Praha - Poslanecká sněmovna ve středu řeší právo člověka na migraci a možné přijetí sirotků ze Sýrie.
Mezi prvními vystupujícími byl předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který avizoval, že jeho strana vyzve vládu k tomu, aby podle vlastního výběru pomohla na území České republiky padesáti dětským sirotkům z uprchlických táborů v Řecku.
"Řekněme sami sobě a mezinárodní veřejnosti, že nejsme bez srdce a bez svědomí," prohlásil mimo jiné Kalousek. Podle něho je na vládě, aby sama zvolila způsob výběru těchto dětí. "Máme naprosto výjimečnou příležitost udělat toto symbolické gesto v rámci odpovědnosti a solidarity," pokračoval s tím, že Řecko potřebuje pomoci. "Neexistuje žádný seznam padesáti dětí. Existuje 3 500 dětí bez doprovodu v řeckých táborech, a nechť si tedy vláda České republiky sama stanoví parametry a sama vybere děti, kterým poskytne útulek a potřebnou péči na území České republiky," dodal.
Celá řada poslanců je ale proti takové pomoci, stejně jako proti tomu, aby se Česko připojilo ke globálnímu paktu o migraci, na jehož podobě se shodlo v červenci přes 190 států Organizace spojených národů.
"Tento návrh nepřináší České republice žádné nové závazky. Schválení nepřináší zemi žádné povinnosti, jde o politickou deklaraci," argumentoval pro přijetí paktu ministr vnitra Jan Hamáček.
Proti jeho slovům se nejdříve ohradila dvojice Zdeněk Ondráček (KSČM) a Tomio Okamura (SPD). "Věty v tomto paktu jsou absolutně nepřijatelné," tvrdí Okamura. "Jestliže je všechno tak nezávazné, jak tvrdí pan Hamáček, pak nechápu, proč se k tomu máme vůbec připojovat," prohlásil Ondráček.
Okamura zároveň oznámil, že jeho strana je proti možnému přijetí dětských sirotků ze Sýrie, jak o tom mluví Kalousek či europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová. "Jde jen o zviditelnění této europoslankyně a KDU-ČSL před volbami," tvrdí Okamura.