Praha - Poslanci ani po několikahodinové debatě neposunuli zákon o elektronické evidenci tržeb do závěrečného čtení. V projednávání klíčové vládní normy budou pokračovat až v říjnu.
V pátek se poslanci dohadovali především o tom, zda evidence tržeb zlepšila výběr daní v Chorvatsku, které autor zákona, ministr financí Andrej Babiš, s oblibou uvádí jakou svou hlavní inspiraci.
Odklad druhého čtení zřejmě znovu zdrží účinnost zákona. Ta se odkládala již několikrát, podle Babišovy náměstkyně Simony Hornochové se v tuto chvíli počítá až se srpnem příštího roku.
Ministr financí Andrej Babiš nenechal přípravu na páteční projednávání elektronické evidence tržeb náhodě. Ráno rozdával v centru Prahy speciální brožurky, zbylé si pak přinesl i do Poslanecké sněmovny.
"Na tohle téma bylo dosud napsáno snad ještě víc nesmyslů než o mně samotném," vysvětloval Babiš, proč se rozhodl brožurku "EET - fámy a fakta" vydat. Tvrdí v ní například, že živnostníci si kvůli odesílání účtenek nebudou muset pořizovat drahou novou techniku nebo že zákon pamatuje i na to, když vypadne připojení k internetu.
"Andrej Babiš ráno rozdával koblihy. Jistě se dobře vyspal," komentoval to šéf opoziční ODS Petr Fiala. Narážel tak na fakt, že se Babiš neúčastnil čtvrtečního schvalování asociační dohody s Ukrajinou, které se protáhlo dlouho do noci. Babiš se ale brání, že byl na jednání tripartity.
10 miliard ročně
Zavedení elektronické evidence tržeb by se podle postupných návrhů mělo od počátku týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, celkem asi 60 000 podnikatelů. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy v oblasti velkoobchodu a maloobchodu, tedy dalších zhruba 250 000 podnikatelů.
O rozšíření systému na další odvětví by měla rozhodnout následně vláda. Ministerstvo financí odhaduje, že opatření by mohlo přinést až 10 miliard ročně navíc, které dosud na daních utíkají.