Praha - Ženy by již brzy mohly rodit za pomoci porodních asistentek. Návrh speciální skupiny ministerstva zdravotnictví z července letošního roku má ale malý háček.
Porod by musel proběhnout v porodnici a za přítomnosti asistentky, kterou by zdravotní zařízení zaměstnávalo. Nastávající matky by si tak nemohly samy vybrat ani místo ani asistentku, s jejíž pomocí by své potomky na svět přivedly.
Zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková upozornila, že návrh současnou situaci nikam neposouvá.
"Podobný systém již v českém porodnictví existuje. Jednalo by se tak o pouhé potvrzení faktického stavu, kdy speciální porodní asistentky pracující v nemocnici a porodnice s nimi mají smlouvy," řekla Šimůnková.
V České republice tak stále neexistuje koncepce, která by ženám poskytovala alternativu k porodům v klasických porodnicích a v podmínkách, které si sami neurčily.
Co je pro české ženy nejlepší
Naprázdno zatím vycházejí i snahy zmiňované skupiny, kterou za tímto účelem zřídilo ministerstva zdravotnictví. Mezi jejími členy jsou zástupci odborných společností, neonatologů, zdravotních pojišťoven, zástupci ministerstva a porodní asistenta. Celkem 5 mužů a 7 žen.
"Pracovní skupina musí říct, co je podle jejího názoru pro české ženy nejlepší. Maximálně se snažíme vyjít vstříc potřebám a žádostem určité malé skupiny žen. Na druhé straně ale musíme respektovat současné medicínské znalosti a postupy," tvrdí předseda skupiny a náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.
"Pokud mluvíme o porodech v porodnicích za pomoci porodních asistentek, jedná se pouze o jednu z variant, o nichž v současné době skupina diskutuje," komentoval návrh Polák.
Podle Poláka si členové skupiny rozdělili úkoly a řekli, si jaké existují varianty. "Není to tak, že bychom měli jednu jasnou linii. Na příštím zasedání, které proběhne v druhé polovině září nebo na začátku října si řekneme, která z variant je nejlepší a kterou rozpracujeme."
O jaké další varianty by se mělo jednat, ale Polák nesdělil. „Já nechci nic předjímat a ovlivňovat výsledky jednání," dodal Polák.
V zahraničí ženy doma rodit mohou
Přitom zkušenosti ze zahraničí ukazují, že alternativ ke klasickým porodům je hned několik.
"Nejdále v tomto směru došli v Nizozemí, kde jsou domácí porody za přítomnosti porodní asistentky naprosto běžné. V Rakousku a Německu zase běžně fungují obdoby porodních domů. Ty ženám nabízejí možnost vybrat si porodní asistentku, které jim nejen budou pomáhat s porodem. Zároveň jim jsou nápomocné již během těhotenství a provádí je šestinedělím," řekla zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.
České zákony domácí porody explicitně nezakazují. Ministerstvo zdravotnictví, Česká lékařská komora i odborná společnost gynekologů a porodníků ovšem dlouhodobě odmítá plánované domácí porody jako nepřiměřené riziko pro matku i dítě. Šimůnková v této souvislosti upozornila, že pokud žena v Česku nechce rodit v nemocnici, nezbývá ji než rodit sama doma.
"Jeden porodní dům, který u nás existuje, je nefunkční ve smyslu, že by tam ženy mohly rodit. Přibližně dva roky stará vyhláška potom zakazuje porodním asistentkám asistovat u porodů doma pod pokutou 1 milion korun. Pokud dnes chce žena rodit doma a má zájem o porodní asistentku, děje se to tajně, případně po telefonu nebo internetu."
Podle statistik počty porodů doma stouply v Česku za dvě desítky let téměř desetinásobně. I tak má zájem o porod doma v současné době přibližně jedno až tři procenta těhotných žen. "Toto číslo nejspíš neporoste. Jedná se o ženy, které nechtějí rodit v porodnickém prostředí, protože je to pro ně nějakých způsobem stresující," řekla Šimůnková.
O právu českých žen rodit s asistentkou v domácím prostředí bude 10. září jednat také Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Dvě ženy tam podaly stížnost kvůli porušení práva na respektování soukromého a rodinného života.