Miliony jste nám slíbili, píšou rozhodci vládě. Kvůli slovům ministra je stát opět v problémech

Radek Nohl Radek Nohl
1. 5. 2016 6:35
Rozhodci z kauzy Diag Human trvají na tom, že mají za svou práci dostat milionové odměny. V dopise, ve kterém se obrací na členy vlády, píšou, že se na zaplacení peněz dohodli s bývalým ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem. Současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček s vyplacení peněz souhlasí. Ostře proti jsou ale další členové vlády z hnutí ANO. Třeba ministr financí Andrej Babiš by dal trojici maximálně stovky tisíc korun.
Předseda rozhodčího senátu Milan Kindl.
Předseda rozhodčího senátu Milan Kindl. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jediná věta bývalého ministra zdravotnictví Martina Bojara odstartovala miliardovou arbitráž s Diag Human. Teď se stát kvůli slovům dalšího exministra Martina Holcáta dostává znovu do problémů. Tentokrát rozhodci z této arbitráže trvají na tom, aby dostali milionové odměny podle dřívější dohody. Trojice Milan Kindl, Petr Kužel a Jiří Schwarz by měla podle návrhu dostat celkově 18,5 milionu. Stát by z této částky měl zaplatit polovinu.

Dosud peníze od státu nedostali. Důvodem je zejména odmítavé stanovisko ministrů za hnutí ANO. Ti chtějí, aby Kindl, Kužel a Schwarz dostali maximálně stovky tisíc korun tak, jak se dohodlo v roce 1996, nebo se o svou odměnu soudili. Také proto vláda od loňského podzimu o penězích zatím nejednala.

Rozhodci ale nyní udělali krok k tomu, aby miliony dostali. "Obrátili jsme se na členy vlády," řekl Aktuálně.cz Kindl. Předseda rozhodčího senátu vysvětlil, že jim dopisem bývalý ministr zdravotnictví Holcát nabídl, že jim bude zaplacena polovina odměny podle sazebníku Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky.

"My jsme s tím souhlasili. Proto jsme upozornili, že touto výměnou dopisů byla uzavřena smlouva o odměně a že odměna by měla být vyplacena," podotkl Kindl. Trojice rozhodců arbitrážní případ řešila zhruba rok a čtvrt a nakonec se loni v létě ve sporu o údajně zmařený obchod s krevní plazmou přiklonili na stranu státu.

Tím, kdo si s rozhodci ohledně odměny psal, byl podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánky Čechové exministr Martin Holcát. "Zcela odmítáme interpretaci, že by se snad zavázal danou částku uhradit," uvedla Čechová s tím, že ministerstvo provádí analýzu zmíněných dokumentů.

Holcát nevyloučil, že dopis rozhodcům odeslal, již si ale nevybavuje jeho konkrétní kontext a podmínky, za nichž měla být odměna vyplacena. "Vše mi připravovali právníci. Vzhledem k tomu, že skončila arbitráž, v níž se jednalo o miliardy, je podle mého názoru polovina ze zhruba devíti milionů odpovídající částka," prohlásil Holcát.

Babiš se postavil vyplacení odměny

Současný ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček připomíná, že zaplacení odměny má v rukou vláda premiéra Bohuslava Sobotky. "Osobně se domnívám, že požadavky rozhodců nejsou neadekvátní, ale nejsem právník," uvedl pro Aktuálně.cz Němeček.

Jenže ministerstvo financí, v jehož čele stojí Andrej Babiš, trvá na tom, aby Kindl, Kužel a Schwarz dostali maximálně stovky tisíc korun. Vyplacení milionů Babišův úřad odmítá. "Moc si nedovedu představit, co by mělo změnit dosavadní odmítavé stanovisko," podotkl Babišův náměstek Ondřej Landa. Proti vyplacení milionové odměny se postavil také Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který pod ministerstvo financí spadá.

Babišův úřad upozorňuje na to, že se již před dvaceti roky dohodla odměna pro rozhodce ve výši 500 tisíc korun. Na ní se do roku 2008 nic neměnilo. Teprve až o rok později a pak znovu v roce 2013 rozhodci napsali zástupcům společnosti Diag Human a státu, že by chtěli odměnu 10 milionů korun pro každého. Celkem tedy 30 milionů korun.
 
Jenže s tím stát nesouhlasil. A nechal si vypracovat právní stanovisko od advokátních kanceláří a ty konstatovaly, že odměna bude vypočtena podle sazebníku Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře České republiky. Celkem jde tedy o 18,5 milionu korun, včetně správního poplatku jeden milion korun.

Rozhodnutí Diag Human obrátit se na zahraniční exekuční soudy podle náměstka ministra zdravotnictví Davida Kotrise ukazuje, že firma uznává svoji prohru ve sporu, který se táhne už 18 let. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 7 minutami

Z nizozemského muzea někdo ukradl obraz van Gogha. Bylo zavřené kvůli epidemii

Neznámí pachatelé ukradli z muzea Singer Laren v nizozemském Larenu východně od Amsterodamu obraz Vincenta van Gogha. Oznámila to nizozemská agentura ANP. Muzeum je kvůli epidemii uzavřené. Zda zloději odnesli i jiná umělecká díla, není zatím jasné.

Obraz Jarní zahrada z roku 1884 byl zapůjčen z muzea v Groningenu pro výstavu Zrcadlo duše, na níž mohli v Larenu do uzavření expozice návštěvníci vidět díla malířů tvořících ve stylu neoimpresionismu, pointilismu, expresionismu a kubismu. Na instalaci výstavy se podílelo amsterodamské Rijksmuseum.

Policie zatím po pachatelích pátrá. Muzeum Singer Laren bylo zřízeno k prezentaci děl z pozůstalosti amerického sběratele Williama Singera, potomka miliardářské rodiny pittsburghských ocelářů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy