Poslance čeká večerní jednání v brněnském pivovaru. Nechceme je opít, slibují pivovarníci

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
17. 5. 2016 14:26
Poněkud nezvyklý je začátek i místo úterního zasedání rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny. Jednání zákonodárců začne v sedm večer přímo v brněnském pivovaru Starobrno. Hostitelem bude kromě pivovaru také Český svaz pivovarů a sladoven.
V pivovaru Starobrno budou večer zasedat poslanci rozpočtového výboru
V pivovaru Starobrno budou večer zasedat poslanci rozpočtového výboru | Foto: Jaroslav Jiřička

Brno - Neobvyklé zahájení výjezdního zasedání čeká poslance rozpočtového výboru. I když oficiálně jim program začíná ve středu ráno, už v úterý večer mají v plánu jednání se zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven a zástupci Hospodářské komory. Místo a čas? Pivovar Starobrno, začátek v sedm večer.

"No, ono je to takové neformální setkání, dá se říci, že to ještě není oficiální jednání rozpočtového výboru, to začne až druhý den," reagoval předseda výboru Václav Votava (ČSSD) na dotaz Aktuálně.cz.

Podle Votavy sice není teď nic akutního, co by bylo třeba s pivovarníky probírat, ale podobná jednání považuje za výbornou možnost k neformálnímu navazování kontaktů. "Při takovém společenském setkání se probere řada věcí," podotýká Votava s upozorněním, že on přítomný nebude a přijede do Brna až ve středu ráno, když výbor začíná zasedat "naostro". "Ale nevidím na takovém posezení v pivovaru nic špatného. Kdybych neměl už jiný program, účastnil bych se ho," dodává.

Nedávno poslanci jeho výboru jednali také v Budějovickém Budvaru, kde ovšem měli na stole jeden horký problém. Vedení tohoto pivovaru ostře vystupuje proti snaze řady poslanců uzákonit zveřejňování smluv, takže zástupci Budvaru členům rozpočtového výboru vysvětlovali, proč by to mohlo poškodit ekonomiku pivovaru. A byli úspěšní. "Souhlasím s jejich argumenty, v jejich případě jsem proti zveřejňování smluv," říká šéf výboru.

Pivovarníci si hlídají, kam poslanci z Prahy vyjíždějí 

Večerní "jednání" rozpočtového výboru zapadá do celkového vztahu mezi managementem pivovarů a zákonodárci a zdaleka není první ani poslední. Podobná posezení občas absolvují také poslanci hospodářského či zemědělského výboru, kteří přijímají pozvání Českého svazu pivovarů a sladoven.

"Není to nic načerno, neplánujeme také žádné opíjení poslanců. Víme, že mívají výjezdní zasedání do regionů, takže se snažíme s nimi potkat, abychom neseděli jen v Praze," vysvětluje výkonný ředitel svazu Vladimír Balach.

Tak vznikla i pozvánka do Starobrna, kde se můžou poslanci těšit na exkurzi, propagační materiály i povídání o tom, jak pivovary trápí odchod zákazníků z restaurací a hospod i ubývající plochy pro pěstování chmele. "Máme pro ně prezentace i brožurky, abychom jim ukázali, že loni táhl české pivovarnictví export," sdělil Balach. Poslanci okusí také nové trendy při stolování. Zapomeňte na uzené a bohatě prostřené stoly s nezdravým jídlem, pivovary podle Balacha razí trend, že pivo se náramně hodí například také k salátům nebo rybám, což chtějí předvést poslancům. 

Ať už si poslanci dopřejí ve Starobrnu střídmé, či méně střídmé posezení, ve středu musí být v devět v práci. Začíná jim totiž oficiální program, v rámci kterého projednají některé návrhy zákonů a zavítají také do Zetoru Brno. Večer pak mají na programu pro změnu setkání s vinaři.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Nejméně dva mrtví po útoku blízko vládní čtvrti v Kábulu

V mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se odpálil sebevražedný útočník, informují zpravodajské agentury. Čin si vyžádal dva životy, dva další lidé utrpěli zranění, což podle agentury AP potvrdili místní představitelé. K útoku došlo blízko pečlivě střežené diplomatické čtvrti Vazír Akbar Chán, kde sídlí desítky mezinárodních organizací včetně českého velvyslanectví. Jedním ze dvou mrtvých je duchovní, který zemřel v nemocnici na následky zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy