komoru čili Senát a také výrazně snížil počet poslanců z nynějších 200 na 101.

Hovořil o tom už na jarním sjezdu hnutí ANO a věnuje se tomu i ve své aktuální knize O čem sním, když náhodou spím. V ní popisuje svou vizi Česka v roce 2035: "Kvůli přepracování by se sněmovna asi taky nezhroutila. Pokud si dobře pamatuju, dobrá polovina poslanců nikdy nic pořádného nenavrhla." Nebo: "Poslance by lidé měli volit v přímé volbě, podobně jako prezidenta. Většinový systém. Tak jako to mají ve Velké Británii."

Při rozhovoru s Aktuálně.cz ale exministr financí a druhý nejbohatší Čech odmítl, že by se chystal v příštích letech měnit Ústavu, což by jím nastíněné úpravy vyžadovaly. "Žádnou ústavní změnu nechystáme a politický systém měnit nechceme," prohlásil. "Konstatuju jenom to, že většinový systém, jako je například v USA, by byl pro fungování našeho státu určitě lepší," doplnil vzápětí.

Podle průzkumů veřejného mínění je Andrej Babiš horkým favoritem na post příštího premiéra. Ve hře je dokonce varianta, že by jeho hnutí ANO získalo v říjnových volbách, které začnou za 99 dní, samo většinu. Setrvale se jeho podpora pohybuje nad 30 procenty a podle aktuálního šetření agentury STEM by nyní získalo 89 poslanců - do většiny by mu chybělo jen 12 křesel, což se ale ještě může výrazně změnit (samozřejmě oběma směry).

Na změnu ústavy je potřeba třípětinová většina ve sněmovně (120 poslanců) a třípětinová většina všech přítomných senátorů. Na takové hodnoty samotný Babiš téměř jistě nedosáhne a mezi dalšími politiky cítí podle všeho nevoli k takové změně přistoupit.

Naposledy se pokusili volební systém upravit Miloš Zeman s Václavem Klausem v době opoziční smlouvy. Jejich plán, který výrazně zvýhodňoval tehdy dominantní strany ČSSD a ODS, ovšem narazil u Ústavního soudu a u prezidenta Václava Havla.

To, co Andrej Babiš jako nejmocnější český politik zamýšlí udělat s ústavou, je důležité sledovat. Senát i přes opakovanou kritiku z úst řady politiků se už několikrát osvědčil jako instituce, která funguje coby demokratická pojistka. Faktický majitel Agrofertu se navíc netají tím, že by se mu líbilo vládnout po vzoru lídrů typu maďarského premiéra Viktora Orbána.

To dosvědčil i v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Nemáme v ANO také žádné frakce. U nás takový politický život není. U nás je to jiné, protože u nás nikdo nesoutěží o předsedu, v ČSSD soutěží Zaorálek, Chovanec, Sobotka. U nás nikdo nesoutěží," řekl. Na námitku, že soutěžení k demokracii patří, Babiš reagoval: "Ale proč? Aby to bylo v rozkladu? Aby se to totálně rozvrátilo. Proč?"

Co se na rozdíl od ústavní reformy do volebního programu ANO dostane, jsou změny ve fungování vlády. Podle Babiše a spol. by kabinet měl být menší s méně ministry. "V programu představíme návrhy úspor a změn, aby stát hospodařil úsporněji s péčí řádného hospodáře," nastínil Babiš.

 

Právě se děje

Další zprávy