Exšéf hospodářské komory dostal za fiktivní semináře podmínku. Soud kauzu rozhodl už popáté

Marek Pokorný Marek Pokorný
7. 3. 2018 13:25
Bývalý prezident Hospodářské komory Petr Kužel musí také uhradit škodu 480 tisíc korun. Soudy si jeho případ předhazovaly několik let, během nichž Kužela třikrát osvobodily a dvakrát potrestaly podmínkou.
Petr Kužel před soudem
Petr Kužel před soudem | Foto: Marek Pokorný

Praha - Po deseti letech uzavřel Městský soud v Praze případ vymyšlených seminářů Hospodářské komory z roku 2008. Potvrdil prosincový verdikt Obvodního soudu pro Prahu 1, který tehdejšího prezidenta komory Petra Kužela poslal na šest měsíců podmíněně do vězení a přikázal mu uhradit způsobenou škodu 480 tisíc korun. Ty komora pod jeho vedením za vymyšlené semináře vyinkasovala od ministerstva zahraničí.  

Soudy si přitom případ přehazují takřka pět let, musel zasahovat i Nejvyšší soud. Kužel byl třikrát osvobozen a dvakrát - včetně nynějšího verdiktu - uznán vinným. Soudy se shodly na jednom: Kužel nebyl hlavní viník. Jiné se ale nepodařilo dohledat vzhledem k tomu, že se na ministerstvu zahraničí i Hospodářské komoře ztratily originály smluv.

"Bylo jednoznačně prokázáno, že obě strany kooperovaly, a tak nemohlo být ministerstvo uvedeno v omyl," uvedla soudkyně Petra Benešová, která ale zdůraznila, že Kužel je odsouzen nikoliv jako pachatel, ale jako pomocník.

"Tím, že tu smlouvu podepsal, napomohl tomu, aby finanční prostředky nemusely být vráceny do státního rozpočtu," dodala. 

Falešné prezenční listiny

Vše se točí kolem seminářů, za jejichž uspořádání v roce 2008 komora ministerstvu zahraničí naúčtovala 480 tisíc korun. Jenže policie zjistila, že byly vymyšlené. Prezenční listiny, které komora jako doklad zasílala ministerstvu, byly falešné. Když policie oslovila lidi, kteří na nich byli podepsáni, zjistila, že to byly překopírované prezenční listiny z úplně jiných seminářů.

Na počátku celé kauzy bylo totiž zjištění ministerstva zahraničí, že nestačí vyčerpat desítky milionů na pořádání proexportních seminářů, které si pro rok 2008 vylobbovalo ve sněmovně. Hrozilo, že je bude muset vrátit. Někdo z jeho vedení se proto zřejmě domluvil s Kuželem na vymyšlených seminářích.

Jenže Kuželova spolupachatele se soudu už nepodařilo najít kvůli ztraceným podkladům. Zda za Kuželova vedení pouze v komoře panoval nepořádek, nebo je někdo záměrně zničil, není jasné. Nejenže se nepodařilo zjistit, který útvar měl zmíněné semináře na starosti, ale v komoře chyběly i originály dokumentů. Včetně takzvaných košilek - tedy desek, na které se zaznamenávalo, kdo měl spis v ruce a rozhodoval. To samé platilo i v případě ministerstva.

Ne, ano, ne, ne

Případ řešil celkem čtyřikrát soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Vladimír Hermann. Napoprvé Kužela osvobodil - nepodařilo se mu prokázat, že o podvodu skutečně věděl. Až když odvolací soud přikázal doplnit některé důkazy, zejména výpověď právničky úřadu o tom, jak se schvalovaly smlouvy na komoře, verdikt otočil a uznal Kužela vinným.

Vše komplikovalo to, že originály smluv se ztratily a Kužel se hájil tím, že podpis na kopii smlouvy, který mělo ministerstvo zahraničí, nemusí být jeho. Znalecké posudky ale následně prokázaly, že podpis byl s největší pravděpodobností Kuželův. Hermannovi se ale po odvolání a následně i dovolání Kužela vrátil případ znovu. A tentokrát pro změnu vynesl dvakrát osvobozující rozsudek. Oba tyto verdikty ale odvolací soud zrušil.

Napopáté již ale případ neřešil Hermann, který mezitím odešel do důchodu, ale jeho kolegyně Šárka Šantorová. Ta nakonec loni v prosinci Kužela opět odsoudila - ale i vzhledem k délce řízení mu dala nejnižší možná trest. Přidala ale povinnost zaplatit uvedenou sumu.

"Souhlasil s uzavřením smlouvy na proexportní semináře, ačkoli věděl, že tyto se nikdy nekonaly ani konat nebudou," uvedla Šantorová, že jen díky tomu dostala komora na jejich pořádání dotaci.  "Od samého počátku věděl, že svým jednáním poruší nebo ohrozí zájem chráněný trestním zákonem a také tento nakonec porušil," konstatovala ve verdiktu, který beze změny potvrdil odvolací soud.

Případ ale evidentně nekončí. Kuželův advokát Lukáš Tvrdík oznámil, že podají dovolání k Nejvyššímu soudu. Sám Kužel nedorazil, podle advokáta je na pracovní cestě mimo Prahu. 

 

Právě se děje

Další zprávy