Semináře naúčtoval, i když nebyly. Případ exšéfa Hospodářské komory bude muset soud řešit znovu

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 11. 1. 2017 9:13
Městský soud v Praze již potřetí vrátil k novému rozhodnutí případ bývalého prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela, stíhaného za půlmilionový podvod. Soudy jej původně poslaly podmíněně na rok do vězení a přikázaly, aby ministerstvu zahraničí uhradil škodu 480 tisíc korun, kterou z něj vylákal na pořádání neexistujících seminářů. Kužela se ale následně zastal Nejvyšší soud. Podle něj se nemohl dopustit podvodu na ministerstvu, protože o tom někdo z jeho zaměstnanců musel vědět. Obvodnímu soudu pro Prahu 1 proto přikázal najít spolupachatele. To se však soudci Vladimíru Hermannovi nepodařilo, a tak Kužela loni v říjnu osvobodil. Jeho verdikt ale opět zrušil odvolací soud.
Petr Kužel.
Petr Kužel. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha – Plné tři roky chodí k soudu bývalý prezident Hospodářské komory Petr Kužel kvůli seminářům, za jejichž uspořádání v roce 2008 jeho komora ministerstvu zahraničí naúčtovala 480 tisíc korun. Jenže policie zjistila, že byly vymyšlené.

Prezenční listiny, které komora jako doklad zasílala ministerstvu, byly falešné. Když policie oslovila lidi, kteří na nich byli podepsáni, zjistila, že to byly překopírované prezenční listiny z úplně jiných seminářů. Policie následně obvinila Kužela, který smlouvy o pořádání seminářů podepsal, z podvodu. A soud jej dokonce pravomocně odsoudil a přikázal mu uhradit škodu.

Nejvyšší soud ale po dovolání Kužela případ poslal znovu na začátek. A soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Vladimír Hermann tak loni v říjnu vynesl nový, tentokrát osvobozující rozsudek.

Ale ani ten již neplatí. Městský soud jej Hermannovi již potřetí vrátil k novému rozhodnutí. Proč, není zatím jasné. "Rozhodnutí blíže nebudeme komentovat. Nevíme, zda bylo doručeno všem účastníkům jednání," uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Sám Kužel měl vypnutý telefon.

Protože Hermann mezitím odešel do důchodu, případ dostane na stůl jeho nástupce. Ten bude muset celý proces od počátku zopakovat.

Ne, ano, ne

Soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Vladimír Hermann řešil Kuželův případ celkem třikrát. Napoprvé jej osvobodil – nepodařilo se mu prokázat, že o podvodu skutečně věděl. Až když odvolací soud přikázal doplnit některé důkazy, zejména výpověď právničky úřadu o tom, jak se schvalovaly smlouvy na komoře, verdikt otočil a uznal Kužela vinným.

Originály smluv se ztratily a Kužel se hájil tím, že podpis na kopii smlouvy, který mělo ministerstvo zahraničí, nemusí být jeho. "Originál smlouvy existoval a mohl existovat pouze tehdy, pokud jste jej podepsal. Nemám tedy pochybnosti o tom, že na smlouvě je originál vašeho podpisu," uvedl Hermann. A kromě roční podmínky rozhodl, že má Kužel i uhradit způsobenou škodu. A tento verdikt potvrdil i odvolací soud.

Kužel ale podal dovolání k Nejvyššímu soudu. A ten se ho zastal a odsuzující verdikty zrušil. Nejvyšší soud dovodil, že se Kužel nemohl dopustit podvodu vůči ministerstvu, protože někdo na ministerstvu se s ním musel dohodnout. A Hermann měl zjistit, kdo to byl.

Většina dokladů se ztratila

Na počátku celé kauzy bylo totiž zjištění ministerstva zahraničí, že nestačí vyčerpat desítky milionů na pořádání proexportních seminářů, které si pro rok 2008 vylobbovalo ve sněmovně. Hrozilo, že je bude muset vrátit. Někdo z jeho vedení se proto zřejmě domluvil s Kuželem na vymyšlených seminářích.

Jenže Kuželova spolupachatele se Hermannovi už nepodařilo najít kvůli ztraceným podkladům. Zda za Kuželova panování pouze vládl v komoře nepořádek, nebo je někdo záměrně zničil, není jasné. Nejenže se nepodařilo zjistit, který útvar měl zmíněné semináře na starosti, ale v komoře chyběly i originály dokumentů. Včetně takzvaných košilek – tedy desek, na které se zaznamenávalo, kdo měl spis v ruce a rozhodoval. To samé platilo i v případě ministerstva.

Hermannovi tak podle jeho slov nezbylo než Kužela osvobodit. "Ač se skutek skutečně stal a má všechny znaky zažalovaného trestného činu podvodu, obžalovaný Kužel se mohl dopustit maximálně této trestné činnosti ve stadiu pomoci. A proto jej nelze uznat vinným, protože chybí ustanovený hlavní pachatel," napsal v rozsudku.

Desítka soudů

Kuželův případ není zdaleka jediný, kdy se podivně užitými dotacemi na ministerstvu v roce 2008 musí zabývat soud. "Chodí mi sem svědci z ministerstva zahraničí, kteří uvedli, že těch případů, kvůli kterým musí chodit svědčit k soudu, je zhruba deset," uvedl již dříve pro Aktuálně.cz Hermann. Podle jeho slov jich byla u jeho soudu zhruba desítka.

Před soud tak stále dochází například tehdejší generální sekretář Milan Sedláček či zástupce ředitele odboru ekonomických vztahů Václav Matoušek. Žalobci jim kladou za vinu, že vyplatili 1,5 milionu korun za vyhledávání investičních příležitostí v Číně a Hongkongu. I tyto služby se podle obžaloby neuskutečnily.

Jejich případ si soudy pinkají už šestým rokem. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová oba dva již pětkrát osvobodila, naposledy loni v listopadu. Po odvolání státního zástupce její verdikt již čtyřikrát zrušil odvolací soud.

Dalším stíhaným byl dřívější velvyslanec v Austrálii Juraj Chmiel. Toho zase policie obvinila, že způsobil škodu 1,5 milionu korun při objednání informačních kampaní v Tichomoří, které měly propagovat Českou republiku. Případ se také dostal před soud, ale ten jej v roce 2013 pravomocně osvobodil. Chmiel – od roku 2014 je velvyslancem v Maďarsku – nyní žádá po státu za nezákonné stíhání odškodné 5,4 milionu korun.

Oprava: V původní verzi článku jsme omylem napsali, že Městský soud nejnovější osvobozující verdikt nad Kuželem potvrdil. Za chybu se omlouváme.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý se k podezřením z podivného hospodaření komory nechce vracet. Všechny materiály má podle něj policie ČR. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 32 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 37 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy